Ako cifre ne lažu - Piksi je najuspešniji selektor Srbije svih vremena: Doktor sa Harvarda uradio analizu svih trenera fudbalske reprezentacije za Danas 1Foto: Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Žarko Perović iz Niša, doktor prava na Univerzitetu Harvarad, napravio je za danas analizu uspešnosti bivših selektora Srbije, odnosno Jugoslavije. Po statističkim parametrima koje je uradio Dragan Stojković Piksi je najuspešniji selektor naše države

Ne postoji više strah kada reprezentacija igra protiv slabijih reprezentacija kao što su Estonija ili Turska. Na protiv, očekuju se dobri rezultati čak i protiv snažnih reprezentacija kao što su Portugalija i Norveška.

Ti dobri rezultati Srpske fudbalske reprezentacije donose pitanje: stvarno koliko dobro igra trenutna reprezentacija kad uporedimo kvalitet reprezentacije sa prethodnim generacijama reprezentacije? Da li je Dragan Stojković postigao neke od najboljih rezultata u istoriji srpskog fudbala od raspada Jugoslavije ili ne?

Ako analiziramo rezultate iz raznih uglova, vrlo je očigledno da srpska reprezentacija igra na vrlo viskom nivou i da je, do sada, Stojković postigao bolje rezultate kao selektor s fudbalskom reprezentacijom od bilo kog selektora od 1990. godine. a na kojima je selektor vodio reprezentaciju.

Prva analiza

Tabela 1: Tabela svih trenera koji su bili selektori reprezentacije na više nego 10 utakmica.

Ako cifre ne lažu - Piksi je najuspešniji selektor Srbije svih vremena: Doktor sa Harvarda uradio analizu svih trenera fudbalske reprezentacije za Danas 2
Foto: Žarko Perović

Ako uradimo osnovnu analizu rezultata reprezentacije, Stojković ima najbolje rezultate od svih selektora od 1990. godine. Osnovnu analizu uradili smo tako što smo računali rezultate svih trenera od 1990. i pogledali koliko su imali pobeda, poraza, i remija.

Kao sto se računa u fudbalskim takmičenjima, računamo svaku pobedu kao tri poena, svaki remi kao jedan poen, a poraz kao nula poena. Kada pogledamo prosek svih tih rezultata, Stojković ima najbolji rezultat (13 pobeda, 4 remija, i 3 gubitaka), sto donosi iznos od 2.2 poena. Slobodan Santrač (selektor od 1994 do 1998e) sa 26 pobeda, 10 remija, i 7 gubitaka, ima skor 2. Radomir Antić (2008-2010) i Slavoljub Muslin (2016-2017) imaju skor od 1.9. U tabeli koja sledi predstavili smo skorove u relaciji sa brojem utakmica na kojima je selektor vodio reprezentaciju.

Figura 1: Osnovna analiza selektora srpske fudbalske reprezentacije

Ako cifre ne lažu - Piksi je najuspešniji selektor Srbije svih vremena: Doktor sa Harvarda uradio analizu svih trenera fudbalske reprezentacije za Danas 3
Foto: Žarko Perović

Druga Analiza:

Čak i ako uradimo malo precizniju analizu tako što računamo koliko su bili snažni protivnici fudbalske reprezentacije Srbije , analiza još uvek pokazuje da Stojković ima najbolji rezultat kao selektor barem.

Drugim recima, ne može svaka pobeda selektora da se meri na isti način. Na primer, pobeda protiv Portugalije ne može da se meri isto kao pobeda protiv Azerbejdžana. Štaviše, pobeda srpske reprezentacije u 2006. protiv Belgije—kada je Belgija bila rangirana kao 53. na FIFA rang listi–nema isti značaj kao recimo eventualna pobeda nad Belgijskom reprezentacijom ove godine. Danas je Belgija rangirana kao druga na FIFA rang listi fudbalskih reprezentacija.

