Već 13 godina Šabačko pozorište novu sezonu počinje sa revijom „Teatar na pravom putu“, a po raznovrsnosti i kvalitetu predstava, čak devet, ova je najambicioznija.
Veliki iskorak napravljen je pre tri godine, organizovanjem „Večeri Dušana Kovačevića“, a održana su i dva festivala „Pozorišno proleće“, sa najboljim predstavama srpskog teatra.
Uz to, Šabačko pozorište ima širok repertoar, kvalitetan ansambl, čak pet igrajućih dana, a hit predstava Šekspirov „Perikle“ u režiji Nikite Milivojevića pobrao je čak 14 nagrada na najprestižnijim festivalima.
Prvog oktobra, na otvaranju revije i nove pozorišne sezone dodeljuje se tradicionalna nagrada „Boris Kovač“ za doprinos razvoju Šabačkog pozorišta, a ove godine laureati su Kokan Mladenović i glumac Borivoje Božanić. I na početku je predstava Kokana Mladenovića „Rubište“, kao svojevrsna paradigma ovog vremena u Srbiji.
Drugog oktobra gostuje Knjaževsko-srpski teatar iz Kragujevca sa „Kir Janjom“, u režiji Dragane Varagić, a naredne večeri predstaviće se SDU Vojvodina i Pozorište mladih iz Novog Sada sa „Muškim stvarima“ F. M. Kreca u režiji Dušana Perovića. Nezaobilazni deo svetskog teatra je Čehovljev „Galeb“, a u Šapcu će ga izvesti Pozorišna kompanija „A la Place“ iz Tokija, u režiji Cujoši Sugijame. Takođe pozorišna klasika, Krležin komad „U agoniji“ predstaviće Beo Art, u režiji Ane Đorđević.
Premijera Šabačkog pozorišta je šestog oktobra, sa predstavom „Mata Hari“, u režiji Snežane Udicki, a sedmog oktobra dolazi Narodno pozorište iz Zrenjanina sa komadom „Zrenjanin“ I. Štiksa, u režiji Borisa Liješevića. Još jedno gostovanje, Akademski teatar ruske drame „Georgij Konstanionov“ odigraće predstavu „Vojnici“ u režiji Aleksandra Sučkova. Za sam kraj revije predstaviće se Kraljevačko pozorište „Play Andrić, ili o ljudima o kojima se ne može mnogo kazati“, u adaptaciji i režiji Mie Knežević.
Velika pomoć Grada’]
Pozorišni život u Šapcu traje od 1840. godine, i što je najvažnije ima vernu publiku. Za devet predstava revije cena kompleta je 2.300 dinara, a za pet predstava 1.300 dinara. U svemu ovome Šabačko pozorište ima veliku podršku gradske uprave, a iz gradskog budžeta za kulturu se izdvaja sedam odsto, odnosno oko 200 miliona dinara, što govori kolika se pažnja poklanja ovom segmentu društvenog života u gradu.
Reč reditelja o drami „Mata Hari“‘]
Na sam pomen imena poznate i kontroverzne špijunke, u gledaocu nastaje asocijacija da unapred zna da ga očekuje neka vrsta trilera o ovoj opasnoj ženi, jer je upravo ona arhetip fatalnosti. Naša predstava je u žanrovskom smislu najmanje triler, a najviše melodramska priča o pokretačkoj i nezaustavljivoj snazi ljubavi, koja često može da ode u pravcu koji nismo mogli ni da predvidimo. Drama „Mata Hari“ prikazuje borbu jedne, u početku tek pomalo neobične žene koja je želela porodicu i mir, a postala je simbol opasnosti i pohote, a na kraju životnog kruga – žrtva svega onoga što ju je izdvajalo iz okoline – potrebe za ljubavlju, upornosti, strasti, samosvesti, ambicije i vremena u kome je živela, a takvim ženama se različitost retko prašta.
Snežana Udicki
Mostovi kroz vekoveU Otvorenoj galeriji, na gradskom trgu, Međuopštinski istorijski arhiv priredio je izložbu „Arhivirana arhitektura“ izložba. Cilj izložbe jeste upoznavanje sugrađana sa delatnošću Arhiva i dokumentima koji se u njemu čuvaju. Izložba se sastoji od 14 panoa na kojima su prikazane zgrade koja imaju svojstva spomenika kulture. Predstavljeni su projekti, tehnička dokumentacija i fotografije u izgradnji javnih i privatnih objekata, i to su prvorazredni istorijski izvori za proučavanje razvoja arhitekture. Posebno značajni su projekti mostova građenih u Šapcu, kao i onih manjih „ćuprija“ u Podrinju.
Ovaj projekat se realizuje uz pomoć sredstava budžeta opštine Šabac. Stavovi izneti u podržavanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.