Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 1Foto: Danas/Lazar Prendović

Prolaz Bezistan, između Terazija i Trga Nikole Pašića, nalazi se u stanju raspada. Ploče su ulegle, na oljuštenom plafonu koji neretko prokišnjava naziru se metalne šipke, a po zidovima i stubovima su iscrtani grafiti. Plafon takođe ima rupu u kojoj obitavaju golubovi.

Iako je Bezistan jedan od najprometnijih prostora u centru grada, njegova obnova se neprestano odlaže, usled vlasničkih imovinskopravnih problema sa parcelama preko kojih prolazi pasaž, kako navodi Vreme u tekstu iz februara ove godine.

Naime, uprkos tome što je taj prostor namenjen javnom korišćenju, rubovi su u privatnoj svojini, što znači da je za obnovu neophodna saglasnost vlasnika u okruženju.

Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 2
Foto: Danas/Lazar Prendović

„Nikad nisu bili ovde radovi“ rekao je obližnji ulični prodavac, Predrag Kasetović. „Samo što nije palo. Nekog će da ubije. Pravi se Beograd na vodi, a ovo će da padne ljudima na glavu.“

Novosadska firma „Andzor inženjering“ bila je zadužena za projektovanje na području Bezistana, ali su rokovi za okončanje posla stalno pomerani, zbog usklađivanja sa gledištem Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, pisala je Politika u martu 2024. godine.

„Ugovor sa JP Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Grada Beograda kojim nam je poverena izrada tehničke dokumentacije za rekonstrukciju prostora ‘Bezistan’ je u potpunosti realizovan tokom 2017. i 2018. godine, a njime je obuhvaćen samo Idejni projekat rekonstrukcije tog prostora“, navode za Danas iz „Andzor inženjeringa“.

Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 3
Foto: Danas/Lazar Prendović

Međutim, realizacija ideje je izostala.

Nijedna služba sa kojom je Danas stupio u kontakt nije pružila odgovore na postavljena pitanja – od Sekretarijata za kulturu, preko Sekretarijata za informisanje, do Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.

Bezistan od 2020. godine ima status kulturnog dobra koje se nalazi u okviru kulturno-istorijske celine Terazije.

Podsećamo da je poslednja rekonstrukcija na području Bezistana urađena 2008. godine, kada su renovirani fontana i plato.

Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 4
Foto: Danas/Lazar Prendović

Umesto rekonstrukcije – ograda i traka

Gradska uprava je, nakon pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, postavila zaštitnu ogradu i narandžastu traku, čime je ograničila kretanje na prostoru Bezistana.

Rekonstrukcije, međutim, i dalje nema.

Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 5
Foto: Danas/Lazar Prendović

Istorijat Bezistana

U Bezistanu je najpre bila smeštena „Ćosina mehana“, kasnije osavremenjena i preimenovana u „Gostionica kod Pariza“. „Pariz“ je bio hotel otvoren 1870. godine.

Rat i dva bombardovanja Beograda tokom Drugog svetskog rata, uništili su Terazije i hotel „Pariz“. Srušen je 1948. godine, a na tom mestu je napravljen pasaž i trg Bezistan.

Projektovao ga je 1953. godine Vladeta Maksimović. U središtu trga postavio je fontanu sa skulpturom od bronze Aleksandra Zarina „Devojka sa školjkom“.

Šezdesetih je fontanu okruživao bašta-restoran.

Za vreme tranzicije, Bezistan je služio za prodaju deviza i crtanje grafita.

Devedesetih je fontana prestala sa radom, pločnik je popucao, a za betonsku mrežu krova je nastao veliki rizik da se obruši.

Autor je polaznik Danasove škole novinarstva.

Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. 

​Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Prometno i primetno u rasulu: Šta koči obnovu beogradskog Bezistana? (FOTO) 6

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari