“Inicijativa za život domaće muzičke scene” zatražila je od nadležnih organa da najavljeni paket pomoći privredi bude usmeren ka najugroženijim privrednima granama, a ne da se novac bespotrebno troši i na one sektore koji nisu ugroženi poput trgovinskih lanaca ili farmaceutske industrije.
Među ugroženim delatnostima ubedljivo najugroženija je muzička i manifestaciona privreda sa apsolutnim padom prihoda od gotovo 100 odsto, imajući u vidu da je ova privredna grana postala zabranjena delatnost i da je desetinama hiljada ljudi u našoj zemlji ukinuto pravo na rad, naglasili su u svom saopštenju iz inicijative.
„Pozdravljamo novi paket pomoći privredi, on je važan za put oporavka naše države, ali tražimo da po uzoru na većinu drugih evropskih i svetskih država paket podrške privredi bude usmeren najugroženijim privrednim akterima, odnosno onima koji imaju pad prihoda od najmanje 50 odsto u prethodnoj godini. Za razliku od naše industrije, mnogi poslovi nisu doživeli tako dramatičan pad, jer čak i u turističkoj privredi, koja je uz muzičku najugroženija, postoje ogromne razlike između popunjenosti gradskih i planinskih hotela”, istaknuto je u okviru saopštenja.
Usmeravanjem podrške na one privredne subjekte koji imaju najveći pad prometa, smatraju iz incijative, podrška države će stići do onih koji su zaista najugroženiji, bez obzira u kojem se privrednom sektoru nalaze.
„Kada se desi poplava popravljaju se samo oštećene kuće u ugroženim područjima, a ne i neoštećeni soliteri u velikim gradovima. Ovde je neophodno primeniti isti princip, jer nažalost, muzička i manifestaciona privreda zakucana je za samo dno, sa kojeg se ne pomera već gotovo godinu dana, a kako stvari stoje pitanje je koliko brzo će moći da se pokrene u narednim mesecima. Posebno napominjemo da ovde ne govorimo o velikim muzičkim zvezdama, već prvenstveno o svim onim nevidljivim ljudima iza scene koji su neophodni da bi se manifestacija desila, kao što su to hiljade zaposlenih u koncertnim kompanijama, rental i tiketing agencijama i drugim subjektima u našoj privrednoj grani”, naglašeno je u okviru saopštenja.
Oni su istakli kao ključni zahtev da Srbija „prati primer gotovo svih evropskih država koje su posebno podržale svoju manifestacionu i muzičku industriju”, a među kojima su Nemačka, Velika Britanija i Holandija „koje su uputile milijarde evra i funti za oporavak svojih lokalnih muzičkih scena”, Francuska, Austrija, Poljska, Norveška i Švedsku stotine miliona, dok su i države regiona poput Hrvatske, odvojile značajna sredstva.
„Muzičari su uvek bili među prvima kada je u pitanju prikupljanje pomoći. Krajnje je vreme da i naša država, poput većine drugih, prepozna značaj muzičke industrije i ne dozvoli njeno potpuno gašenje”, zaključili su iz saopštenja.
Proglas su do sada podržali većina najvećih manifestacija i organizatora događaja u Srbiji, kao i drugih aktera srpske muzičke scene.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.