Prljavi rock n‘ roll oživljava umrtvljenu generaciju 1Foto: Elektro pionir

Ovo je već neki nivo brzine i bezobrazluka koji ni sami ne umemo da imenujemo, tako da molimo ljude slabijeg srca a jačih moralnih načela da u petak uveče zaobiđu Elektropionir u širokom luku – kazali su muzičari iz sastava Vizelj, Klotljudi, Proto tip prilikom najave koncerta koji će se u klubu Elektropioni održati 26. oktobra.

Povodom koncerta Aleksa Nedić basista, i jedan od pevača i autora pesama benda Vizelj govori za Danas o beogradskoj alternativnoj muzičkoj sceni mlade generacije, u kojoj je ovaj bend jedna od vodećih predstavnika underground zvuka Beograda.

Inače, postavku sastava Vizelj čine gitarista i pevač Veljko Milinković, basista i pevač, Aleksa Nedić i bubnjar Nikola Bajčetić. Pored grupe postoji i reka Vizelj u Padinskoj skeli, po kojoj je bend dobio ime.

– Oličenje Padinske skele, usamljenog i pustog mesta ali i njeno ludilo jeste reka Vizelj, potpuno zatrovana i prljava, takav je i naš zvuk, zato kad „guglate„ Vizelj pored nas, beogradskog benda izađe po neka vest o ekologiji – priča Nedić za naš list. On za alternativnu scenu prestonice kaže da je trenutno življa nego ikada zato što „rock kalup“ više ne postoji.

– U periodu od pre pet godina, sem Repetitora koji su nastali ranije, i još par bendova, praktično je postojala rupa u beogradskoj muzičkoj sceni. Kada smo nastali, 2013. bine smo delili sa symphonic, thrash, metal bendovima, i yu rock cover – ima, ali i sa svim onim prema čemu imam neverovatnu averziju. Međutim, jedan po jedan muzičar, i scena se okupila, sada su tu i Klotljudi, Šajzerbiterlemon, Sveta pseta, Gazorpazorp, Johanbruer, Proto tip, Dogs in Kavala … a jedna od karakteristika naše scene jeste solidarnost. Mi se kao muzičari međusobno podržavamo – naglašava Nedić.

Prema njegovom mišljenju generacija mladih koja trenutno stvara muziku u svom nukleusu nosi iskrenost i iskonsku rock n roll priču, „prljavu, energičnu, dekadentnu i agresivnu“, koja se u nekom predhodnom periodu bila izgubila jer je rock u nekom momentu postao slaonska muzika, dok je ceo jedan aspekt underground kulture koja prkosi mainstreamu zanemaren.

– Dekadencija je uvek potrebna umetnosti, iako većina ljudi možda smatra da ona nema umetničku vrednost. Razlike između ove rock n‘ roll generacije i svih prethodnih je ta što mi nismo zatvoreni u muzički kalup. Žanrovi ograničavaju eksperimentisanje sa zvukom, i zahtevaju kategorizaciju. Razlog zašto rock više nije vodeći žanr jeste taj što je izgubio prljavost, ti njega sada moćeš da puštas roditeljima i zato je postao dosadan – smatra Nedić, i dodaje „naša generacija je najumrtvljenija od svih generacija do sad, što je jako zalosno.

– Ako se obrati pažnja na muziku alternativnih bendova na našoj sceni ništa nije konkretno i direktno politički. Ali i ne treba da bude. Znamo već sa vesti kako su političari loši i kako je sve užasno. Ono što u ovoj vrsti muzike postoji jeste energija koja drma umrtvljenu naciju i tera je da zaživi. Kada oživi omladina tek onda kreće razmišljanje. Ne treba ljudima prosipati u mozak da je stanje loše, već oni samtreba da izvuku porku – kaže Nedić. Prema njegovom mišljenju muzika jeste nepokretni pokretač mase, ali sa druge strane jeste i vrsta zabave.

– Mi sviramo zato što je zabavno, i poručujemo ljudima dobru zabavu, a ako neko kroz našu muziku shvati da treba da menja svet, onda samo napred dečače ili devojko – naglašava on i na pitanje zašto im je uklonjen najnoviji spot za pesmu Kadilak, Nedić odgovara „zbog golotinje i degutantnosti“, i kroz smeh dodaje „ali progresivne“.

Vlasti guše nekomericjalnu muziku u medijima

– Gledao sam neke statistike o cenzuri medija od crne do bele zone, mi smo tamno crveni. Kao može, ali ne stvarno. Ako nešto nije onako kako bi vlast volela da bude, onda se to nešto stavlja u kalup. Daju sve od sebe da prvo pridobiju naciju pa je onda umrtve, zatim rade šta hoće. Jako malo prostora u medijima postoji za nekomercijalnu muziku – zaključuje muzičar.

„Ako nisam dobar čovek, biću mnogo bolji nosorog“

Upitan za značenje teksta pesme Nosorog, Nedić objašnjava da je pesma napisana po istoimenoj knjizi od Joneska. „Drama apsurda u kojoj se svi likovi pretvaraju u nosoroge, tekst je polu omaž polu prepričana knjiga. Ko hoće nek pročita.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari