Tribina „Žena u okupiranoj Srbiji“ na kojoj će govoriti viša naučna saradica Instituta za savremenu istoriju Ljubinka Škodrić i autorka i urednica serijala Beograd za početnike i Srbija za početnike Smiljana Ppopov biće održana od 18: 30 sati u Galeriji 73 )Požeška 83a Banovo brdo )
Kako je izgledala nemačka okupacija iz perspektive žene u Srbiji? Po čemu su bile specifične žene naših prostora za vreme Drugog svetskog rata u odnosu na Evropu? Kakva je bila svakodnevica žene u Beogradu za vreme Trećeg Rajha, a sa čime su se suočavale žene na selu tokom okupacije? Kako su živele partizanke, a kako pripadnice ravnogorskog pokreta? Gde je i kada počelo šišanje žena za kaznu za takozvanu „horizontalnu kolaboraciju“ i ko je na taj način kažnjavao žene u Srbiji? Ko su bile Crne šamije? Koja je jedna od najsurovijih specifičnosti života partizanki u okupiranoj Srbiji? Ko su bile najpoznatije špijunke? Kako je sprovođeno pitanje javnog morala u nacističkoj Nemačkoj kroz prostituciju za vreme Drugog svetskog rata u Srbiji?
Ovu su neka od pitanja o kojima će na novoj tribini “Beograd za početnike” sa autorkom Smiljanom Popov razgovarati njena gošća dr Ljubinka Škodrić, viša naučna saradnica. istoričarka Ljubinka Škodrić autorka zapažene studije “Žena u okupiranoj Srbji 1941-1944”, nastale kao plod njenih dugogodišnjih istraživanja jedne, u velikoj meri zapostavljene istoriografske teme.
To je prva istorija žene u Srbiji u dramatičnim događajima Drugog svetskog rata, koja prvi put progovara o mnogim važnim temama: od položaja žene u Trećem rajhu do društvenog položaja žene u Srbiji pod okupacijom, od saradnje sa okupatorom do represije nad ženama, od intimnih veza sa okupatorom do svakodnevnog života u selu i gradu pod okupacijom, od ženskih udruženja pod okupacijom do učešća žena u ratu i borbama.
Ideja istraživanja Ljubinke Škodrić bila je da se prikaže na koji način su različite sile vodile politiku prema ženama u okupiranoj Srbiji tokom Drugog svetskog rata: od politike okupacionih vlasti, preko politike kolaboracionističkih vlasti, do politike ravnogorskog i narodnooslobodilačkog pokreta i njihovog odnosa prema ženama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.