Kako se kalio nobelovac 1

Za Gabrijela Garsiju Markesa novinarstvo je bilo najbolje zanimanje na svetu i sebe je smatrao pre novinarom nego piscem.

Kako se kalio nobelovac – tako bi najkraće mogla da se opiše antologija Skandal veka (i drugi tekstovi), koja se nedavno pojavila u izdanju Lagune, u prevodu Dragane Bajić, sastavljena od pedeset članaka, hronika i kolumni koje obuhvataju trideset i četiri godine novinarskog Markesovog rada.

Novinar iz koga od početka izranja genijalni pisac nateraće čitaoca da o ponečemu razmisli, da ostane bez daha prateći priču, da prisustvuje prelomnim istorijskim događajima, da uroni u magičnu realnost Kariba, među duhove predaka koji premeštaju ljude tokom sna ili da upozna, tajanstvenu damu koja spasava putnike od nesreća.

Putovaće čitalac i od Južne Amerike, preko Italije i Francuske do Mađarske 1950-ih godina. S njim će se na vrlo poseban način baviti književnošću, književnicima i kritičarima.

Ova antologija pruža neverovatnu priliku da se pročitaju začeci romana Sto godina samoće, kao i da se prepozna klica govora koji je Markes održao kad mu je 1982. dodeljena Nobelova nagrada. Konačno, čitalac će shvatiti da magični realizam možda i nije toliko magičan koliko je čarobna reč Garsije Markesa.

Gabrijel Hose Garsija Markes bio je kolumbijski je pisac, novinar, izdavač i politički aktivista. Rođen je 6. marta 1927. u Arakataki, u oblasti Magdalena, a umro 17. aprila 2014, Markes se smatra najpoznatijim piscem magičnog realizma, žanra u kome se prepliću mitovi i magija sa realnošću svakodnevne egzistencije.

NJegovo najpoznatije delo je Sto godina samoće, koje je prodato u više od 30 miliona primeraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari