Monitoring centralnih informativnih emisija na šest televizija (RTS1, Pink, Happy, Prva, B92 i N1), pokazao tendeciju rasta udela političkih tema, tokom prethodne nedelje, saopštio je Centar za praćenje izbora i izbornih procedura.
Kako su naveli u saopštenju, prosečno između 60-70 odsto tema tokom trajanja centralnih informativnih emisija nisu dominirali izborni sadržaji, od kojih su dominantne uglavnom ekonomske i prosvetne teme, zatim zdravstvene i one koje su se odnosile na Kosovo i Metohiju.
– Članovi Vlade, Predsednik i ostali nosioci javnih funkcija uglavnom su se pojavljivali tokom obavljanja svojih redovnih aktivnosti. Takođe, zabeležili smo povećano prisustvo političkih aktera u celokupnom trajanju centralnih informativnih emisija ne računajući njihovo predstavljanje u posebnim rubrikama koje prate izborne aktivnosti proglašenih lista. Neke liste su prisutne na gotovo svim televizijama u centralnim informativnim emisijama: SPS, SPAS, SRS, UDS, POKS, SNS, PSG, Zdrava Srbija i Zavetnici. Pohvalno je to što su sve televizije prenele aktivnosti manjih političkih subjekata koji su poslednji predali potpise i čija je izborna lista proglašena kasnije u odnosu na ostale, saopštili sui z CPI-a.
Kada je reč o zastupljenosti političkih aktera u posebnoj rubrici centralnih informativnih emisija koja se odnosi na izbore, CPI je zaključio da su sve televizije ispoštovale svoju obavezu ravnomernog predstavljanja političkih aktera. Pomenutih šest televizija je ravnomerno rasporedilo vreme političkim akterima, odnosno izbornim lista.
– U protekloj nedelji posmatrali smo i političke emisije na šest pomenutih televizija, koje se emituju u najgledanijim terminima kojim dominiraju izborne teme i u kojima su gostovali relevantni akteri za predstojeće izbore. Primetili smo da Prva i Happy nisu krenule sa političkim emisijama koje imaju za temu izbore u kojim se sučeljavaju politički subjekti predstavljajući svoje programe. U analizi smo beležili zastupljenost političkih aktera u sekundama i tretman koji su politički akteri uživali od strane novinara, voditelja ili moderator, navode iz Centra za praćenje izbora.
Glavni zaključak do kog su došli istovetan je izveštaju iz prošle nedelje, a to je da se raspodela vremena i tretman u neznatnoj meri razlikuju od emisije do emisije zbog različitih koncepata emisija, vremena trajanja i uloge voditelja.
Kakos u naveli, analizirali su i zastupljenost političkih aktera u posebnim rubrikama namenjenim izborima u štampanim medijima: Kurir, Blic, Danas, Večernje novosti i Politika.
– Primetili smo da su politički subjekti krenuli intenzivnije sa oglašavanjem u odnosu na prethodnu nedelju. Oglašavanje je bilo u Večernjim novostima, Kuriru, Blicu i Politici, s tim da se u Politici pojavio samo jedan oglas – Srpske radikalne stranke, dok ostale novine imaju nekoliko plaćenih oglasa, saopštio je CPI.
Poseban fokus stavili su na rubrike koje se odnose na izbore 2020 i iz čega se može zaključiti da su manje-više svi pomenuti dnevni listovi obezbedili ujednačen prostor političkim subjektima i njihovim programima. Dnevni listovi su izveštavali o aktivnostima političkih subjekata uglavnom neutralno u ovim rubrikama, dok smo kod dnevnog lista „Danas“ primetili više kritički ton prema porukama koje su iznosili politički akteri.
– Koristimo ovu priliku da ispravimo informacije iz prošlonedeljnog izveštaja za list „Kurir“. Nenamernom tehničkom greškom prilikom unošenja podataka, rezultat je pokazao da je ovaj list nesrazmerno predstavio političke subjekte u posebnim rubrikama posvećenim izborima u sledećem odnosu: UDS-50 odsto zastupljenosti, SNS- 33 odsto zastupljenosti i POKS 17 odsto zastupljenosti, koji ne odgovara stvarnom stanju, istakli sui z CPI.
Centar za praćenje ponovio je podatke za period od 28.5. do 3.6. u kome je zastupljenost političkih aktera sledeća: SPAS – 25 odsto, Metla, POKS i LDP – 6.25 odsto, SNS – 12.5 odsto, Zdrava Srbija 18.75 odsto i UDS – 25 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.