Šabački festival „Pozorišno proleće“ biće održan od 2. do 9. aprila, a u ovogodišnjoj selekciji je sedam predstava, najavljeno je nedavno u Zvezdara teatru.
Pred šabačkom publikom naći se predstava Zvezdara teatra „Hipnoza jedne ljubavi“, po tekstu i u režiji Dušana Kovačevića, Čehovljev „Ivanov“ Narodnog pozorišta u Beogradu u režiji Tatjane Mandić Rigonat, „Pod žrvnjem“ Jugoslovenskog dramskog pozorišta po tekstu Dragoslava Nenadića a u režiji Egona Savina, kao i nova drama Milene Marković u režiji Snežane Trišić „Deca radosti“ a u izvođenju Ateljea 212. Na programu su i adaptacija romana Ive Andrića „Na Drini ćuprija“ u režiji Kokana Mladenovića i u izvođenju Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, zatim „Gogoland“ po tekstu Janoša Hercoga i u režiji Andraša Urbana a u izvođenju Narodnog pozorišta Sombor, kao i klasik Pedra Kalderona de la Barke „Život je san“ u režiji Aleksandra Lukača Šabačkog pozorišta. U selekciji trebalo je da se nađe i Šekspirov „Hamlet“ u izvođenju JDP-a, ali zbog tehnički uslova nije moguće njeno izvođenje.
Direktor Šabačkog pozorišta i selektor festivala Zoran Karajić pogledao je 44 predstave iz 20 pozorišta nastalih u proteklih godinu dana. Prema njegovim rečima, karakteristika ovogodišnje produkcije je veliki broj predstava rađenih prema domaćem tekstu, što, kako kaže, izuzetno ohrabruje.
– Osnovni kriterij selekcije bio je visok nivo u svim elementima pozorišnog čina – od teksta režije, glumačke igre, kostima, scenografije, muzike, koreografije, scenskog govora, do dizajna svetla i tona, objasnio je Karajić.
Ove uslove ispunilo je petnaestak naslova (među kojima su bili i „Moje dete“ i Berlinski zid“ BDP-a, „Pijani“ Ateljea 212, „Hromi ideali“ Narodnog pozorišta Užice, „Brod ljubavi“ Narodnog pozorišta iz Niša…), ali je samo sedam moglo da bude deo selekcije. Karajić je istakao da je u Srbiji falio jedan festival koji bi se bavio produkcijom u domaćem pozorištu.
– Sterijino pozorje okrenuto je domaćem pozorištu, Bitef je prozor u svet, a užički festival Bez prevoda je usmeren regionu. Može se reći da je ‘Pozorišno proleće’ četvrti stub te konstrukcije, naglasio je Karajić.
Dušan Kovačević, predsednik Saveta festivala „Pozorišno proleće“, kazao je da svaki grad zaslužuje jedan manji ili veći festival. „Nijedan festival u Srbiji nije višak. Nema ih mnogo, kako se obično kaže. Ima samo mnogo nekulture. A ovo je borba za minimum kulture“, istakao je Kovačević, sa čime se složila i članica Saveta glumica Mira Banjac, dodajući da su festivali potrebni i značajni.
Na otvaranju festivala, kao uvod u samu manifestaciju biće izvedena predstava „Sveti i prokleti“ pozorišta Barski ljetopis iz Crne Gore, dok će na zatvaranju, u čast nagrađenih Mađarski nacionalni teatar „Csiky Gergely“ iz Temišvara igrati predstavu „Šekspir, Sonet 66“. O nagradama će odlučivati žiri u sastavu: Milena Zupančič, Zijah Sokolović i Blagoj Stefanovski. Specijalni žiri novinara (Vukica Strugar, Borka Trebješanin i Tatjana NJežić) dodeliće priznanje Zalog za budućnost.
Sedam odsto iz budžeta za kulturuGradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović naglasio je da ovaj grad izdvaja sedam odsto za kulturu, kako bi stvorili nove generacije mladih ljudi koji će samosvesno donositi odluke. Kako kaže, i festival „Pozorišno proleće“ stvara novu publiku i prvo izdanje ove manifestacije prošle godine je ostavilo dubok trag na građane Šapca.
Zanimljiv prateći program’]
U okviru pratećeg programa biće javno čitani najbolji dramski tekstovi sa konkursa Sterijinog pozorja, studenti Akademije umetnosti iz Novog Sada izvešće predstavu „Naši dragi duhovi“, osim toga biće predstavljena edicija ARS Scena izdavačke kuće Clio, i glumci Nebojša Ilići, LJubivoje Tadić i Zijah Sokolović održaće posebne programe. Osim toga biće otkrivena bista Mire Stupice, glumice koje je jedan deo svoje karijere provela u Šabačkom pozorištu. Rad vajara Draga Đokića biće postavljen u foajeu ovog teatra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.