Reditelj, scenarista, tragač u srpskoj verziji kviza Potera, vlasnik istančanog muzičkog ukusa, a u mlađim danima jedan od osnivača, moglo bi se reći , prvog gotik benda ovde „Morbidi i mnoći“, i još po mnogo čemu autentični lik Beograda Milorad Milinković Debeli preminuo je iznenada, na Badnje veče u 60 godini.
Nadimak Debeli dobio je u detinjstvu zbog viška kilograma, i od tada ga prati. Odrastao je na Dorćolu, završio je Matematičku gimnaziju u Beogradu a režiju je diplomirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu sa filmom o Satanu Panonskom, koji je bio jedini film iz bivše Jugoslavije na Bijenalu u Barseloni .
Bio je komentator fudbalskih utakmica na kanalima Evrosporta. Napisao je tri knjige: Fantom tramvaj, ili, Čudnovati doživljaji mog prijatelja Sime i njegova zaostavština u pet knjiga (2010), Mrtav ’ladan i bez noge, ili, I posle Tita Tito (2017) i Život počinje u šezdeset i drugoj. Režirao je fimove „Mrtav ’ladan“, „Potera za sreć(k)om“, „Čitulja za Eskobara“, kao i prvi srpskif film snimljen u 3D tehnologiji „Peti leptir“.Režirao je takođe veliki broj filmskih i televizijskih ostvarenja: Rok dezerteri, Rokumenti, Kazneni prostor, Crni Gruja 2, Dangube!…
Milinkovićev film „Što se bore misli moje“ bio je prošle godine srpski kandidat za Oskara.
Reditelj Srđan Dragojević prisetio se Milorada Milinkovića još iz perioda „Akademije“, i kluba, i fakulteta.
“Debelog poznajem još od početka 80-tih. Često smo se družili u Manježu ili „Rupi“ – klubu Likovne akademije, viđali i u Kinoteci. Sa našim drugom Balšom Đogom trebalo je da zajedno odemo u Novi Sad na prijemni za studije režije. Oni su otišli i bili primljeni a ja sam se uspavao tog jutra i bio primljen na beogradsku akademiju kasnije. Nas u ovom poslu nema baš mnogo i sretali smo se i družili i kasnije, na festivalima i premijerama. Pamtiću Debelog kao izuzetno lucidnog, duhovitog i obrazovanog čoveka, pravu hodajuću enciklopediju popularne kulture, i filma i rock n rolla. Poslednji put smo se sreli na koktelu povodom zatvaranja Festivala autorskog filma FAF.” , kaže Dragojević, dodajući da je primetio tada uzdržanost nekih od kolega prema Milinkoviću.
„Primetio sam da su mnoge kolege uzdržane prema njemu, ne javljaju mu se – podele u našem esnafu su naravno refleksija podela u društvu. Gotovo da se iznenadio kada sam mu prišao da popričamo i popijemo piće. Ali za mene tu nema ničeg čudnog – je**** politika je nešto što ima, uvek, rok trajanja koji se meri godinama a mi se u na{em poslu trudimo da pravimo dela koja pretenduju da traju makar decenijama. Slično je i sa na{im poznanstvom, koje se proteže kroz 40 godina. Dobar čovek je bio Debeli”, zaključuje Srđan Dragojević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.