Countdown je okončan. Od 1. januara 2016. ovaj ominozni pamflet je ponovo tu, iako je – istine radi valja priznati – antikvarno i na internetu bio u svako doba i na različitim jezicima svima dostupan.

Ali, nova izdanja ove „Biblije“ nacionalsocijalista su u Nemačkoj od kraja Drugog svetskog rata bila zabranjena. No 31. decembra 2015. je taj verdikt ekskluzivnog copyright(a) ukinut. Isključivo pravo na zaostavštinu Adolfa Hitlera, koju je dotad posedovao Freistaat Bayern, nepovratno je istekao. Interesovanje medija za ovaj događaj je enorman. „Majn kampf“ je, ističu unisono istoriografi, najzloglasnija knjiga ikada objavljena na nemačkom jeziku. Za jedne je ona „tabu“ za druge je „fascinozum“. U Nemačkoj je ona od završetka Drugog svetskog rata bila zabranjena, a nekim drugim zemljama je do danas bestseler.

Ali šta znamo mi o ovoj ominoznoj knjizi – o njenom nastanku i delovanju u ono vreme i danas? Kako i gde ju je Hitler pisao? Ko je knjigu čitao i šta je o njoj pre Hitlerovog prevrata (Machtergreifung) o njoj mislio? Na koji način je ona postala bestseler? Koliko je Hitler zaradio na ovoj knjizi? Zašto je ona imala odlučujuću ulogu za njegovu vlast? I kako se treba danas, kada zabrana njenog izdavanja ističe, prema njoj odnositi?

Ovaj propagandni pamflet je prodan u dvanaest miliona primeraka do 1945. godine. Sedamdeset godina nakon Hitlerove smrti Münchner Institut für Zeitgeschichte će danas, 4. janura 2016. objaviti komentirano izdanje ove zloglasne knjige. Na njenoj pripremi je radio tim eksperata za pitanja nacionalsocijalizma. Za mnoge je u ovoj knjizi „položen ključ za razumevanja nacionalsocijalizma“. Otuda se sa velikom napetošću očekuje kritički i diferencirani prijem ovog rasističkog pamfleta. Taj prijem će biti posebno brizantan u okolnostima aktuelnog jačanja neonacista pod maskom partija na desničarskom političkom spektru u Nemačkoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari