Grupa francuskih i srpskih arheologa, koji su proteklih nedelja istraživali lokalitet Caričin grad, odnosno Justinijana Prima, nedaleko od Lebana, na jugu Srbije, otkrila je veliki objekat za koji se pretpostavlja da je ekonomski deo episkopije. – Otkriveni objekat je dužine 50 metara, a verovatno je ekonomski deo episkopije. Iskopavanja su bila usmerena samo na otkrivanje osnove, a sledeće godine, nadamo se, imaćemo značajniju arheološku kampanju za detaljnija istraživanja kompletnog lokaliteta – kaže prof. Vujadin Ivanišević, naučni savetnik Arheološkog instituta u Beogradu.

Ovogodišnja ahreološka sezona na lokalitetu Caričin grad, posle pet nedelja intenzivnog rada, završena je minulog vikenda, a za narednu sezonu planirani radovi trebalo bi da traju dve nedelje duže. Caričin grad je u blizini mesta svoga rođenja sagradio jedan od najvećih vizantijskih careva Justinijan I (527-565), graditelj čuvene Aja Sofije u današnjem Istambulu. On leži na blagim padinama koje se spuštaju od planine Radan ka Leskovačkoj kotlini, na mestu van glavnih putnih tokova, pa je to bio osnovni razlog što su se tek krajem 19. veka pojavile prve vesti o značajnim ostacima grada izgubljenog u dolini Puste reke.

Ruševine grada je, inače, prvi opisao znameniti Mita Rakić 1880. godine u listu Otadžbina, a prva arheološka iskopavanja obavljena su u predvečerje balkanskih ratova. Istorija Caričinog grada je više nego zanimljiva, ali za brđane bojničkog kraja, koji jedva sastavljaju kraj s krajem, priča o tom lokalitetu je svakodnevni dekor koji im gotovo ništa ne znači. Ta slika o moći minulih epoha i jednog vladara, toliko zanimljiva za istraživače, posebno arheologe i istoričare, ovde, među „običnim svetom“ je toliko viđena da ne primećuju njene poruke. Caričin grad ili Justinijana prima skrajnut je s puta i baš zato krije mnoge zagonetke života, a poznat je kao vanserijski spomenik antičkog urbanizma i arhitekture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari