Snoviđenja i predosećaji Marka Velka u Galeriji RIMA 1Galerija RIMA

Izložba crteža Marka u beogradskoj Galeriji RIMA biće otvorena će u sredu 20. novembra od 19 sati i trajaće do 20. decembra, najavljeno je iz ovog izlagačkog prostora.

U pitanju su crteži Marka Velka nastalih u periodu između 2020. i 2023. godine u tehnici uglja u kome nas ovaj autor uvodi u svet sopstvene fantazije gde su reference iz istorije umetnosti i književnosti fragmenti jedne nove, slojevite „realnosti“ promenjenih značenja.

Snovi, fantazije, oživljene istorijske ličnosti, književni i likovni subjekti fragmenti su crteža Marka Velka koji se prepliću i naposletku srastaju u celovit prikaz jedne druge „stvarnosti“, koja nas, posredstvom temeljno promišljenog i preciznog gesta, uvlači u sliku.

Francuski likovni kritičar Olivije Keplan, poredeći doživljaj Velkovih crteža sa predolujnim momentom, u katalogu izložbe navodi da umetnik uklanja prizore prikupljene iz tekućih događaja i pretvara ih u crno-beli svet grafike, u sivilo rendgenskog snimka, u paradoks prastarih likova koji više govore o vremenu u kojem živimo nego neprestano bombardovanje informacijama preko društvenih mreža.

„Duboko crnilo crta, blistava belina površina, krhkost fakture crteža, sve nas to suočava s priviđenjem gde ništa nije nedorečeno, gde osećanja opasnosti, straha, bega, u prisustvu te beskrajne pretnje stvaraju alegoriju našeg vremena,“ ističe Kapelan.

Složenost i dubina Velkovih crteža ogleda se u neprestanom preobražaju značenja i u sučeljavanju gradivnih elemenata prizora čime postiže „čudesne trenutke“.

Kako Kapelan navodi oni su kao sliveni prizori snova i umetnosti.

„Umetnosti koja prihvata nauku i basnu koliko i naučnu fantastiku, u pokušaju da ispita šta može biti imenovano, a šta ostaje bezimeno“, piše Kapelan.

Snoviđenja i predosećaji Marka Velka u Galeriji RIMA 2
Galerija RIMA

Ono što može da se inherentno prepozna, pred našim očima se menja u nepoznato biće.

Više nego ikad vidljivo u Velkovim delima prisutno je samo zahvaljujući nevidljivom koje mu pomaže da postoji.

„Reći to, znači igrati se s apstraktnim i figurativnim, sa snoviđenim i predosećanim, odnosno govori o metodičnom eksperimentu s primenom postojeće slobode.“, konstatuje Olivije Keplan u katalogu izložbe.

O autoru:

Marko Velk je rođen 1969. godine u Splitu (Hrvatska). Diplomirao je 1994. godine na Akademiji primenjenih umetnosti u Parizu. Od 2000. godine priredio je brojne samostalne i učestvovao na preko stotinu grupnih izložbi. Radove je izlagao primarno u Francuskoj ali i u Njujorku (SAD), gde je živeo i radio od 2011. do 2019. godine, kao i u Nemačkoj, Belgiji, Austriji, Grčkoj, Srbiji, Hrvatskoj, Meksiku itd.

Dobitnik je brojnih priznanja, uključujući nagradu Pjer Karden (Pierre Cardin) Akademije likovnih umetnosti u Parizu (2009), prvu nagradu fondacije Međunarodnog centra za savremenu štampu (Centro Internacional de la Estampa Contemporánea) 2009. godine, kao i prvih nagrada koje dodeljuju Swarovski (1999) i Lefranc & Bourgeois (1997).

Dela Marka Velka nalaze se u kolekciji Centra Žorž Pompidu u Parizu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari