Odlazak pionira rokenrola 1Foto: BETA/ AP PHOTO/ ED BETZ

Legendarni muzičar i začetnik rokenrol muzike Litl Ričard umro je juče u 87. godini.

Vest je potvrdio njegov sin Deni Džons Peniman, a uzrok smrti je rak kostiju. Litl Ričard je svetsku muzičku scenu uzdrmao 1956. godine svojim energičnim nastupom na klaviru i pesmom „Tutti Frutti“, a usledili su hitovi „Long Tall Sally“, „Rip It Up“, „Lucille“, „Good Golly Miss Molly“… Svojim virtuoznim sviranjem klavira, gospel tehnikom pevanja, kao i stihovima sa seksualnom konotacijom, uticao je na nadolazeći talas muzičari.

Iako posle 1958. nije imao nijedan hit na top 10 listama, zajedno sa muzičarima poput Čaka Berija, oblikovao je budućnost rokenrola. Njegove pesme obrađivali su mnogi – počevši od Bitlsa, pa do Elvisa Kostela i Scorpionsa.

O svojoj ljubavi prema Litl Ričardu javno su govorili Elton Džon i Prins.

„Kada sam prvi put čuo muziku Litl Ričarda, samo sam želeo da sviram klavir“, kazao je jednom prilikom Elton Džon, dok je Prins svoj celokupan imidž izgradio na liku slavnog muzičara – od košulja sa velikim karnerima do androgene šminke.

„Čak Beri je bio pripovedač, a Litl Ričard je bio arhetip rokenrola“, govorili su o njemu kolege.

Den Auerbah, vođa benda Black Keys, kaže da sva kitnjatost rokenrola potiče od Litl Ričarda.

„Gde bi rok bio bez kiča? On je bio prvi. U to vreme trebalo je mnogo hrabrosti da se tako pojavite na sceni“, istakao je Auerbah.

Bob Dilan je povodom smrti slavnog muzičara rekao da je on bio njegova „zvezda vodilja“, dok je još bio mali dečak.

„Njegov duh me je pokrenuo da radim sve što radim. Nastupao sam na nekoliko koncerata sa njim tokom devedesetih u Evropi. Bio je darežljiv, dobar i skroman čovek, a istovremeno pravi dinamit kao performer i muzičar. Još uvek ste mogli mnogo da naučite od njega. Uvek je bio onaj Litl Ričard koga sam slušao dok sam odrastao, a ja sam u njegovom prisustvu uvek bio onaj mali dečak“, napisao je Bob Dilan, u saopštenju objavljenom na njegovoj Fejsbuk stranici, dodajući da će svakako slavni muzičar zauvek živeti, ali da je istovremeno deo njegov života zauvek završen.

Litl Ričard je rođen 5. decembra 1932. godine u Makonu, u američkoj državi Džordžiji.

Pravo ime mu je Ričard Vejn Peniman. Bio je jedno od dvanaestoro dece i odrastao je među stričevima koji su bili sveštenici i propovednici. Otac mu je bio prodavac viskija i pevao je crkvenom horu.

Ipak nije odobravao muzičke ambicije svog sina i često ga je optuživao da je gej. Zbog toga je Ričard napustio svoju porodicu, kada je imao 13 godina.

Zahvaljujući jednom šou za talente, sa 15 godina je dobio svoju prvi ugovor o snimanju ploče. Tada je zauvek postao Litl Ričard, budući da je prefiks „litl“ bio česta pojava tih godina.

„Kada sam počeo da se bavim muzikom, nikada pre toga nisam slušao rokenrol. Pevao sam takvu muziku mnogo pre nego što sam bio spremam da to podelim sa publikom, jer sam se plašio da se neće nikome dopasti“, izjavio je jednom prilikom muzičar.

Prao je sudove u jednom restoranu na autobuskoj stanici, kada je smislio stihove „a wop bob alu bob a wop bam boom“ za pesmu „Tutti Frutti“, koja je postala njegov prvi hit.

Usledile su brojne uspešne numere poput „Long Tall Sally“ ili „Slippin’ and Slidin'“ koje su mešale bugi, gospel i bluz.

Zahvaljujući svom neobičnom modnom stilu, odmah je postao i rok ikona u rangu sa Elvisom Prislijem i Džerijem Li Luisom, koji je povodom smrti ovog muzičara izjavio da je Ričard bio njegov dragi prijatelj i kolega roker, te da će zauvek živeti u njegovom srcu.

Samoinicijativno je prestao da se bavi rokenrolom 1957, kada je počeo da pohađa teološku školu. Kada je postao sveštenik i dalje je snimao pesma u gospel duhu.

Njegov povratak nije dobro prošao kod publike, dok su ga kolege dočekale sa velikim oduševljenjem. Tako je nastupao zajedno sa Bobom Dilanom ili Bitlsima. Džon Lenon je jednom prilikom izjavio da je najviše uživao kada je pre nastupa, zajedno sa ostatkom Bitlsa, sedeo u bekstejdžu, dok je Litl Ričard čitao iz odlomke iz Biblije.

Iako je svojim izgledom imao veliki uticaj na gej kulturu, često je davao oprečne izjave o sopstvenoj seksualnosti.

Ponekad je izjavljivao da je omniseksualac, tj. da voli i muškarce i žene, dok bi nekada govorio da „bog nije stvorio samo muškarce i žene i da mnogi rade ono što je protiv Boga“. Ipak, to nije uticalo na njegovu popularnost, pa se često pojavljivao i TV serijama, poput „Poroci Majamija“.

Jedan je od deset umetnika koji su ušli u Rokenrol hol slavnih po njegovom osnivanju. Dobitnik je Gremija za životno delo. Do svoje smrti povremeno je nastupao, a poslednji album objavio je 2010. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari