Kada Elton Džon i Erik Klepton početkom juna završe svoje nastupe u Beogradu niko neće imati pravo da kaže kako su ti koncerti „odrađeni“ samo zbog visokog honorara, pošto njih dvojica odavno spadaju među deset najbogatijih muzičara na svetu. Na bankovnom računu Eltona Džona nalazi se više od 200 miliona evra i on se trenutno smatra trećim najbogatijim muzičarem na svetu, za razliku od Kleptona koji u rezervi ima „tek“ nešto manje od 150 miliona.
Kada je muzika u pitanju, retko koja lista može da se zamisli bez Mik Džegera, pa tako i na ovoj pevač legendarnih Rolingstona sa ušteđevinom od preko 200 miliona evra zauzima drugo mesto. Prvi, sa „štekom“ od pola milijarde evropskih novčanica je Pol Mekartni. Ali, nekadašnji član Bitlsa ipak nije najbogatiji čovek u celokupnoj muzičkoj industriji. Sa bogatstvom koje se procenjuje na dve milijarde evra prvo mesto drži Edgar Bronfman, predsednik Worner Music Group. Blizu milijarde poseduje i Endrju Lojd Veber, prvi čovek Brodveja i Ist Enda. Za najmoćniju ženu u muzičkoj industriji smatra se Džudi Krejmer, producent mjuzikla Mama Mia i jedna od idejnih tvoraca grupe Spajs Grls, pop senzacije 90-ih godina. Među najbogatije muzičke producente ubrajaju se i Kameron Mekintoš, koji je postavio mjuzikle „Fantom u operi“ i „Meri Popins“, Krisi Rajt (otkrila grupu Blondie) i Sajmon Kovel koji je osmislio i producirao većinu novih muzičkih šou programa poput „Faktor Iks“ ili „Britanija ima talenat“. Kada bi se uporedila pojedinačna bogatstva članova najpoznatijih grupa, na prvom mestu su, naravno, Bitlsi. Olivija i Dani Harison, udovica i sin pokojnog gitariste „buba“ Džordža Harisona, nasledili su više od 200 miliona evra, a bubnjar Ringo Star poseduje 163 miliona. Odmah iza njih su Rolingstonsi. Bubnjar Čarls Vots i gitarista Roni Vud „teški“ su oko 115 miliona, a Kit Ričards poseduje preko 200 miliona evra. U samom vrhu našle bi se i grupe Kvin, Led Cepelin i Pink Flojd. Najbogatiji par u muzičkoj industriji su Ozi i Šeron Ozborn sa 111 miliona evra. Beri i Robin Gib, braća koja su osnovala čuvene Bee Gees, zajedno poseduju 128 miliona, dok tvorci Oasis Noel i Liam Galager imaju tek 64 miliona evra.
Od javnosti manje poznatih ili potpuno nepoznatih ličnosti iz sveta muzičke industrije pažnju zaslužuje i Berni Taupin, pisac skoro svih tekstova za pesme Eltona Džona, koji je za sada uštedeo 46 miliona. Zanimljivo je da je Taupin najviše profitirao od toga što ga Elton Džon ne plaća samo kako bi mu sastavljao tekstove već i kako nikome drugome ne bi davao reči za pesme. U istu rubriku spada i Tim Rajs, autor raznih mjuzikala, ali koji je većinu od svojih 163 miliona stekao komponujući, producijarući i izvodeći muziku za crtaće kompanije Volt Dizni. Neki muzičari svoje bogatstvo nisu stekli od osnovne profesije. Dejvid Bouvi je lošim ulaganjima na berzi proćerdao većinu novca koju je zaradio kao pevač, a većinu od 116 miliona, koliko trenutno ima, zaradio je tako što je prvi osnovao kompaniju koja se bavila prodajom internet vremena u SAD.
Ako vam se od svih ovih cifara još nije zavrtelo u glavi, onda će vam biti zanimlljiv i podatak da u klub 100, odnosno onih koji na računu imaju preko sto miliona evra, spadaju i Džordž Majkl, Robi Vilijams, Viktorija Bekam, Kris Martin, Mik Haknal, Mark Nofler, Inglbert Hamperdink, Van Morison… S obzirom na popularnost i dužinu karijere, titulu pop kraljice, iznenađujuće je što za Madonu nema mesta u prvih 50, a za malo ispod liste su Džej Kej, osnivač grupe Džemirakvaj, Kajli Minog… Procenjuje se da bi ovom „krem društvu“ narednih godina mogli da se priključe i Lejdi Gaga, Keša, Džejms Blant, Lili Alen, koji su poslednjih godina takođe počeli da zarađuju milionske sume.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.