Beogradskog kruga, otvaranje i dodela nagrada Veliki pečat, večeras od 19 sati u beogradskoj Galeriji Grafičkog kolektiva. Izložba će biti otvorena do 7. juna. Majska izložba grafike tradicionalna je izložba Grafičkog kolektiva koja šest decenija kontinuirano afirmiše i podstiče grafičko stvaralaštvo u okviru nacionalne likovne scene.
Beogradskog kruga, otvaranje i dodela nagrada Veliki pečat, večeras od 19 sati u beogradskoj Galeriji Grafičkog kolektiva. Izložba će biti otvorena do 7. juna. Majska izložba grafike tradicionalna je izložba Grafičkog kolektiva koja šest decenija kontinuirano afirmiše i podstiče grafičko stvaralaštvo u okviru nacionalne likovne scene. Po konceptu otvorene izložbe, termin „beogradski grafički krug“ je fleksibilan jer Majska izložba predstavlja brojne idejne i estetske stavove umetnika školovanih na akademijama u Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Prištini, Skoplju, Trebinju, Cetinju, Banjaluci, a gostuju i umetnici iz inostranstva. Tako ova izložba i njena otvorenost ka različitim školama, generacijama i poetikama rezultira razlomljenom slikom jednogodišnje grafičke produkcije. Nagrada Veliki pečat Grafičkog kolektiva, ustanovljena 1963, referentno je i najstarije priznanje za grafičko stvaralaštvo u Srbiji. Žiri za dodelu nagrade Veliki pečat ove godine radio je u sastavu: Zoran Banović – grafičar, Branimir Karanović – grafičar i Sava Ristović – istoričar umetnosti.
IZLOŽBA IZABRANIH RADOVA – nastalih na ovogodišnjem, 30. i prošlogodišnjem sazivu Jalovičke likovne kolonije, biće otvorena večeras u Galeriji Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu, a predstaviće radove afirmisanih domaćih umetnika mlađe generacije, kao i umetnika iz inostranstva. Prema navodima selektora JLK, Branislava Nikolića, biće predstavljeni radovi domaćih umetnika Žolta Kovača, Vladimira Perića, Gorana Kovačevića, Aleksandra Dimitrijevića, Maje Radanović, Ivane Smiljanić, Jelene Radić, Tanje Babić, Dušanke Komnenić, Milana Pavlovića i Sonje Ulić, kao i umetnika iz inostranstva, Isabel Cordeiro (Portugal), Aquil Copier (Holandija), Karine Seror (Francuska), Rob van Oostenbrugge (Holandija) i Philippe Durand (Francuska). Tom prilikom biće predstavljen i katalog jubilarnog 30. saziva JLK koja je ove godine imala i brojne prateće sadržaje. Izložba će biti otvorena do kraja maja. SEECULT.org
TRANSPARENCIJA-OTKRIĆE-TAJNA – autorski koncept Mirjane Radojčić i Mirjane Bajić Vajdić – kritičarki umetnosti, u okviru 40. majske izložbe ULUPUDS, od 16. maja u beogradskoj Galeriji SULUJ. Autorke su predstavile radove 18.umetnika iz oblasti likovne i primenjene umetnosti, objašnjavajući svoj koncept tekstovima u katalogu jubilarne, 40. majske izložbe, koja ove godine ide pod motom „Otkrivanje!“
SLIKE VAJARA SAVE HALUGINA U BEOGRADSKOJ GALERIJI BEL ART – od 14. maja. Reč je o autoru velikog broja skulptura u mermeru, terakoti, kamenu, ali najčešće u bronzi, realizovanih u slobodnim prostorima, kao i kamerne plastike. Mada je od početka paralelno radio i izlagao skulpture i crteže, ovo je njegova prva izložba posvećena prevashodno slikarstvu. Održava se pod nazivom „Organizam predmeta“ i posvećena je metamorfozama živog i neživog, stvarnog i imaginarnog, preobražajima kao metaforama promenljivosti samog postojanja. Sava Halugin rođen je 1946. u Novom Kneževcu. Fakultet likovnih umetnosti završio je u Beogradu 1972, a na istom fakultetu je i magistrirao 1978. Izložba će biti otvorena do 28. maja.
ODAKLE GLEDAMO? – ambijentalna instalacija Maje Beganović, od 14. maja u Magacinu u Kraljevića Marka 4 (Beograd), u organizaciji NKA. „Odakle gledamo?“ je ambijentalna interaktivna video instalacija, kojim autorka ispituje našu poziciju u društvu. Smešta ga u socijalni kontekst podneblja u kom živmo. Postavlja pitanje promene koja bi možda postojala u nekom drugom društvu. Promena bi naravno bila neminovna. Kakva bi to promena bila? Instalacija se može pogledati do 21. maja.
SLIKE – Nikole Tatalovića u Galeriji „Mender“ Kulturnog centra u Apatinu posetioci će moći da razgledaju još desetak dana. Tataloivć (1931), slikar i likovni pedagog sugrađanima se predstavlja uljima na platnu na kojima dominiraju pejsaži, koji okružuju Dunav i njegove obale u neposrednoj blizini Apatina. Tatalović je, inače, sa slikarima Dušanom Ćurkovićem, Miloradom Dželetovićem i Ninom Kusturicom, osnivač nekad poznate likovne grupe „Četiri plus“.
ISIJAVANJE VIZANTIJSKOG PRAVOSLAVLJA – U galeriji Kulturnog centra otvorena je 14. izložba ikona, što predstavlja svojevrsnu tradiciju i centar okupljanja srpskih ikonopisaca. Iskustva pretežno vizantijske pravoslavne estetike svedoče o živom i kontinuiranom trajanju ove tradicije. Na konkurs je prispelo 90 radova od 65 autora, a žiri je za izložbu odabrao 47 ikona od 38 autora. Za najbolju ikonu proglašen je rad Bojane Kecelj iz Žiče – „Sv. Petar u tamnici“. Pored izložbe ikona KCŠ organizujre speciljalizovane izložne crteža, akvarela, portreta kao i radova tzv. malog formarta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.