Dosta davno Turci su došli pred sam prag mog Cetinja. Prađedovima je ponestalo džebane i gospodar je naredio da se slova iz štamparije pretvore u olovne metke. Moji preci olovne reči pretvorili su u olovne metke.
Uz divljenje tome, ja sam ipak morao da učinim nešto drugačije – olovo sam pretvorio u reči – kazao je sinoć Manjo Vukotić novinar i autor knjige promociji knjige „Olovne reči“ u sali Zadužbine Ilije M. Kolarca.
Biografija „Olovne reči“ podeljena je na više segmenta i govori, između ostalog, o piščevom detinjstvu, 90-tim i 2.000-tim godinama i njegovom radu u novinarstvu. Vukotić je objasnio da zbog kako kaže „svega što se nalazi između korica ove knjige, reči su bile i ostale njegovo jedino, najbolje, i najpreciznije oružje“.
– Čim sam počeo da se bavim zavodljivim novinarstvom, ponovo sam ušao u štampariju. Tamo se sve radilo u olovu i od olova. I slova i slike. U to mirisno olovo sam se zaljubio. Prošao sam i kroz olovne godine kada je metak obletao oko glave. Kada su me snimali na polotičkim rengenima, razni doktori, da provere kako mi funkcionišu glava i srce, ima li vazduha u mojim plućima, morao sam da stavljam olovne zaštitnike od reči – ukazao je Vukotić i dodao su mu štitovi od reči bili potrebni i kao „odbrana od brojnih napadača, često raznih uniforma, štetočina, državnih izroda, voštanih patriota, plemenskih demokrata, silikonskih evropejaca“.
– Preporučite ovu knjigu ljudima koji se bave novinarstvom – rekao je Siniša Kovačević dramaturg. On je knjigu podelio na tri segmenta a radnju prve trećine knjige uporedio je sa antičkom žrtvom. Povodom drugog segmenta dela, ukazao je na istorijsko poštenje i hrabrost.
Gojko Tešić, istoričar književnosti kazao je da je u pitanju knjiga o jednoj sprpskoj karijeri u novinarstvu, ispisana istančanim perom pisca.
– Knjga za mene predstavlja neočekivano štivo, istinski i čitalački doživljaj, jer me je dočekala potresna autobiografija i kratka istorija posleratnog novinarstva u kojoj je Vukotić igrao zapaženu ulogu – istakao je Matija Bećković, pisac i pesnik i dodao da se „Vukotić rodio kao pisac“.
Bećković je u šali saopštio: „Pred njim je budućnost, jer on je moj vršnjak“.
Informacija se ne sme sakriti
Novinarka Radmila Stankovic rekla je da je Vukotićevo opstajanje u poslu novinara i urednika bilo hrabro tokom godina u kojima je bilo potrebno svakoj vlasti pokazati da je informacija sveta istina i da se ona ne sme sakriti ma koliko se to ljudima na vlasti nije dopadalo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.