Podkast (Ne)vidljivi: Kakva je uloga medija u izveštavanju o osobama u riziku od socijalne isključenosti? 1Foto: Danas

Šta je finansijsko nasilje, kakav je položaj samohranih očeva i majki, koliko grešimo u upotrebi terminologije koja se odnosi na različite posebno osetljive grupe, ali i sa kojim se izazovima sve suočavaju osobe u riziku od socijalne isključenosti, u prvoj epizodi novog serijala (Ne)vidljivi razgovarali smo sa novinarkom agencije FoNet i autorkom emisije „Stigma“ Katarinom Tomović.


Govoreći o tome ko sve spada u posebno osetljive grupe, Tomović je u razgovoru za Danas istakla da se najčešće prvo pomisle na osobe sa invaliditetom, Rome ili na LGBT+ populaciju.

“Međutim, to je mnogo šira kategorija. Tu spadaju samohrani roditelji, tu bih naglasila ne samo samohrane majke, na koje obraćamo običnu pažnju, nego i samohrani očevi, koji imaju neke posebne, svoje probleme. Tu su i pripadnici nekih nacionalnih manjina. Zaista, mnogo ljudi koje možda ne vidimo i ne vidimo njihove probleme na prvi pogled, ali su oni jako veliki, naročito njima”, ukazuje ona.

Jedna od tema koje je u okviru svoje emisije “Stigma” obrađivala ticala se i prava i položaja samohranih očeva.

“Najveći problem je to što oni uopšte nisu prepoznati kao da imaju bilo kakve probleme. Njih društvo uopšte ne prepoznaje kao samohrane roditelje”, ukazala je ona.

Jedna od tema o kojoj se takođe malo priča jeste pojam finansijskog nasilja, ukazuje Tomović

“I to nije samo nad starima. Možemo govoriti i o finansijskom nasilju nad osobama kojima je potrebna tuđa nega i pomoć ili kao što su osobe sa hendikepom. Naročuto se to susreće kada su u pitanju mentalni hendikepi, pa kada osoba ne može da sama odlučuje o svom novcu, pa onda ima nekog staratelja. Ako je taj staratelj roditelj ili neki srodnik, to onda uglavnom dobro prođe, prema njemu se pravedno ponaša. Ali ne mora uvek da bude taj slučaj. Kada staratelj postane neko drugi, on može to prilično da zloupotrebi. Kada su u pitanju stari ljudi, čak i srodnici znaju da zloupotrebljavaju svoje, bake, deke, majke, strine ili slično”, kaže Tomović.

Kako kaže, da ne veruje da to što radi ne može da promeni nešto na bolje, ne bi se time ni bavila.

“Želim da budem glas onih koji ne mogu baš da dođu do tolikog auditorijuma do kog ja mogu kao novinar”, naglašava ona.

Ipak, ukazuje da i rad na takvim temama neretko može da skrajne u drugu stranu, gde baš i ne bi trebalo.

“To je taj senzacionalizam, to je svašta nešto što je pogrešno u našem društvu i u našim medijima. Ali kada pričemo o medijima, oni zaista mogu da budu važan faktor da se napravi pritisak da se nešto promeni u društvu”, ističe ona.

Kao jednu od priča na kojima je radila, a koja joj je ostala u sećanju, podsetila je na situaciju o jednom domu zdravlja u Kaluđerici, koji ima rampu za korisnike kolica, ali za one koji žele da idu na fizikalnu, potreban je lift – koji ne radi.

“Snimali smo baku koju su bukvalno fizički nosili, jer nije mogla da se popne”, objašnjava ona.

Kako dodaje Tomović, problem nije bio privremene prirode, već je trajalo neko vreme, ali i napomenula da postoji pet spratova, a lift ide samo do četvrtog.

O tome gde grešimo u terminologiji, koje još greške prave mediji prilikom izveštavanja o ovakvim temama, ali i posebnim slučajevima i problemima osoba u riziku od socijalne isključenosti, poslušajte i pogledajte u epizodi.

Celu epizodu možete da pogledate na snimku u okviru ovog teksta, a ona je takođe dostupna i na YouTube kanalu Danasa i podcast platformama Podcast.rs, Apple Podcasts, Google Podcasts, Stitcher i Spotify. Potrebno je da u pretrazi upišete Danas.

Serijal (Ne)vidljivi u okviru Danas podkasta želi da promoviše različitosti, jednakosti, inkluzije i pristupačnosti u medijskom prostoru u Srbiji. CIlj je da pokaže da svaki građanin, bez obzira na svoju poziciju, treba da ima jednake prilike i pristup resursima i da živi u društvu koje slavi različitosti i vidi je kao snagu. Želimo da gradimo društvo koje ceni i slavi raznolikost, doprinoseći smanjenju diskriminacije i predrasuda.

Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari