Iranska književnica i reditelj Narges Abjar i predsednik Matice srpske Dragan Stanić, poznatiji pod umetnikim pseudonimom Ivan Negrišorac, zvanično su otvorili večeras 61. Međunarodni sajma knjiga u Beogradu koji se održava pod sloganom „Knjige u ruke“.
– Nenametljiva moć knjige leži upravo u tome što je u stanju da sa četiri stotine papirnih stranica podigne most koji povezuje četiri stotine godina života i, zatim, taj isti most produži do svake kuće u svetu, do svakog jezika i kulture – rekla je gošća iz Irana, zemlje počasnog gosta ovogodišnjeg Sajma, navodiće primer romana jugoslovenskog i srpskog nobelovca Ive Andrića “Na Dini ćuprija”, koji je pre 40 godina preveden u njenoj zemlji.
Narges Abjar je, govoreći o tradiciji pisanja i prevođenja u Irana koje sežu do kamenih tablica i epohe Ahemenida, saopštila i da “svake godine u Iranu oko šest miliona Iranaca poseti Međunarodni teheranski sajam knjiga, da je u poslednje četiri godine objavljeno oko 300.000 naslova” te da su “pre oko sedamdeset godina Iranke uzele pero u ruke i počele da pišu”, tako da “danas u Iranu na svakih pet muških pisaca, postoje tri spisateljice”. Ističići da je “knjiga ono magično i besmrtno dostignuće ljudskog roda koje povezuje i spaja naše naraštaje”, Abjar se zahvali upravi Beogradskog sajma knjiga i ministru kulture što su izabrali Iran za zemlju počasnog gosta i pozvala srpske izdavače na Sajam knijga u Teheranu.
Dragan Stanić je, navodeći primere iz tradicionalne persijske i srpske književnosti naglasio da su „čitanje knjiga, učenje jezika i razumevanje sveta jesu samo različiti aspekti iste stvari”, te da “otvarajući knjige, mi otvaramo nas same i prepoznajemo ko smo i šta smo, po kakvom to jeziku kao smislenom sistemu znakova uredjujemo naš svet, te kako taj svet uopšte izgleda i kakvi su izgledi za njegov dalji opstanak”.
– Beogradski sajam knjiga označava trenutak slavlja kojim se u jeziku, posredstvom knjige, pred nama otvara čitav svet, sa mnogim svojim jezicima i tajnama, lepotama i rugobama zbog kojih vredi živeti. Zato, radujući se zbog ovakvih susretanja, objavimo da je došao trenutak da 61. put po redu krenemo jedni drugima u susret: otvorimo se knjizi da ne bismo ostali zatvoreni u sebi samima – poručio je Stanić.
Otvaranju 61. Međunarodnog sajma knjiga, između ostalih, prisustvovali su, ambasador Irana u Srbiji Mandžid Fahim Pur, direkotor Organizacije za islamsku kulturu i veze Abuzar Ibrahimi Torkaman, službenica Iranske ambasade I Iranskog kulturnog centra, ministar kulture u Vladi Srbije Vladan Vukosavljević, savetnik premijera Srbije Vladimir Božović, predstavnici Skupštine grada Beograda, izdavači i brojni posetioci Sajma.
Na ovogodišnjem Sajmu knjiga, na kome izlaže više 450 izdavača iz Srbije i inostranstva, trajaće do 30. oktobra, kada će Iran otvorenu knjigu predati zemljama nemačkog govornog područja – Austriji, Namačkoj i Švajcarskoj, koje će biti počani gosti na Beogradskom sajmu knjiga 2017. godine.
List Danas na Sajmu knjigaSada već tradicionalno dnevni list Danas imaće svoj štand na Beogradskom sajmu knjiga, ali za razliku od ranije ove godine ćemo biti smešteni u Hali 2 Beogradskog sajma. Na štandu Danasa svaki posetilac koji kupi primerak novina na poklon dobija knjigu po izboru – jednu od ponuđenih više od 100 naslova.
Svakog dana osam strana o Sajmu’]
Uz redovno izdanje za ponedeljak čitaoci će biti u prilici da pročitaju i poseban dodatak posvećen Sajmu knjiga. Povodom ove manifestacije čitaoci će svakog dana na osam strana moći da saznaju sve o Sajmu knjiga. Oni koji kupe Danas na kiosku u ponedeljak na poklon dobijaju i knjigu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.