Dačić: Nikakve trgovine nije bilo, niti upozorenja UN 1Foto: FoNet/Slobodan Miljević

Ivica Dačić odbacio je navode opozicione poslanice Marinike Tepić da je smrt troje službenika MSP Srbije iz ambasade u Tripoliju povezana sa dogovorima Aleksandra Vučića u svojstvu ministra odbrane o trgovini oružjem.

– To su laži, ambasador Potežica je stradao u saobraćajnoj nesreći u Tunisu, a dvoje službenika je nastradalo u američkom bombardovanju terorističkog kampa u Libiji, gde su njih dvoje bili zatočeni nakon otmice. Nikakve trgovine oružjem nije bilo. Srbija nikada nije upozorena od nadležnih tela Ujedinjenih nacija da je bilo ikakva nelegalne trgovine oružjem sa zemljama koje su na crnoj listi. Sve je to deo kampanje laži uperene protiv Vučića i državnih organa Srbije, rekao je Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, za Danas.

Podsetimo, u Libiji Oliver Potežica preminuo je 10. maja 2017. u bolnici u Susu u Tunisu posle teške saobraćajne nesreće. Bio je na odobrenom službenom putu za Tunis, neophodnom za funkcionisanje ambasade u Tripoliju, saopšteno je iz MSP, a Ivica Dačić je nedugo potom obavestio javnost da su slučaj zatvorili (stavili ad akta) nadležni organi u Tunisu i o tome obavestili Beograd.

Prethodno, u novembru 2015. oteti su u blizini grada Sabrata dvoje radnika ambasade Srbije Slađana Stanković i Jovica Stepić, koji su bili u konvoju ambasade u kome je bio i ambasador Potežica sa članovima porodice. Stankovićeva i Stepić su poginuli u februaru 2016. u američkom bombardovanju terorističkog kampa u kome su bili zatočeni.

U MSP je zbog te tragedija osnovana Radna grupa koja je trebalo da utvrdi okolnosti smrti dvoje radnika ambasade.

Portal Insajder objavio je uvide u zaključke Radne grupe, navodeći da su dostavljeni na osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja.

Prema tim uvidima Radna grupa, formirana odmah nakon vesti u medijima da su u bombardovanju stradali srpski državljani, utvrdila je da Potežica nije poštovao instrukciju da najavi unapred MSP-u put u Tunis. Preporučeno je i povlačenje i zamena ambasadora, ali je on u međuvremenu nastradao.

U izveštajima Radne grupe citira se i deo telegrama ambasadora Potežice: „Kao neposredni organizator i izvršilac otmice naših službenika pominje se čovek koji je član Vojnog saveta Sabrate i poznat po svojim islamističkim opredeljenjima, a veruje se da je u mladosti bio pripadnik Libijske islamske borbene grupacije i nešto kasnije Al Kaide.“

S druge strane, mediji su 2016. objavili i pismo Olivera Potežice upućeno tadašnjem predsedniku, premijeru i šefu diplomatije u kome ambasador tvrdi da se odgovornost za tragediju bezrazložno svaljuje na njega. Navodi i da se vlada u Beogradu oglušila o procene BIA da ambasadu u Tripoliju treba evakuisati.

Ko je Al Šarif

Ako se u pretraživač ukuca Halid al Šarif, otvara se sajt MSP – naše ambasade u Tripoliju, sa više tekstova i njegovom fotografijom. Između ostalog, i opširan izveštaj o poseti brojne delegacije Ministarstva odbrane Libije Srbiji od 23. do 25. marta 2013. Navodi se da je libijska delegacija posetila našu Vojnu akademiju, VMA, 72. specijalnu brigadu, fabriku aviona Utva, Vojnotehnički institut, fabriku „Zastava oružje“ u Kragujevcu, sedište BIA… „Šef njihove delegacije, gospodin Halid Mohamed al-Šarif (zamenik ministra odbrane) probao je svoje streljačke sposobnosti na strelištu u fabrici Zastava oružje. Pucao je iz pištolja CZ-999, iz puške M-21, iz mitraljeza M-84, iz snajperske puške „crna strela“…“Imamo višedecenijsku civilnu i vojnu saradnju bivše SFRJ i Libije. Sada moramo prvo da realizujemo neke stare ugovore između naše dve države“, rekao je između ostalog Al Šarif u intervjuu objavljenom na sajtu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari