„Senke“ su meni jako bitno delo.
Dao sam sve od sebe da uradim nešto iza čega mogu da stanem lično i profesionalno. One su moj kreativni maksimum u ovom trenutku – rekao je Dragan Bjelogrlić u Jugoslovenskoj kinoteci, gde je upriličena projekcija prve epizode druge sezone „Senki nad Balkanom“. Prema njegovim rečima, „Senke 2“ su rađene tako da predstavljaju nastavak priče na kojoj se stalo u prvoj sezoni ali da one po sebi čini zaokruženu priču tako da mogu da je gledaju i oni koji nisu pre pratili seriju.
– To je bilo veoma zahtevno u samom startu, ali mislim da smo u tome uspeli i da će gledaoci moći da uživaju u drugoj sezoni „Senki nad Balkanom“ kao u autonomnom i nezavisnom delu. Zadržali smo stil i prepoznatljivu estetiku „Senki“. Struktura i dramaturgija serije je kao u prvoj sezoni kompleksna – prati se nekoliko paralelnih priča koje će se na kraju sliti u jednu. Imamo mnogo novih likova, a ono što će razlikovati drugu sezonu u odnosu na prvu je pojačanje s novim piscem Bobanom Jevtićem. On je doprineo jačem profilisanju likova, njihovim međusobnim odnosima i uravnoteženijem vođenju paralelnih tokova, tako da gledalac ne mora stalno da ima sve informacije u glavi da bi mogao da prati priču – kazao je Bjelogrlić.
On je napomenuo da je ekipa serije uvek imala afiniteta za nove i inovativne korake, pa tako i sada u saradnji s kompanijom SBB.
– Reč je o novom načinu komunikacije sa publikom. Odlučili smo da gledaocima u Srbiji i regionu preko platforme EON omogućimo da od 8. novembra odgledaju ili kupe celu sezonu na mesec dana i neće morati da čekaju redovno prikazivanje na televiziji nego će moći da odgledaju sve epizode odjednom – poručio je Bjelogrlić.
Upitan koliko je serija, budući da se bavi istorijskim činjenicama u kombinaciji sa maštom, doprinela znanju ljudi u Srbiji o periodu o kojem govori Bjelogrlić je ocenio da je upravo to jedna od najznačajnijih stvari koju su „Senke“ postigle kada je reč o lokalnim okvirima.
– Ušli smo u ozbiljne istorijske teme o kojima se jako malo zna, ali nismo ušli u njih s pozicija dokumentaristike i fakata kojih se slepo držimo. Više puta sam već rekao da se „Senke“ kreću između onoga što se stvarno desilo i onoga što je moglo da se dogodi. Ne izvrćemo nijednu istorijsku činjenicu ali način na koji dolazimo do nekog istorijskog događaja jeste plod naše mašte i kreativnosti. „Senke nad Balkanom“ neće nikad plasirati pogrešnu informaciju i istorijsku činjenicu – podvukao je Bjelogrlić, dodajući da je upravo kontroverzan put kojim se kretala prva sezona serijala otvorio more feljtona o princu Đorđu Karađorđeviću, o Mustafi Golubiću, o ulozi ruskih emigranata i tako dalje.
– U ovoj sezoni imaćemo Solunski proces, Žrnov, celu zaveru oko ubistva kralja Aleksandra i priznanje Sovjetskog Saveza od Kraljevine Jugoslavije koji je bio jedan od ključnih argumenata za poziciju tadašnje Jugoslavije i problem kralja Aleksandra da prizna sovjetski režim jer možda bi mu to spasilo glavu. Obično kad imate ubistvo i zavere tek mnogo godina kasnije na svetlo dana izlaze prave činjenice, a upravo je tu prostor gde se mi krećemo, od stvarnog do mogućeg. Imate pet teorija zašto je ubijen kralj Aleksandar, ali svakako se zna da je on možda prva žrtva nacizma – konstatovao je Dragan Bjelogrlić.
O tome šta će se sve zbivati u drugoj sezoni detaljnije je govorio pisac Dejan Stojiljković, koji je odmah negirao spekulacije u medijima i kazao da neće biti Rusa, ni princa Đorđa Karađorđevića.
– Naprosto, radnja je smeštena u 1934. godinu kada se desio marsejski atentat. Naši junaci su u novim situacijama. Pre svega, to je Tane (Dragan Bjelogrlić) koji se povukao iz policije, a njegov partner Stanko Pletikosić je sad postao veliki baja u policiji. Dimitrijević (Branimir Brstina) je neka vrsta advokata u Jatagan mali koja je dobila sad više prostora, kao i cela priča oko Mustafe Golubića. Bavili smo se i ilegalnom organizacijom koja se zvala Crveni orkestar. Tu su i stari likovi Krojač (Nenad Jezdić), ali imamo i novih momenata kao u „Kumu 2“ – Kaluđer (Gordan Kičić) je prešao u polulegitimni biznis. Imamo novog junaka, predstavnika zapadnjačkog kapitala koga igra Bogdan Diklić, još jedan novi junak koji kao osnovu ima istorijsku ličnost – Draginju koju igra Vesna Trivalić i koja je nastala na osnovu heroine iz Prvog svetskog rata Milunke Savić, a tu je i Ivan Meštrović – ispričao je Dejan Stojiljković.
On je objasnio da se okosnica radnje u seriji vrti oko ubice koji se na postmodernistički način predstavlja kao neznani junak.
– Baš u tom trenutku je podizan Spomenik neznanom junaku, a na tom mestu je bila srednjovekovna tvrđava Žrnov. Ona je sravnjena sa zemljom da bi se podigao taj monumentalni spomenik s puno masonskih i okultnih simbola – kazao je Stojiljković. Prema njegovim rečima, spletke, intrige, mnogo akcije, ali i ljubavne priče steći će se u drugoj sezoni „Senki“, a oni koji su odgledali juče prvu epizodu mogli bi reći da ima referenci i na našu aktuelnu stvarnost.
– Biće dosta drame, pa i prave šekspirovske tragedije – poručio je Dejan Stojiljković.
Rad na ulozi Maje Davidović u drugoj sezoni je za glumicu Mariju Bergam, kako je istakla, „bio izuzetno motivišući stvaralački proces“.
– To me je nateralo da preispitam sopstvene glumačke granice, da ih pređem i iskoračim iz sebe – kazala je ona, dodajući da to nije bio nimalo lak ni komforan proces. – Naprotiv, ali sada, posle svega, rekla bih da je bio uspešan zahvaljujući pre svega ekipi serije na čelu s Draganom Bjelogrlićem. Lik Maje Davidović evoluira, ali ona kao i u prvoj sezoni stalno hoda po ivici noža – između života i smrti, između dobra i zla, samo što je sada situacija znatno opasnija – primetila je Bergam. Ona se, kako je rekla, brižljivo pripremala za svoju ulogu, uz scenario i svu relevantnu literaturu, kako bi ušla u duh epohe i konstatovala da je period koji obrađuju „Senke 2“ „najinteresantniji i najintrigantniji trenutak naše savremene istorije“.
– Mislim da je to jedan od razloga koji će učiniti da se publika još dublje zainteresuje za ovu seriju – zaključila je Marija Bergam.
Na konferenciji za novinare juče su govorili i glumci Goran Bogdan i Marko Grabež, kao i scenarista Boban Jevtić.
Akcija kao u „Rambu“
Na novinarsko pitanje hoće li kao u prvoj sezoni padati glave, pisac i scenarista Dejan Stojiljković je odgovorio da od „Otpisanih „nije gledao seriju u kojoj ima više pucnjave i više akcije.
– Toliko je ima naročito u nekoliko poslednjih epizoda da je „body count“ kao u Rambu. Oni koji to vole, biće zadovoljni, samo što sada ne sečemo glave, više se rokaju – pojasnio je Stojiljković.
I dobar i zao
Goran Bogdan je kazao da se i on kao i publika zaljubio u lik Mustafe Golubića i da o njemu nije mnogo znao dok nije počeo da radi sa Bjelogrlićem. – Drago mi je što je moj Mustafa više prisutan i što je ambivalentan. Ni sam za njega ne znam da li je pozitivac ili negativac. Volim ga i zato on i je blizak jer je istovremeno i prljav i čist, i dobar i zao. U ovoj sezoni, da puno ne cinkam, i on je kao i drugi likovi dobio dimenziju ljudskosti. Neki ga emotivniji problemi muče i utoliko mi je zanimljivije da saznamo šta će se Mustafi dalje dešavati – kazao je Goran Bogdan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.