Umetnici zahtevaju prostor za rad: Rešiti problem ateljea 1Foto: Promo

Grupa umetnika i zaposlenih na Univerzitetu umetnosti zahteva putem peticije „Prostor za umetnost“ sistemsko rešavanje problema dodeljivanja prostora za umetničko stvaralaštvo.

Dr.um Luka Tripković, asistent na Fakultetu likovnih umetnosti i dr. um Nemanja Nikolić, docent na istom fakultetu, napominju u tekstu adresiranom ka Privremenom organu grada Beograda da umetnici polu legalno rade u nebezbednom prostoru nekadašnje fabrike Jugošped, da zakup plaćaju „na ruke“ te da su na to prinuđeni zbog višedecenijske prakse netransparentnog dodeljivanja ateljea i zloupotrebe javne svojine u privatne svrhe.

Podsećaju da im je pre dve godine tadašnji zamenik gradonačelnika, gospodin Goran Vesić, obećao trajno rešavanje ovog problema, ali da od tada nije bilo komunikacije na ovu temu. Umetnici takođe apostrofiraju da je trajno i sistemsko rešenje neophodno zbog transparentnosti čitavog procesa, i da se u ovakvoj situaciji i nalaze zbog toga što se ne zna šta se desilo sa 150 ateljea koji su bili u vlasništvu grada.

Pokretači peticije prostor za umetnost nude konkretno rešenje koje bi podrazumevalo da se princip dodele prostora prilagodi sadašnjem trenutku i da se ateljei više ne daju na doživotno korišćenje umetnicima, već da se izdaju na rok od dve godine (za umetnike do 40 godina) i pet godina (za starije umetnike), kako bi se omogućilo da mladi umetnici odmah po završetku studija na konkursu dobiju prostor u kome mogu da spremaju izložbe.

Ovaj sistem je uspešno primenjen u Beču, pa umetnici smatraju da bi se primenom već oprobanog i uspešnog modela onemogućile zloupotrebe javne svojine koje su do sada bile redovna pojava.

Podršku peticiji su pružili profesor emeritus i nekadašnji rektor Univerziteta umetnosti Čedomir Vasić, zatim istoričarka umetnosti, kustoskinja i višedecenijska urednica likovnog programa SKC-a Biljana Tomić i akademik i redovni profesor fakulteta likovnih umetnosti u penziji, Mrđan Bajić, koji je podršku izrazio sledećim rečima:

“Podržavam ovu akciju i projekat – okrenut rešavanju postojećih problema – pre svega kao nekadašnji profesor u čijoj je klasi diplomiralo zaista na stotinu studenata, od kojih su mnogi pouzdani deo ovdašnje likovne scene, a od kojih bukvalno niko nije dobio na upotrebu radni prostor u ovom gradu – proverljivo je. Osim jednog i bukvalno jednog – koji je na sličnom konkursu – kako to ovi mladi ljudi sada predlažu – dobio radni prostor ali u jednom drugom gradu – u Ljubljani.“

Pozivamo vas da potpišete peticiju na sajtu pokreta Kreni-promeni, u odeljku sa peticijama građana, poručuju u saopštenju grupa umetnika i zaposlenih na Univerzitetu umetnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari