Sinoć je u Galeriji kragujevčakog Doma omladine otvoren Prvi festival angažovane poezije koji se održava do 20. novembra, u organizaciji udruženja Kolektiv SKLOPKA.
Programi festivala sem Doma omladine održavaju se i u Kulturnom centru UMMUS.
Tokom tri festivalske večeri publici će se predstaviti četvoro etabliranih angažovanih pesnikinja i pesnika iz Srbije i regiona (Ivana Maksić, Antej Jelenić, Bojan Samson, Vladan Šipovac), četvoro mladih i perspektivnih pesnika iz Srbije (Svetlana Savić, Aida Camović, Zlatko Stevanović, Katarina Kovačević) i troje najmlađih kragujevačkih pesnikinja i pesnika (Milica Lisica, Aleksandra Sekulić i Stefan Nestorović).
Osim čitanja poezije, program festivala obuhvata i predstavljanje zbornika angažovane poezije „Progovorite”, u kome su zastupljene učesnice i učesnici festivala, tribine o značajnim artivističkim temama, performans trupe Kabare Nebula i otvoreni mikrofon, kao i nastupe Filimana, benda Bauk i grupe CD Ministar i Grupa ljudi.
Festival angažovane poezije je deo projekta Kultura za demokratiju i predstavlja prvi festival u Srbiji sa fokusom na poeziju koja direktno izlaže i istražuje društveni kontekst, odražava širu stvarnost položaja umetnika unutar tog konteksta, ukazuje na moguće alternativne modele i pretpostavlja interakciju sa publikom.
Festival promoviše regionalnu razmenu uticajnih autorki/autora i afirmaciju mladih umetnika.
Kolektiv SKLOPKA je mlada kragujevačka nezavisna organizacija koja afirmiše i neguje kolektivitet u umetnosti i razvija alternativne oblike obrazovanja. Do sada je realizovala projekte: „Zemlja za stihove” (obilazak pet kragujevačkih sela sa ciljem oživljavanja seoskih domova kulture, a kroz promovisanje klasične, zavičajne i autorske poezije četvoro mladih i afirmisanih pesnika/kinja (Ivane Maksić, Violete Tomić, Željka Jovanovića i Damira Nedića) i twining program razmene sa Festivalom Poligon iz Mostara (program je sprovela regionalna platforma Kooperativa, a podržala Evropska Unija).
Projekat Kultura za demokratiju pruža podršku nezavisnoj kulturnoj sceni u Srbiji da, koristeći kulturu i umetnost, podstiče kritičko i kreativno razmišljanje o društvenim temama koje su od važnosti za lokalne zajednice.
Takođe, projekat Kultura za demokratiju podstiče saradnju aktera na nezavisnoj kulturnoj sceni, kreirajući na taj način prostor za promociju pluralističkih vrednosti i interkulturalnog dijaloga u Srbiji. Projekat podržava Vlada Švajcarske, a sprovodi Hartefakt fond.
Festival se završava u nedelju, 20. novembra „Open mic” programom koji vodi slem pesnik Nikola Oravec.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.