UNESKO: Bankrotiraće svaki osmi muzej 1UNESKO Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT

U većini država sveta muzeji polako počinju da se otvaraju, nakon što se krenulo sa ublažavanjem restriktivnih mera zbog pandemije korona virusa, ali stručnjaci upozoravaju da je dugotrajno zatvaranje ostavilo posledice i da će, na svetskom novou, svaki osmi muzej ostati trajno zatvoren.

U studiji koju su izradili Unesko i Međunarodni savet muzeja ukazuje se da je 90 odsto muzeja na svetu, odnosno oko 85.000 tih institucija, moralo da bude zatvoreno zbog pandemije.

Taj podatak je alarmantan, rekao je za AP pomoćnik generalnog direktora Unesko za kulturu Ernesto Otone, dodavši da je pademija podjednako pogodila velike i male muzeje, bez obzira iz koje oblasti su im eksponati.

„Manjim muzejima koji su zatvoreni mesecima i u tom periodu nisu imali nikakve prihode preti trajno zatvaranje, jer sada nemaju sredstava neophodnih da zadovolje nove standarde u održavanju fizičke distance posetilaca i svih ostalih zahteva epidemiologa“, kazao je Otone.

U studiji Uneska i ICOM-a navodi se da skoro 13 odsto muzeja u svetu više neće biti otvoreno, pri čemu su u mnogo većem riziku oni iz siromašnih zemalja, ali situacija nije ružičasta ni u bogatim državama.

Organizacije evropskih muzeja navodi da su veliki muzeji u turističkim metropolama kao što su Pariz, Amesterdam ili Beč u vreme pandemije izgubili do 80 odsto prihoda, što se meri u stotinama hiljada evra na sedmičnom nivou.

Otone je naveo da je posebno teška situacija u Latinskoj Americi, gde je sada zatvoreno 99,4 odsto muzeja.

„Prvi put u istoriji se dešava da su na jednom kontinentu zatvoreni praktično svi muzeji, a za mnoge od njih biće teško da se oporave od krize“, kazao je Otone.

On upozorava da samo otvaranje muzeja neće značiti previše ukoliko ne dođe do oživljvanja turizma na svetskom nivou, jer bez turista muzeji praktično ne mogu da se izdržavaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari