Diplomate pažljivo prate razvoj situacije u vezi sa „slučajem“ Nebojše Stefanovića.
Ipak, oni se u to neće mešati ni na koji način. Stefanović jeste izgradio dobre pozicije u Sjedinjenim Američkim Državama i uspostavio saradnju s njihovim službama bezbednosti, ali i Amerikanci i ostatak Zapada smatraju da je to unutrašnje pitanje Srbije, kaže za Danas nezvanično izvor iz zapadnih diplomatskih krugova, upitan kako stranci gledaju na aktuelno „razračunavanje“ vrha Srpske napredne stranke sa ministrom odbrane i članom Predsedništva naprednjaka, koje će, smatra se, dovesti do njegove smene sa državnih i partijskih funkcija.
Naš sagovornik objašnjava da Zapadu „svakako“ na čelu Ministarstva odbrane „više odgovara Stefanović nego neko ko je proruski orijentisan“.
„Prethodni ministar odbrane, a sadašnji ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, nije nikada krio da je proruski orijentisan. S druge strane, predstavnici diplomatskog kora zapadnih država stacionirani u Beogradu, a i oni sa kojima sa aktuelni ministar odbrane ranije sretao u Vašingtonu, o njemu uglavnom pohvalno govore. Pojedini Amerikanci, recimo, navode da je Stefanović izuzetno komunikativan, otvoren i spreman za saradnju što se tiče aktivnosti koje se odnose na rad Ministarstva odbrane, kao i da se tako ponašao i dok je bio ministar unutrašnjih poslova“, precizira izvor Danasa.
Uprkos navedenim pohvalama na račun Nebojše Stefanovića, tvrdi se da Zapad ne bi bio spreman da žrtvuje dobre odnose koje ima sa predsednikom Srbije i liderom SNS Aleksandrom Vučićem i „stavi se na stranu“ ministra odbrane, čiju smenu ovih dana zahtevaju brojni odbori te stranke širom Srbije, pod obrazloženjem da dok je bio ministar policije nije učinio ništa da stane na put kriminalnim klanovima koji su, navodno, radili o glavi i samom Vučiću.
To znači da „zapadni faktor“ neće „urgirati“ kod Vučića da zadrži Stefanovića u Vladi, niti bi podržao Nebojšu Stefanoviću u slučaju da se on „odmetne“ od naprednjaka i pokuša da „stvori sopstvenu političku priču“.
„Među diplomatama dominira stav da Stefanović i kada bi hteo da okrene leđa SNS-u i Vučiću ne bi imao kapaciteta da pokrene neku svoju političku organizaciju. Ko bi, posle svih afera u vezi sa kojima sa pominje ime Nebojše Stefanovića, bio spreman da glasa za njega? Upravo je Stefanovićeva nepopularnost u javnom mnjenju karta na koju igra ovih dana Aleksandar Vučić, pa odugovlači sa odlukom da li će Stefanović ostati na bilo kojoj važnoj poziciji“, ukazuje naš sagovornik.
Kako se nezvanično može čuti u diplomatskim kuloarima, glavni razlog zbog kojeg najuticajnije zapadne zemlje, uključujući SAD i Nemačku, i dalje „čuvaju leđa Vučiću“, jeste kosovski problem, a „ne zanemaruju se i biznis dilovi“, odnosno dolazak velikog broja inostranih kompanija u Srbiju „pod povoljnim uslovima“ u proteklih devet godina, otkako je on na vlasti.
„Amerikanci i Nemci smatraju da su daleko veće šanse da pitanje Kosova bude rešeno ako je Vučić na čelu Srbije, nego oni koji su sada u opoziciji. Recimo, pojedini opozicionari su prvi napali Vašingtonski sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, pa zašto bi Amerikanci podržavali one koji im ruše agendu. Zato je opozicija u delikatnom položaju, a Aleksandar Vučić i dalje treba Zapadu“, objašnjava izvor iz diplomatskih krugova.
„Ljubazna sugestija“
Spekuliše se da je najvažnija zvanična poseta Vašingtonu koju je imao Nebojša Stefanović bila ona koja se odigrala u maju 2019, kada se on u svojstvu ministra unutrašnjih poslova sastao i sa tadašnjim državnim sekretarom SAD za unutrašnje poslove Kevinom Mekalinenom. Glavna tema razgovora, kako je tada saopšteno, bila je unapređenje policijske saradnje dveju država. Ima i onih koji tvrde da su upravo Amerikanci „ljubazno sugerisali“ Stefanoviću da smeni neke „nepopularne kadrove“ iz MUP-a, uključujući Dijanu Hrkalović, koja je nepune dve nedelje kasnije razrešena dužnosti državne sekretarke navedenog ministarstva, a čije ime se sada dovodi u vezu sa tobožnjim prisluškivanjem predsednika Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.