Vesić: Večeras svečano otvaranje Narodnog muzeja 1

Otvaranje Narodnog muzeja je dobra vest ne samo za Beograd, već i za celu Srbiju. Građani će ponovo moći da vide blago koje imamo, rekao je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić za RTS.

– Narodni muzej je drugi koji otvaramo za devet meseci u Beogradu. Muzej savremene umetnosti otovren je 20. oktobra prošle godine, sada se otvara Narodni muzej. To su naša dva velika muzeja koja su bila zatvorena oko 15 godina. Sadašnji predsednik Aleksandar Vučić je 2014. godine, kada je biran za premijera u jednoj od svojih tačaka u ekspozeu, naveo otvaranje ta dva muzeja u roku od četiri godine, izjavio je Vesić.

On je istakao da su uspeli u tome i da to je bio prvi put da je jedan premijer rekao da mu je to važno.

-Velika je stvar ponovo otvoriti Narodni muzej i građani će ponovo moći da vide blago koje imamo, dodao je Vesić.

Prema njegovim rečima, građani će moći da vide pravi multumedijalni spektakl na fasadi Narodnog muzeja koja je obnovljena i osvetljena. Ulaz u muzej će, dodao je, biti slobodan tri dana.

– Došli smo u situaciju da čitava generacija dece koja je završila osnovnu školu nikada nije ušla u nacionalni muzej. Juče sam sa grupom đaka posetio Narodni muzej i po njihovim licima sam video da su srećni i ponosni jer u svojoj zemlji imaju muzej kao svaki evropski. Kada uradite takve muzeje imate mogućnost da imate dobre izložbe, tako će sledeće godine biti izložba Marine Abramović u Muzeju savremene umetnosti, naglasio je Vesić i podsetio da je obnova Narodnog muzeja projekat koji je vodila Vlada Republike Srbije.

On je istakao da se u Beogradu intezivno radi na tome da se obnovi ili izgradi više drugih institucija kulture.

– Na obnovljenom Kosančićevom vencu planirana je nova gradska galerija čija će izgradnja početi, nadam se, sledeće godine. Bićemo spremni da sledeće godine raspišemo tender za rekonstrukciju Muzeja grada Beograda, to je zgrada na uglu Resavske i Nemanjine. Tako će muzej grada prvi put dobiti svoju kuću, jer je on rasut na mnogo lokacija i prvi put će Beograđani u jedinstvenom prostoru moći da vide svoju istoriju. To će biti jako moderan muzej koji će imati preko 10.000 kvadratnih metara. Intezivno radimo na pretvaranju stare električne centrale na Dorćolu u Naučno-istraživački centar Nikola Tesla, gde će biti muzej, biblioteka, kampusi za studente i istraživačke radionice. Tu će biti najveći centar u svetu za istraživanje dela i rada Nikole Tesle. Očekujemo da Ministarstvo kulutre raspiše konkurs za idejno rešenje, a kasnije i glavni projekat za zgradu opere i baleta na Trgu republike, rekao je zamenik gradonačelnika.

Vesić je podsetio da je na prošloj sednici Skupštine grada usvojena odluka, urbanistički plan za Filharmoniju, što stvara osnovu da se krene u izgradnju čim se završi projekat.

– Krećemo u rekonstrukciju Teatra Bojana Stupice, Vlada Republike Srbije opredelila je sredstva, zajedno sa turskom agencoijom Tika, za rekonstrukciju turskog kupatila, 10. avgusta će biti obnovljen Spomenik zahvalnosti na Kalemegdanu, početkom avgusta završavamo malo stepenište, radićemo i veliko. Odavno se više nije ulagalo u kulturu i u rekonstrukciju objekata, naveo je Vesić.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je rekao da je osnovna tema sutrašnje sednice Skupštine grada rebalans budžeta.

– Donećemo i odluku da svi preduzetnici koji posluju u poslovnim prostorima Skupštine grada, koji imaju natpise na ćirilici, dobiju dodatni popust na plaćanje zakupnine. Na taj način želimo da pomognemo u očuvanju ćirilice i to će biti prvi konkretan korak koji će Skupština grada uraditi. Mislim da smo mi jedina lokalna samouprava koja je to uradila. Na ovaj način želimo i druge da podstaknemo i da uradimo nešto u zaštiti ćirilice. Ćirilično i latnično pismo su naša pisma ali želimo da davanjem dodatnih popusta stimulišemo one koji ističu natpis svojih firmi na ćirilici. Ja sam pregovarao sa Starbaksom, koji već u oktobru dolazi u Beograd, da barem polovina natpisa bude na ćirilici. Reakcija je bila normalna jer oni razumeju kada neko štiti svoje pismo i jezik, objasnio je Vesić.

Prema njegovim rečima, na dnevnom redu sutrašnje sednice Skupštine grada su i odluke da svi investitori koji u Beogradu inestiraju više od 10 miliona evra imaju pravo na posebnu pomoć grada Beograda pri rešavanju problema da bi se njihova investicija realizovala. Oni koji investiraju preko 50 miliona evra imaće posebne radne grupe na nivou grada gde će se rešavati svaki problem koji imaju sa administracijom.

– Time želimo da pomognemo da se više investira. Prošle godine smo imali gotovo milion izgrađenih kvadrata, to je rekord poslednjih decenija i to pokazuje da je Beograd postao interesantan. Kada neko dođe u našu zemlju da investira treba mu pomoći. To je dobro jer se borimo za svakog investitora koji znači ne samo izgradnju, posao za industriju već i nova radna mesta, zaključio je Vesić za RTS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari