Trodnevna manifestacija, „Bal u Elemiru – Sremčevi dani“, održana je drugi put u ravnom Banatu, u selu Elemir. Ovogodišnje slavlje započelo je svirkom gajdaša i bećarcima. Baš kako ga u svojim delima spominje i Stevan Sremac. Iako je u Elemiru boravio krajem 19. veka, Stevan Sremac preneće u svoja dela nezaboravnu farsičnu atmosferu malih banatskih sela, sa lagodnim banatskim živuckanjem i podvalama.
Trodnevna manifestacija, „Bal u Elemiru – Sremčevi dani“, održana je drugi put u ravnom Banatu, u selu Elemir. Ovogodišnje slavlje započelo je svirkom gajdaša i bećarcima. Baš kako ga u svojim delima spominje i Stevan Sremac. Iako je u Elemiru boravio krajem 19. veka, Stevan Sremac preneće u svoja dela nezaboravnu farsičnu atmosferu malih banatskih sela, sa lagodnim banatskim živuckanjem i podvalama. Sve to biće ovekovečeno u delu „Pop Ćira i Pop Spira“. Veruje se, na osnovu spisa Aleksandra Deroka, da je kuća Pop Ćire bila preko puta trgovačke radnje Josifa Popovića u Elemiru. Prema drugoj verziji, kao uzor za likove popova poslužili su sveštenici iz Čeneja, a da su Sremcu pomogli u pisanju i detalji iz života popadija u Elemiru. Ono što Stevana Sremca, prema oceni književnika koji su se okupili na „Sremčevim danima“, čini velikim i sada aktuelnim, jeste činjenica da se čitanjem njegovih dela smejemo ljudima i situacijama. U svom prvom delu, humorističnom spevu „Bal u Elemiru“, po kome je nazvana elemirska manifestacija, Stevan Sremac bavi se izobiljem prozaičnog seoskog života. Ovo delo smatra se značajnim jer je u njemu nagoveštena velika književnikova tema, kojom će se kasnije Sremac baviti u svojim delima. Raduje da je Sremac takva ličnost oko koje se ljudi okupljaju, moglo se čuti na priređenoj književnoj večeri u mesnoj kancelariji. Sem ovoga, organizatori su se potrudili da tokom tri dana svečanosti bude različitih sadržaja.
Elemirski „bal“, manifestaiciju koju su organizovale mesna zajednica Elemir i Turistička organizacija opštine Zrenjanin, ujedno je označio i početak „Zrenjaninskog kulturnog leta“. Izložba „Elemir na prekretnici vekova“, koju su pripremili zrenjaninski Istorijski arhiv i Narodni muzej, autora Aranke Balint privukla je pažnju posetilaca. Centralni događaj ipak je bila svečana dodela nagrada autorima književnih radova, koje je žiri književnog konkursa „Bal u Elemiru“, u sastavu, Mihajlo Pantić, Uglješa Šajtinac i Borislav Putnik Pub, ocenio kao najbolje. Pored ovogodišnjih laureata, prvonagrađenog Aleksandra Čotrića, kome je za zbirku aforizama uručen ček na 45.000 dinara, zatim Stane Dinić Skočajić, dobitnice druge nagrade u iznosu od 25.000, i trećenagrađenih Ivana Despotovića i Nikice Banića, koji su ravnopravno podelili 15.000 dinara, svečanosti je prisustvovao i Slobodan Tišma, aktuelni dobitnik „Sremčeve nagrade“ u Nišu. Popularni deo programa uz muzičke nastupe i etnopromocije, završen je vatrometom dok su za kraj slavlja scenski prikaz izveli glumci Jovica Jašin, Jugoslav i Sanja Krajnov i članovi KUD Mladost iz Elemira.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.