Nova drama Vide Ognjenović Nadpop Kojović objavljena je u izdanju Arhipelaga u ediciji Premijere.
Za razliku od svog savremenika, prijatelja i evropskog pustolova Stefana Zanovića, junak nove drame Vide Ognjenović, kanonik Antun Kojović, posle završenih studija u Italiji, u Loretu, nije napuštao svoj grad Budvu, ali je bio građanin sveta i čovek svog vremena.
Kojović je iz dana u dan pisao hroniku Budve i, uporedo s tim, prevazilazio okvire svog kraja i svoje epohe. Kao svojevoljni povratnik u svoje rodno mesto, Kojović je živeo i radio u Budvi kao da je u Parizu ili u nekom drugom velikom evropskom gradu.
Pored redovnih, kanoničkih dužnosti, Kojović obrazuje budvansku decu preko šezdeset godina, čak i kada je Mletačka Republika ukinula redovna plaćanja opštinskom učitelju. Kojović je tako bio prvi učitelj velikog pisca Stefana Mitrova Ljubiše.
Nadpop Kojović nije biografska drama, već drama ideja koje je zastupao Antun Kojović, oduševljen dobom prosvetiteljstva, Napoleonom i napoleonovskim revolucionarnim zanosom koji je menjao Evropu XIX veka.
„Smijaćeš mi se, ali mene često pohodi daleka budućnost, da znaš. Ne smijem o tome da pričam, ionako ođe svi misle da sam lud“, kaže na jednom mestu u drami Vide Ognjenović Antun Kojović. U tim rečima se prepoznaje i jedna ljudska sudbina i jedna volja da se prevaziđu ograničenja i svoga mesta i svoga vremena.
U drami Nadpop Kojović mladi istraživač dolazi u primorsku biblioteku da za potrebe svog rada istražuje život i delo kanonika Antuna Kojovića. Tu započinje nesvakidašnji dijalog u vremenu i mediteranski karneval jedne epohe i jedne sudbine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.