Predmeti Eve Peron i pisanje fudbalske legende Dijega Maradone privukli su najveću pažnju posetilaca Frankfurtskog sajma knjiga. Na najvećem svetskom sajmu pisane reči, Argentina je ove godine počasni gost, a uz predstavljanje više od 60 autora iz ove zemlje, sa sve Horhe Luisom Borhesom, posetioci njihovog štanda su najviše razgledali braon kostim koji je nekada nosila Peronova, poznata i po nadimku Evita, žena predsednika Huana Perona, kao i druge predmete koji su njoj pripadali.
Manje poznat po literarnim dostignućima, izložen je i rukopis „Božije ruke“ lično – Dijega Maradone. Heroj ove zemlje, koji je bio pobednik Svetskog prvenstva 1986. godine, a onda i selektor nacionalnog tima na nedavno završenom prvenstvu u Južnoj Africi. Na otvaranju u utorak argentinska predsednica Kristina Kiršner je sebe opisala kao velikog čitaoca knjiga, i dodala: „Kao političar, nikada nisam ni sanjala da će me pozvati na frankfurtski sajam knjiga. Ispalo je da se snovi ponekada ostvare“. U emotivnom govoru predsednica je na binu pozvala Elsu Esterheld, udovicu Hektora Esterhelda, novinara i autora koji je nestao tokom vladavine vojne hunte u Argentini. Mnoge knjige na sajmu, koje predstavljaju Argentinu, upravo se bave ovim periodom – između 1976. i 1983. godine.
Sam sajam, na kojem ima više od 7.500 izlagača iz više od 100 zemalja, prolazi u znaku „unapređenih e-knjiga“. Autori i izdavači iz celog sveta ulaze u borbu za čitaoce nove generacije sa najnovijim multimedijalnim projektima koji su pomalo i knjiga i film i igra.
Najveća knjiga na svetu
Australijski izdavač Gordon Čirs ponosno je predstavio džinovsko izdanje „Atlasa“ od 128 stranica, koje je oko 30 centimetara veće od prethodne najveće knjige na svetu – sada novi rekord iznosi 2×3 metra. Primerak džinovskog „Atlasa“ košta 100.000 dolara. Sadrži mape celih kontinenata, kao i visokokvalitetne fotografije poznatih predela i znamenitosti iz celog sveta. Posetioci Sajma čekali su i po tri sata da bi došli na red za razgledanje i prelistavanje „Atlasa“. Prethodni rekord držao je takozvani „Klenkeov atlas“, koji je 1660. holandski trgovac Johanes Klenke poklonio engleskom kralju Čarlsu II. Čirs je ištampao 31 primerak knjige, a već su prodata dva komada muzejima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.