Kišobran je umetnički kolektiv koji 1. decembra proslavlja 10 godina aktivnog rada velikom Kišobran žurkom u klubu Drugstore sa početkom u 22 sata. Uoči velike proslave koja će se odvijati na pet različitih bina sa 15 izvođača razgovarali smo sa Kišobrancima: Markom Radojkovićem, Radovanom Dojčilovićem i Ivanom Ojkićem.
Oni su nam ispričali šta se sve promenilo za ovih deset godina u Beogradu, na muzičkoj sceni i kod njih, šta danas znači nezavisna kulturna scena, ko iz Njujorka dolazi na veliku Kišobran žurku i zašto bi bilo dobro da se na žurci pojavi i naš glavni urednik.
Kako biste u jednoj rečenici opisali ono što je Kišobran bio i radio za svih ovih deset godina?
Kišobran je kolektiv koji se bavi promocijom nezavisne kulture, Kišobran je žurka, izdavačka kuća, buking agencija, radio emisija, VJ zajednica i kafić Zaokret.
Koliko se za ovih deset godina promenila muzička scena, Beograd, vaša publika i vi u svemu tome?
Scena se stalno menja i sve se brže dešava pa je i manje izgovora za lenjost. Pre deset godina krčkala se tiha vatra koja je vremenom utihnula, ali čini se da je na horizontu neka nova snaga. Mešanje žanrova i brisanje jasnih podela na različite subculture dovelo je scenu u stanje pozitivne konfuzije iz koje je teže istaći se, ali to je super jer je izazov veći. Naša publika je vremenom rasla, pa se u jednom trenutku pomešala sa nekim drugim publikama, sada deluje kao da postoji jedna homogena grupa ljudi koja se ugrubo može nazvati i alternativnom. Mi u svemu tome moramo da naučimo da plivamo. Da nastavimo da nudimo ljudima zabavni kvaltetan sadržaj, da postavljamo nove izazove, ali i da istovremeno pokušamo da motivišemo kreativnost.
Šta je teže, a šta lakše u odnosu na pre deset godina?
Neke stvari koje nam sada deluju banalno bile su najteže stvari na svetu pre deset godina. Komunikacija sa klubovima i kulturnim centrima, zakazivanje koncerta, produkcija žurke, saradnja sa nekim dizajnerom ili fotografom – sve to danas završavamo sa par telefonskih poziva. Ranije smo mesecima smišljali ton kojim bismo se nekome obratili za bilo koji tip saradnje. Baš zbog tog nekog sazrevanja, iskustva i pređene kilometraže, verovatno je najteže ostati isti u očima nove omladine. Ne želimo da ne razumeju šta mi to pokušavamo da radimo, pa se zato stalno trudimo da u redovima imamo nove, mlade ljude sa svežim stavovima. Teško je svima udovoljiti.
Šta se danas tačno podrazumeva pod pojmom nezavisna kultura i umetnost?
Zavisi od osobe koja podrazumeva. U našim krugovima reč „nezavisno“ se najčešće čita kao odluka da zadržiš integritet ličnosti, a nezavisna kultura i umetnost su alati za pokušaj izražavanja svog talenta nekoj javnosti, ili uživanja u tuđim talentima bez pritiska sa strane.
Koje događaje biste za ovih deset godina izdvojili kao naj, najhrabrije, najluđe, najinspirativnije…
Najluđi događaji u smislu najluđe zabave su sigurno Kišobran žurke. Radili smo, na primer, i performans u nekoj napuštenoj kući gde su se izvođači naprasno samopovređivali dok su stvarali neslušljivu buku koristeći sve osim instrumente i sve to nazivali koncertom, publika se zgranuto razbežala, a mi nismo znali šta se desilo. Loš horoskop. Najinspirativniji događaji su možda prva radionica analogne fotografije pre osam godina gde smo za tri meseca sarađivali sa 80 fotografa i napravili izložbu sa preko 3000 fotografija. Trenutak pre pet godina kada smo prvi put uspeli da napravimo fuziju DJ žurki I svirki – zabavu na četiri bine, kao neki mali festival, bez budžeta, na koji nam je došlo preko 1500 ljudi. Otvaranje naše baze – kafića Zaokret pre tri godine, koji je uspeo da integriše veliki deo alternativne scene i pruži svakodnevno utočište od dosade. Objavljivanje kompilacije „Klavirsko nebo: nova muzika kompozitora iz Srbije“na kojoj se nalazi 17 kompozicija za koje smatramo da na najbolji način prenose duh ovog vremena i značaj koji klavir ima u savremenoj muzici XXI veka. Najhrabriji događaj je definitivno dešavanje 1. decembra – deseti rođendan Kišobrana, koji je u svakom smislu izvan naših realnih mogućnosti, ali baš zbog toga i ima smisla.
Šta da očekujemo od proslave rođendana?
Lepe ljude, zabavu za sve starosne grupe i muzičke senzibilitete, očekujte iznenađenja.
Očekujte Baltru, njujoršku zvezdu u usponu koji je ove godine bio na turneji sa How to Dress Well, a godinu završava nastupom sa Hercules and Love Afair, očekujte bendove Vizelji Sergio Lounge, repera Kene Beri-ja, Miška Bilbiju, Ivana Lončarevića i DJ Brku. Pop depresiju, Disco not Disco, YES, HiddenBG, Insolence i Disko buvljak. Očekujte Stevie Whispera, Vitanova, ANDRIU, Mateja Rusmira, Sumatrana, lelua, Mihajla, Vojkana, Memeta, Mimija Kralja Mamba i Nikolu Denčića. Očekujte Milenu, Alisu, Bojanu, Gorana, Ivana, Raleta, Milana, Filipa, Peđu, Nemanju, Nenada, Aleksu i Marka. Očekujte kućnu žurku u klubu, ali i festivalsku atmosferu. Očekujte da vam bude lepo.
A šta vi očekujete?
Mi bismo voleli da se nakon proslave probudimo sa osmehom na licu što će biti znak da je sve prošlo super. Sve ostalo smo isplanirali.
Šta dalje?
Mislite posle intervjua za Danas? Realno nema dalje. Možda da nam pošaljete glavnog urednika da izvrti set u Zaokretu?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.