Čomić: Svaku sankciju snosiću sa osmehom 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Kad rešite sopstvenu etičku dilemu o dve odluke Demokratske stranke, jednu o neprekidnoj borbi za politike zastupljenosti žena, i drugu o bojkotu rada Skupštine, tako što odlučite o prvom zato što je to ispravno, onda ste rešili i sva očekivanja o drugom.

Svaka sankcija i poruka da ću snositi posledice zbog politike Demokratske stranke i dogovora o 40 odsto žena svuda u Srbiji, jeste nešto što ću snositi rado, sa osmehom i pogledom na nekih najmanje sto žena koje će biti u Skupštini, i na svim listama posle sledećih izbora, na kojima će na svakih pet mesta biti dva manje zastupljenog pola.

Ja ću s veseljem snositi svaku sankciju, jer vredi svake sankcije – kaže za Danas Gordana Čomić, poslanica Demokratske stranke i generalna sekretarka stranke, odgovarajući na naše pitanje kako gleda na preporuku etičkog odbora DS da bude isključena iz stranke zbog prekida bojkota parlamenta.

* Ukoliko konačna odluka DS bude vaše isključenje iz stranke, šta ćete dalje? Da li ćete nastaviti da se bavite politikom? Na društvenim mrežama već vas vide kao deo naprednjačkog tabora.

– To mogu da vide samo amateri politike kao zanata, njihovo je pravo da ne razumeju, da ne pročitaju ništa, a misle da sve znaju i da ostanu ponosni na svoje neznanje u mesecima pred nama, kad budu s lakoćom zanemarili koliko sada nisu u pravu.

* Da li ćete kao deo Pokreta Srbija 21 u nedelju, ipak, odlučivati da li idete na izbore ili ne?

– Potpisnica sam njihovog predloga Deklaracije o evropskoj Srbiji i podrška sam svakom borcu za modernu Srbiju u EU, jer sam članica DS i jer je to politika Demokratske stranke. A svi, pa i Srbija 21 imaju pravo na svoje odluke o izborima.

* Govorite o politici DS, a Zoran Lutovac, lider vaše stranke, tvrdi da ste kršeći odluku o bojkotu izdali članstvo DS, koje je većinski donelo tu odluku. Čini se da i dalje mislite da je bojkot izbora loša odluka, zbog čega?

– Odluka o tome da podnesem predloge zakona kojima se kvota za reprezentativnost žena menja na 40 odsto nema veze sa bojkotom izbora bilo koga, niti se donete odluke o bojkotu ogovaraju, one se sprovode. Jedina posledica biće da ćemo gledati najmanje 100 žena u Narodnoj skupštini i 40 odsto svuda, jer je predsednica Narodne skupštine odlučila da to bude na dnevnom redu, a da institucionalni dijalog da podršku takvoj odluci, dobroj po sve u Srbiji, i žene i muškarce.

* Očekujete li da će o nekim vašim kolegama koje su takođe protiv bojkota uskoro odlučivati etički odbor DS i kako to da taj odbor još nije zasedao o Dragoljubu Mićunoviću, čiji su komentari o bojkotu uzdrmali ne samo DS, SZS, već i čitavu javnost?

– Ne očekujem ništa od toga i sve je moguće. NJihovo pravo na procenu.

* Da li je vaše pojavljivanje u parlamentu i obrazlaganje zakona bilo vredno svega onoga što ste dali DS tokom niza proteklih godina, u kome ste bili na vrlo visokim funkcijama?

– Da. Borba za bolji položaj žena i smanjivanje nepravdi kao i rad na institucionalnom dijalogu su vredni svega. Neke žene koje inače ne bi imale priliku za političku borbu sad će je imati, stvorena je u instituciji i vredno je biti deo toga.

* Kada je Maja Gojković zakazala sednicu parlamenta na kojoj je bio i vaš predlog da li ste upoznali rukovodstvo stranke sa odlukom da ćete prekinuti bojkot i prisustvovati sednici? S obzirom da se u medijima pojavila najava da je i vaš predlog stavljen na dnevni red, morale su to da znaju i vaše kolege. Da li vas je neko priupitao odakle to i kako ćete postupiti? Sada su, čini se, svi iznenađeni.

– Ne, niko me nije ništa pitao sve do dana sednice u četvrtak. Predlozi zakona su na internet stranici republičkog parlamenta, a od 4. februara je predsednica Skupštine donela odluku da budu na dnevnom redu. Institucionalni dijalog o predlozima je kao ishod imao odluke o prihvatanju, a za taj i takav ishod treba puno volje i rada i tokom same sednice i svi su ga uložili.

* Vaš predlog o većem učešću žena već duže vreme je u skupštinskoj proceduri. Kako komentarišete to što je baš sada stavljen na dnevni red uoči dolaska evropskih zvaničnika?

– Moji predlozi izmena Zakona o izborima za narodne poslanike i za lokalne izbore su u proceduri od 27. januara prošle godine, samo što ljudi ne čitaju, neko im nešto kaže, pa misle da znaju, pa imaju svoje interpretacije, pogrešne. Svako može imati svoje interpretacije, ne može svako imati svoje činjenice.

* Pomalo je, ipak, čudno što se i sam predsednik države Aleksandar Vučić sada tek založio za usvajanje vašeg predloga, uz strogo naglašavanje da je to predlog poslanice opozicije.

– Vama je čudno, meni nije. Na opoziciji je da bude u pravu, na vlasti je odgovornost donošenja odluka. Jedno bez drugog ne ide, a sve u tom procesu je na volji za institucionalni dijalog i za veštine i znanje u tom dijalogu, svačije.

* Vaš predlog je pohvalila i sama predsednica parlamenta, dok vam se šef poslaničke grupe SNS više puta uljudno obratio, iako ne spadate u njegove omiljene likove.

– Kad uljudnost pružate, uljudnošću vam se vraća, mahom, ne uvek, ali to nije razlog da od svoje uljudnosti odustajete. Kad znate da je dijalog moguć jedino kada govorite o temi, a ne o ljudima, tada znate i da se politička kultura gradi, kao i sve drugo i morate je neprestano braniti, kao i sve drugo u demokratiji.

* Nije li vam čudno što se Aleksandar Martinović pomalo zabrinuo za sudbinu DS, navodeći da će nažalost vaša stranka biti jedini gubitnik izbora. Mislite li da je ovoga puta govorio istinu?

– Ne. NJegova interpetacija, kao što svako ima prava na svoju interpretaciju o bilo čemu.

* Da li se vi brinete za sudbinu DS i koliko će joj nove podele naštetiti, ili možda smatrate da DS-u više šteti SZS i odluka da ne izađe na izbore, uprkos i poslednjem apelu evroparlamentaraca?

– Brinem najviše za evropsku budućnost Srbije kojoj stranke i dijalog treba da budu alat. Brinem za ljude koji slušaju ili antiEU propagandu ili antiSNS propagandu i ništa o životnim temama, o EU kakva je danas i šta nas čeka s njom. Brinem za taj opšte prihvaćeni stav da nam treba pluralizam propagandi, a ne informisanje, dijalog, znanje i teme o životu ljudi. Brinem o tom otrovnom preziru prema dijalogu, a bez dijaloga nema demokratije. Dijalog je proces u koji stupate dobrovoljno sa ljudima s kojima ne biste bili na istoj planeti, a nekmoli u istoj sobi, ali bez institucionalnog, javnog, medijskog i svako drugog dijaloga nema razvoja i nema demokratije, bez spremnosti za dijalog i vlasti i opozicije nema ničeg sem stagnacije konflikata i nepravdi po ljude. Na borbi za takav dijalog počiva izgradnja vladavine prava i krunjenje nepravdi u društvu.

Sada malo manje brinem za zastupljenost žena nakon sledećih izbora, a kvote od 40 odsto ne bi bilo bez institucionalnog dijaloga koliko god bio težak i za vlast i za opoziciju. NJime se jedino sve menja nabolje, to će svi naučiti, pre ili kasnije.

„Nisam ja ni od čega odustala“

* I ranije su stizala upozorenja na vaš račun kada ste prisustvovali pojedinim sednicama skupštinskih odbora, ali tada ste odustali od daljeg prisustvovanja. Šta je sada presudilo da prekinete bojkot?

– Nisam ja ni od čega odustala niti glasam na zvonce, ičije. Odluka od 28. januara 2019. je bila da se bojkotuju plenarne sednice skupština, a naknadna, druga odluka od 21. juna iste godine nakon javnog laganja o prirodi te odluke od 28. januara, bila je da se bojkotuje sve sem susreta sa međunarodnim delegacijama i putovanja. I ja sam poštovala obe odluke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari