Ukradeni princ i izgubljena princeza foto Belkisa Abdulovicfoto Belkiša Abdulović

Malo pozorište „Duško Radović“ je u toku svog višedecenijskog postojanja negovalo različite žanrove, korišćenjem mnogih lutkarskih formi od marioneta, ginjola, javajki, lutki na štapovima, teatra senki, maski, crnog teatra, apstrakcije i mnogih drugih. Konfrontiranje lutke i glumaca kao živih partnera, pojavljuje se upravo i u predstavi za decu „Ukradeni princ i izgubljena princeza“, u režiji Branislave Stefanović.

Predstva je nastala po drami američkog pisca Dena Totera, i bavi se velikom nepravdom: „U davna vremena postojao je drevni običaj po kom carski tron može da nasledi samo dečak!“

Rediteljka Branislava Stefanović je za režiju predstave „Ukradeni princ i izgubljena princeza“, 2021. godine dobila je nagradu „Slobodanka Caca Aleksić“.

Branislava Stefanović je rediteljka i adaptatorka teksta predstave „Branin žablji orfeum“ čija premijera je planirana u aprilu.

Jedna mala žablja porodica ima svoje malo putujuće lutkarsko pozorište.

Kao što je „neki put – između dva rata“, najomiljeniji dečiji pisac Beograda, Srbije i Jugoslavije Brana Cvetković imao svoje putujuće pozorište „Branin ORFEUM“.

Pisao je Brana, kako su ga svi zvali i poznavali: skečeve, kuplete, pesmice za decu; crtao je scenografije, kulise, plakate za svoje predstave; objavljivao ilustrovane novine i crtao „kaiševe“ stripova za decu u prvim dečijim novinama.

Pevao je Brana i glumio i režirao.

Uz Jovana Jovanovića Zmaja i Duška Radovića bio je najznačajniji autor za decu – stvarao je, vremenski gledano, negde na pola puta između ove dvojice velikana, a ostao tj. postao nepravedno skrajnut i zaboravljen.

Ove je godine, 2022. dovršena priprema njegovih izabranih dela koja se prvi put objavljuju.

Reč je o osam tomova u izdanju Instituta za književnost i umetnost (priređivač i urednik Aleksandar Pejčić).

Predstava za najmlađi uzrast „Branin žablji orfeum“ vraća žabe kao glavne junake putujućeg pozorišta koje izvode kolaž, koloplet numera i tako rekreiraju ne samo svet Braninih junaka već i samo putujuće pozorište i žanr vodvilja.

Predstava je namenjena najmlađoj publici od 2+ godina (trajanje do 40 minuta) i mišljena tako da je moguće izvođenje u najrizličitijim scenskim uslovima: igranje na sceni kutiji, u većim salama bez izdvojenog scenskog prostora kao i na otvorenom.

Dramaturg predstave je Đorđe Kosić, kreatorka lutaka Blagovesta Vasileva, kostimografkinja Mina Miladinović, scenografkinja Tanja Žiropađa, autorka muzike Dragana Jovanović, koreografkinja i asistentkinja režije Katarina Ilijašević, a Filip Stankovski zadužen je za akrobatiku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari