Ovogodišnji 67. Međunarodni sajam knjiga u Beogradu, čiji je zemlja počasni gost Kuba, zvanično će otvoriti u subotu 19. oktobra Migel Barnet, kubanski romanopisac i antropolog sa srpskom književnicom Milenom Marković.
Otvaranju štanda Kube trebalo bi da prisustvuju ministri kulture zemlje počasnog gosta i domaćina Srbije Alpidio Alonso Grau i Nikola Selaković. Sajamski vikend, posebno nedelja 20. oktobar, kako je najavljeno juče na konferenciji za novinare u sedištu Beogradskog sajma, biće u znaku kubanskog Dana kulture, 65. godišnjice revolucije u ovoj karipskoj zemlji i osam decenija od ulaska partizanskih jedinica u Beograd.
U okviri obeležavanja Dana kubanske kulture 20. oktobra na Beogradskom sajamu biće prestavljena dela jedne od najvažnjih kubanskih književnica 20. veka, inače lekara Laidi Fernandes de Huan, roman „Biografija jednog roba“ Migela Barneta, knjiga „Vizit karta“ Valda Leive, a najavljen je i muzički program sa trubačem Eduardom Sosom.
Ambasador Kube u Srbiji Lejde Rodriges Ernandes najavio je dolazak više kubanskih pisaca, pesnika, naučnika, izdavača i urednika, kao i izložbu o istoriji Kubanske revolucije i postavku plastičnih umetnosti Alaina Kabrere Fernandesa tokom trajanja Beogradskog sajma knjiga.
Pod sloganom „Reč je slobodna – El discurso es libre“, u slobodnom prevodu sa španskog jezika „govor je slobodan“ na 67. Beogradskom sajmu knjiga, od 19. do 27. oktobra učestvovaće, kako se juče čulo, „418 direktnih i isto toliko indirektnih izlagača iz Srbije i inostranstva“.
Osim Kube tu će biti i izdavači iz: Belorusije, BiH, Grčke, Italije, Irana, Konga, Maroka, Nemačke, Rumunije, Rusije, Tunisa, Turske, kojoj je na zvaničnom sajtu Sajma dat poseban značaj, kao i Ukrajine, Hrvatske i Crne Gore.
Literatura različitih inostranih izdavača biće predstavljena i na štandovima distributerskih kuća u hali 4, a gosti Sajma su: engleski pisac i novinar Toni Parsons, slovenački antropolog i sociolog Nataša Rogelja i gvatemalsko-američki pisac i prevodilac David Unger, najavili su organizatori.
– Za mene je jedna od najlepših slika to što se u halama sajma mogu videti kolone mladih ljudi, tako da knjiga nije otišla u drugi plan u odnosu na neke medije i svojevrsnu histeriju oko njih – rekao je akademik Dušan Kovačević, predsednik Odbora Međunarodnog beogradskog sajma knjiga.
On očekuje da ovogodišnji Sajam knjiga bude dva puta bolji od prošlog na kome su se osećale posledice pandemije virusa korona.
– Programi Sajma i izlagača se dodiruju, ali se ne poklapaju – naglasila je Sanja Milić, umetnički direktor Beogradskog sajma knjiga.
Ona je najavila više tematskih programa u kojima će učestvovati i gosti Sajma – od književnosti za decu do problemskih pitanja savremenog prevodilaštava, istorije srpske književnosti i kritike… Književnosti za decu biće posvećena programska celina „Hiljadu zašto“ i svakog sajamskog dana od 15 sati održavaće se u Sali „Jovan Jovanović Zmaj“.
Programska celina posvećena poeziji „Pesme sunca“ nazvana po pesničkoj zbirci jednog od najvećih srpskih pesnika Jovana Dučića, održavaće se svakog dana od 16 sati u Sali „Vasko Popa“. „Atlas opisan nebom“ je programska celina nazvana po romanu prerano preminulog pisca i akademika Gorana Petrovića i biće posvećena njegovom delu.
U okviru programske celine „Sumnjivo lice“, koja je dobila ime po komediji Branislava Nušića u čast 160 godina od rođenja najvećeg srpskog komediografa, svakog dana od 18 sati imaće tribinski program posvećen problemskim temama: odnosu književnosti i ideologije, upotrebi veštačke inteligencije u prevođenju ili interneta u plasmanu književne kritike, novim formatima knjiga…
Tradicionalno, na 67. Međunarodnom sajmu knjiga biće dodelje i nagrade za godišnju izdavačku produkciju: za Izdavača godine, Izdavački poduhvat godine, Dečju knjigu godine, kao i Nagrada za izdavača iz dijaspore i regiona na srpskom jeziku, Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke, Specijalno priznanje za izdavača, knjigu i strip, Nagrada „Bogdan Kršić“ za najlepšu knjigu, Nagrada za najlepšu dečju knjigu i Specijalno priznanje za mladog dizajnera.
Porodični dani na ovogodišnjem sajmu su 21. i 22. oktobar, a Školski dan je četvrtak 24. oktobar. Istovremeno sa 67. Beogradskim sajmom knjiga održaće se i 53. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava.
Nušić i u Narodnom pozorištu
Istovremeno sa Sajmom knjiga počast Branislavu Nušiću i 100. godišnjici objavljivanja njegove „Autobiografije“ odaće i njegova matična kuća – Narodno pozorište u Beogradu, izložbom u Foajeu treće galerije koja će trajati od 21. do 31. oktobra. Izložba nosi naslov „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“ i zapravo je postavka iz Legata Branislava Nušića koja se od 1958., kao poklon njegove ćerke Gite Predić – Nušić, čuva u Muzeju grada Beograda i sadrži 490 eksponata koji su bili zatečeni u Nušićevoj radnoj sobi prilikom primopredaje.
U Frankfurtu više od 4.000 izdavača
U Frankfurtu juče je počela najvažnija svetska smotra knjige, čija je zemlja ovogodišnji gost Italija. Na 76. Franfurtskom sajmu knjiga, koji će trajati do 20. oktobra, učestvuje više od 4.000 izdavača iz celog sveta uključujući i Srbiju, koja ni ove godine nema nacionalni štand. Kao gosti najavljene su književne zvezde: Juval Noa Harari, Elif Šafak, En Eplbaum, DŽon Strelecki, Patriša Evangelista… Frankfurt će se, kako je najavljeno, baviti najhitnijim pitanjima današnjice, novim žanrovima za odrasle, svetskim tržištem prava i licenciranja, savremenim stripom, temama koje povezuju knjige na ekranu i veštačku inteligenciju u izdavaštvu, ulozi veštačke inteligencije u industriji knjiga, umrežavanju književnosti sa filmom i igricama, izdavaštvom za decu i mlade, tržištem audio knjiga..: Organizatori sajma, koji tvrde da je Frankfurt „svetski centar ideja“, kad je reč o knjizi i izdavaštvu, već su najavili da će zemlja počasni gost 2025. biti Filipini, 2026. Češka, a 2027. Čile.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.