Svetislav Goncić: Hoćemo li da raščistimo sa starim sistemom? 1Foto: N1

Pozorišta danas žive u ekonomskom i poslovnom smislu po modelu koji je formiran još pre 60, 70 godina. Pitanje je da li taj model odgovara današnjem okruženju – kaže za „Danas“ Svetislav Goncić, upravnik Ustanova kulture „Vuk Stefanović Karadžić“.

– Moram priznati da nisam siguran da li je taj model adekvatan. Mislim da je zastareo i da ne odgovara onome što se danas dešava u društvu. Ne ulazeći u nekakve ocene koje bi politizovale i na tom dnevno političkom nivou definisale status ili problem pozorišta, ali pozorišta kao deo ekonomskog sistema dele sudbinu svih ostalih preduzeća i kompletnog okruženja. U tom smislu ih treba i posmatrati. Pozorišta su deo kulturnih potreba građana i ne mogu da se posmatraju izolovano. Koncept koji sada postoji trebalo bi ozbiljno proučiti jer, koliko ja znam, u Gradskom sekretarijatu za kulturu se muče da ga održe. Naporno je sve izvesti kako treba i omogućiti ljudima uslove i za rad i za život, kaže Goncić.

Sagovornik „Danasa“, u tom kontekstu, smatra da su promene neophodne. “Postoji nekoliko modela koje možemo primeniti. Ali moramo da pratimo sve što se tiče ekonomije. Ne mogu pozorišta da budu nezavisna od ostalih oblasti, da budu van svih sistema. Pozorište prati život zemlje u kojoj se nalazi. Pozorišta bi mogla da imaju samo administrativni deo i tehnički sektor kao stalno zaposlene, a da umetnici budu angažovani preko ugovora. Ili svi da budu na ugovor. Ne može se dati jednostavan odgovor dok se cela ekonomska slika ne postavi. Međutim, ključno je da mi i dalje infiltriramo jedan model, kako socijalni, tako i ekonomski, jednog vremena koje je prošli. I to bi trebalo menjati”, misli Goncić.

Prema njegovim rečima, UK „Vuk Stefanović Karadžić“ mlada je ustanova formirana pre dve godine, i ima pet stalno zaposlenih i nekoliko stalnih saradnika. “Mi smo gradska ustanova. Novac dobijamo iz gradskog budžeta prema planu i programu koji dostavljamo početkom godine. Imamo isti tretman kao i ostale ustanove čij je osnivač Grad Beograd. Naravno, skromniji su naši budžeti. Veće ustanove sa većim brojem zaposlenih i dugogodišnjim radom imaju mnogo veća sredstva”, precizira Goncić.

Naravno da repertoar zavisi od budžeta, kaže on. “Ali to je već deo koncepta i poslovne politike pozorišta. Mi smo konkretno okrenuti ka domaćem tekstu. Dosad smo već otkupili osam tekstova mladih domaćih pisaca sa katedre za dramaturgiju. Sarađujemo sa mladim ljudima. Napravili smo dva festivala, radimo razne manifestacije posvećene mladima. U odnosu na plan i tematsko opredeljenje – što je kod nas domaći tekst i žena, to definiše i šta će se raditi. Pa u odnosu na raspoloživi budžet, formiramo repertoar. To je u principu struktura”, objašnjava Goncić.

On smatra da novac ne bi trebalo da bude problem za pozorišta. “Gradski sekretarijat za kulturu je kao osnivač maksimalno odgovoran. Možete da projektujete rashodne projekcije na ogromne iznose, ali zna se šta je realno. Svaka od tih ustanova ima ista sredstva kao što ih je imala i pre. Možda su jedne godine malo viša, a sledeće malo niža, ali u principu je to isto poslovanje. Ali, pitanje boljeg funkcionisanja pozorišta vezano je za opšte okolnosti u društvu. Jednog ekonomskog koncepta koji je počeo 5. oktobra ali se nije dogodio na pravi način do danas. Pokrenuli smo promene u društvu jer smo smatrali da treba da raščistimo sa starim sistemom. Pitanje i dalje stoji – da li hoćemo da se to i dogodi i to u dogledno vreme”, napominje upravnik UK „Vuk“.

Goncić ističe da je ova ustanova svojim repertoarom usmerena na rad s mladim umetnicima, ali i da su nedavno imali premijeru komada jednog od najpoznatijih savremenih pisaca, Ivana Viripaeva u režiji Tanje Mandić Rigonat. “Sam sadržaj definiše i publiku. Mi smo pre dve godine morali da raščistimo sa jednim konceptom koji je bio „ad hoc“, gde su predstave formirane bez plana. Sada imamo jasan plan i u tom smislu imamo uglavnom mlađu publiku. Spremni smo da se upustimo u rizik i neizvesnost koju mladost nosi jer u UK „Vuk“ smatramo da nema kreativnosti bez rizika. Naravno da dajemo i sadržaj za starije, za penzionere, i kao društveno-odgovorna firma radimo sa osobama sa posebnim potrebama, prihvatilištem za decu… Mislimo da je i to deo kulture. I onoga što bi ovakvo mesto moralo da pruži”, zaključuje Goncić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari