Naša branša je potpuno isključena, ali korona ne može ubiti muzičara u tebi 1foto: Dunja Delić

– Verujem da je zvuk koji smo stvorili jedinstven i svojstven nama.

On je, naravno, tvorevina nastala od silnih uticaja muzike koju slušamo i iz koje crpimo inspiraciju. Na prvu loptu, tu su zapadnoafrički bluz, fank, rokenrol, alternativa, ali se uz pažljivije slušanje otkriva da tu ima bukvalno svega – tako za Danas Dimitrije Simović, muzičar iz sastava Igralom, objašnjava svojevrsnu muzičku koncepciju ovog benda.

Upitan šta ih je privuklo tom muzičkom izrazu on kaže: „Ništa do intuicija i uživanje“.

Grupa Igralom sledeće subote, 31. jula, nastupa na Tam Tam festivalu na Hvaru, a potom 4. avgusta u Šibeniku.

Tročlani bend nastao je u Nišu, 2015. godine, tako što su Mladen Marjanović i Simović napravili pesmu „Haos“, pozvali Marka Tomovića na sešn i otisnuli se u avanturu.

– Ta avantura nas je dovela do sadašnje formacije benda u kojoj bubanj svira Ivan Cvetković Ivši. Snimili smo dva albuma „Pogrešna poznanstva“ i „Sunovrat“. Trenutno radimo na trećem – najavljuje Simović.

Inače, njihov drugi album „Sunovrat“ našao na listama najboljih izdanja 2018. koji su objavili izvođači iz država nekadašnje SFRJ.

– Ovaj album je nastao kao i prvi – našim radom i probama u klubu „Feedback“ u Nišu, utočištu alternativne kulture koje je od krucijalnog značaja, ne samo za naš razvoj. Plodove tog rada je prepoznao pokojni Dejan Bošković, divan čovek kojem dugujemo tako puno. Našli smo se kao kuće „Ammonite Records“ koju je on formirao, u kolaboraciji sa zagrebačkom „Geenger Records“ – pojašnjava Simović.

Povodom novih stvari, on kaže da ih je korona jako sabotirala, više finansijski no mentalno, ali su uspeli da naprave puno pesama za predstojeći album. Simović dodaje da će se o specifičnom procesu rada u pandemiji znati više kada album bude finaliziran.

– Naša branša je potpuno isključena kao relevantna i pre korone, ali entuzijasti nisu dopustili da bendovi nemaju gde da sviraju. Korona ne može ubiti muzičara u tebi, iako te cela tzv. „situacija“ može sabiti u ćošak odakle ti se čini da si nemoćan. No, inspiracija ima puteve do tebe, ako je potražiš. Bio sam kratko u Nišu, i čini mi se da su se bendovi sami organizovali u prostorijama Elektronske industrije, te da se ne daju tako lako – primećuje on.

Upitan da prokomentariše tekstove pesama benda on sumira: „Lirika koju pišem pretežito je introspektivna; refleksija koja priziva reči sposobne da asociraju na, ili – u moćnijim slučajevima, obuhvate stanja u kojima se nađem, a za koja verujem da su univerzalna za sve ljude. U ređim slučajevima je to kritika apstraktnog reprezenta onoga što smatram da ne valja s društvom“.

Povodom džez festivala Nišvil, na kome je bend imao svoju privu svirku, kaže da je to jako bitan festival za Niš jer ih velika globalna imena ne bi posećivala da nema te godinama građene i negovane infrastrukture.

– Festival godišnje nailazi na probleme, ali taj zdravi inat organizatora uvek pobedi i Nišlije su zahvalne na tome – naglašava muzičar, a povodom prvog nastupa benda Igralom se priseća da im je to bila prilika da se u leto predstave više-manje lokalnoj publici koja se našla na fusion stage-u.

– Iako smo puno napredovali od tog trenutka, siguran sam da smo ostavili jak utisak – zaključuje Simović.

Muzičar o kantautorskom projektu Dimitrije Dimitrijević

– Dimitrije Dimitrijević je moj kantautorski projekt i tu čuči odgovor na pitanje razlike Igraloma i Dimitrijevića. Igralom je naš bend, mi zajedno pravimo pesme. Kao kantautor sam okrenut nežnijem zvuku, te saradnji s puno različitih ljudi. Izdao sam jedan album za hrvatsku izdavačku kuću „Menart“ i taj album nosi naziv „Čar-pitanje“.

Mikstejp:

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari