filmske nesrećeFoto: IFA Film / United Archives / Profimedia

Filmski setovi nažalost nisu imuni na nesreće i neke od njih su zaista strašne i postale su deo zastrašujuće legende.

Te nesreće čak imaju za posledicu teške povrede ili smrt, zbog čega je vrlo važno voditi računa o uslovima snimanja i okruženju u kome se obavlja.

Nedavno održana premijera kontroverznog filma „Rust“, čije je snimanje obiežila tragična smrt snimateljke Haline Hačins koju je glumac Alek Baldwin slučajno usmrtio, ponovo je pokrenula debate o sigurnosti na setovima, piše Večernji.hr.

Da snimanje filma može biti i te kako opasan posao svedoči značajan broj tragičnih nesreća zabeleženih u istoriji kinematografije, a koje su rezultovale teškim povredama ili smrtnim ishodima glumaca i filmskih radnika.

Jedna od najpoznatijih tragičnih nesreća dogodila se 1994. godine tokom snimanja filma „The Crow“.

Brendon Li, sin legendarnog majstora borilačkih veština Brusa Lija, smrtno je stradao kada je rekvizitni pištolj, koji je trebalo da bude napunjen lažnim mecima, sadržao pravi metak.

Ova tragedija je duboko potresla filmsku industriju i podstakla značajne promene u sigurnosnim protokolima na filmskim setovima.

Posebno je šokantna priča o filmu „Roar“ ili iz 1981. godine, koji se smatra jednim od najopasnijih filmova ikad snimljenih.

Film je režirao Noel Maršal, a glavnu ulogu igrala je njegova supruga, čuvena Tipi Hedren, zajedno sa stvarnim lavovima, tigrovima i drugim velikim mačkama.

Tokom 11 godina snimanja, više od 70 članova ekipe je povređeno, uključujući i samu Hedren koja je zadobila povrede glave, a teško je povređena i njena kćer, danas slavna glumica Melani Grifit kojoj je lav ogrebao lice.

I snimatelj Jan de Bont je gotovo izgubio život kada ga je jedan od lavova gotovo skalpirao, zbog čega mu je trebalo 220 šavova.

Tragična priča veže se i uz snimanje kultnog jugoslovenskog filma „Bitka na Neretvi“ iz 1969. godine.

Tokom produkcije ovog partizanskog spektakla život je izgubilo čak sedam osoba. Film je sniman u vrlo teškim uslovima, na nepristupačnim terenima, uz korišćenje prave vojne opreme i eksploziva, što je sve doprinelo rizičnosti produkcije.

Tokom dugog i zahtevnog šestomesečnog snimanja neki članovi ekipe su počinili i samoubistvo, a jedna od bombi korišćenih na snimanju, pala je i zabila se u mali otvor u bunkeru u kome su se nalazili snimatelji.

Među njima je bio i Đorđe Jolić, snimatelj koga je bomba usmrtila na mestu pogodivši ga kroz sam objektiv kamere.

Reditelj Veljko Bulajić kasnije je izjavio kako su te tragedije ostavile dubok trag na celu ekipu.

Film „Resident Evil: The Final Chapter“ obeležile su pak dve teške nesreće. Kaskaderka Olivija Džekson pretrpela je životno opasne povrede tokom snimanja motociklističke scene, što je rezultovalo gubitkom njene leve ruke.

Na istom setu, član ekipe Rikardo Kornelijus izgubio je život kada je na njega palo vojno vozilo.

Jedna od najtežih nesreća dogodila se na setu filma „Harry Potter and the Deathly Hallows“ kada je kaskader Dejvid Holms ostao paralizovan nakon teške nesreće tokom snimanja scene leta na metli.

Holms, koji je bio dubler Danijela Redklifa, nedavno je snimio dirljiv dokumentarni film „David Holmes: The Boy Who Lived“ o svom iskustvu i životu nakon nesreće, što je dodatno skrenulo pažnju na rizike s kojima se suočavaju kaskaderi.

Snimanje filma „Expendables 2“ takođe je obeležila tragedija, kada je tokom scene eksplozije jedan kaskader izgubio život, a drugi zadobio teške povrede.

Čak ni najveće zvezde nisu pošteđene nezgoda – poznati Harison Ford pretrpeo je ozbiljni lom noge i gotovo poginuo tokom snimanja sedmog nastavka „Ratova zvezda“ kada su na njega pala teška vrata svemirskog broda Millenium Falcon.

Razvoj tehnologije, posebno CGI-ja (kompujterski generisanih slika), značajno je smanjio potrebu za rizičnim kaskaderskim scenama.

Međutim, nesreće se i dalje događaju, najčešće zbog ljudske greške ili nedovoljnih sigurnosnih mera. To je bio slučaj i sa spomenutim filmom “Rust“.

Ali iako su zvanične optužbe protiv Boldvina odbačene na suđenju u julu prošle godine, kaznu od 18 meseci zatvora dobila je oružarka Hana Gutijerez-Rid.

Film je, uprkos brojnim kritikama i pozivu na bojkot majke preminule Haline Hačins, krajem novembra prikazan na poljskom Camerimage International Film Festivalu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari