Kao prvi dobitnik novoformirane nagrade Saveza dramskih umetnika Vojvodine za celokupno stvaralaštvo, Doajen pozorišta, u četvrtak, 5. decembra, upisaće se književnica, dramatičarka i pozorišna rediteljka, od nedavno i dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, Vida Ognjenović. Tada će joj ovo priznanje svečano biti i uručeno na Sceni „Pera Dobrinović“ Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
Kako se navodi u saopštenju SDU Vojvodine, za ovu nagradu konkurišu pozorišni delatnici (reditelji, glumci, dramski pisci, dramaturzi, kostimografi, scenografi…), koji su radeći u pozorištu najmanje trideset godina ostavili veliki i neizbrisiv trag na polju svoje kreativnosti u okviru pozorišne umetnosti.
– Nagrada Doajen pozorišta nazvana je Majstorsko pismo, a nagrade su lep običaj, i za onog ko ih daje i za onog ko ihe dobija, to je jedan naročit međusobni odnos priznanja – kaže za Danas Vida Ognjenović.
– Zato se i radujem, ovo lepo priznanje je u pravom smislu iskreno, dobijam ga od mojih kolega, saradnika, mojih studenata, i mojih bivših studenata, i to doživljavam kao nagradu za ono što smo radili zajedno i što radimo zajedno. Za svakog umetnika to je velika čast – objašnjava Ognjenović, koja je i redovna profesorka Akademije umetnosti u Novom Sadu, i profesor emeritus na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, i koja je u dugom nizu decenija obrazovala brojne generacije studenata.
Nagrada će joj, kaže, biti uručena posle izvođenja predstave „Poetesa“, za koju je pisala tekst i koju je režirala, koja je nastala u koprodukciji Srpskog narodnog pozorišta i Tvrđava teatra.
– Ali, nažalost, u našim životima više nema mesta velikom radovanju – prošla godina nam je protekla u znaku nezapamćene tragedije u školi „Ribnikar“, a ovu godinu nam obeležava strašan zločin u Novom Sadu – petnaestoro ljudi, uglavnom mlađih i dece, poginulo je na Železničkoj stanici zbog neodgovornosti i manipulacija vlasti, a dvoje mladih ostaju doživotni invalidi – ističe Ognjenović.
Ona, napominje, ne može da ide u Novi Sad s radošću, iako dobija nagradu.
– Ne znam normalnog čoveka koji u svom ličnom životu od prvog novembra može da se oseća radosnim i spokojnim u ovakvoj zemlji. Mislim da su svi moralni ljudi jako tužni i uznemireni – ne mogu da prihvate „maglu“ kojom vlast već mesec dana pokušava da ubedi građane da nije odgovorna za ovaj zločin, da se ovakve tragedije „događaju svuda u svetu, pa zašto ne bi i kod nas“, a da one koji dižu glas i traže istinu, maltretiranjem, batinama, pretnjama, ucenama i hapšenjima hoće da natera da umuknu – kaže Vida Ognjenović.
Ali, u svemu crnom i tragičnom, kako ističe, postoji i jedna velika svetlost.
– Veoma sam ponosna na studente u Novom Sadu i u Beogradu, saglasna sam sa njima, iz sve snage navijam za njih, i razmišljam o njihovom čistom srcu i divnom ljudskom poduhvatu saučešća u tragediji, zahtevaju da se nađu krivci, i ne odustaju od toga. Nisu uplašeni od represije vlasti koja postaje sve rigoroznija, jer se ovaj izraz saućešća širi i među gimnazijalcima i đacima srednjih škola. Jako me raduje ta generacija, čestitam joj na hrabosti, na velikoj volji i moralu, i na toj borbi za pravednost i istinu. Pozdravljam generaciju koju više niko neće moći da laže i prevodi žednu preko vode – ističe Vida Ognjenović.
Podsećanja radi, predstava posle koje će joj biti uručena novoustanovljena nagrada SDU Vojvodine je biografska drama o Milici Stojadinović Srpkinji (1828-1878), a objavljena je u knjizi Vide Ognjenović „Poetesa“, u izdanju Arhipelaga.
Ova priča o pesnikinji iz doba romantizma, uzbudljiva slika jedne epohe i uzbudljiva slika jedne ženske sudbine u toj epohi, od premijere, decembra 2022, s velikim uspehom se izvodi na sceni SNP u Novom Sadu, brojnim gostovanjima i festivalima, a beogradska publika imala je priliku da je vidi maja ove godine na Sceni „Raša Plaović“ Narodnog pozorišta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.