Uradili smo analizu tako što smo napravili tabelu gde smo analizirali sve takmičarske utakmice fudbalske reprezentacije od 2006. godine. Ubacili smo rangiranje svakog srpskog protivnika u tabelu. Ako je reprezentacija pobedila snažniju reprezentaciju, ta pobeda znaci vise nego ako je srpska reprezentacija pobedila slabiju reprezentaciju. Ako je srpska reprezentacija izgubila protiv slabije reprezentacije, taj gubitak se tretira lošije nego gubitak protiv snažnije reprezentacije.

I sa ovom analizom, Stojković još uvek ima najbolje rezultate od svih selektora od 2006.

Figura 2: Analiza rezultata selektora fudbalske reprezentacije prema snazi protivnika*

Ako cifre ne lažu - Piksi je najuspešniji selektor Srbije svih vremena: Doktor sa Harvarda uradio analizu svih trenera fudbalske reprezentacije za Danas 4
Foto: Žarko Perović

* Uradili smo analizu tako što smo dodelili reprezentacijama rangiranim među deset najboljih reprezentacija na FIFA rang listi koeficijent 2 kad je Srbija pobedila takvu reprezentaciju. Zatim smo dodelili reprezentacijama rangiranim između 10. i 20. mesta koeficijent 1.5, reprezentacijama rangiranim između 20. i 30. mesta koeficijent 1.2, pa onda 1,0 .8., 0.6, i svim ostalim reprezentacijama s,mo dodelili koeficijent 0.4. Kad su u pitanju porazi reprezentacije, obrnuli smo koeficijente. Na primer, dodelili smo najslabijim reprezentacijama koeficijent -2, a najjačim reprezentacijama koeficijent -0.4. Onda smo uzeli prosek tih pobeda, gubitka, i nerešenih rezultata za svakog selektora i tako izračunali njihov rejting.

Taj zaključak ima smisla jer je reprezentacija sa Stojkovićem pobedila bolje rangirane reprezentacije i samo nekoliko utakmica je izgubila. Prosečni rang srpske reprezentacije od 2006. do danas je trideset prvo mesto. Ipak, ove godine reprezentacije je izgubila samo jednu takmičarsku utakmicu, što je bilo protiv Norveške ove godine, a pobedila je Portugaliju (rangirana kao osma na svetu) i ove jeseni Švedsku (rangirana kao devetnaesta na svetu). Ta činjenica je bitna zato što Srbija samo dva puta od 2006. godine savladala protivnika koji je rangiran među 10 najboljih reprezentacija na svetu—Portugaliju prošle godine sa Stojkovićem i Nemačku (tada rangirana kao treća na svetu) na svetskom prvenstvu sa Radomirom Antićem u Južnoj Africi.

Štaviše, ostali selektori su uglavnom uspeli samo da savladaju reprezentacije koje su imali sličan rang ili gori rang od Srbije. Oni su nažalost konzistentno gubili ili igrali nerešeno sa bolje rangiranima reprezentacijama (Krstajić sa Brazilom i Švajcerskom 2018.; Muslin sa Velsom 2016. i 2017.; Ćurčić sa Portugalijom 2015.; Mihajlović sa Hrvatskom 2013.; Antić sa Francuskom 2008. i 2009.).

Takođe, Stojkovićeva ekipa postigla je dobre rezultate i nastavlja da postiže bolje rezultate. Nasuprot tome sa Klementeom i Krstajićem oni su počeli sa dobrim rezultatima, pobedama protiv Belgije i Kosta Rike, a onda doživeli poraze od Kazahstana i Ukrajine—utakmice koje je srpska reprezentacija očekivala da će pobediti.

Figura 3: Promene rejtinga selektora tokom vođenja reprezentacije

Ako cifre ne lažu - Piksi je najuspešniji selektor Srbije svih vremena: Doktor sa Harvarda uradio analizu svih trenera fudbalske reprezentacije za Danas 5
Foto: Žarko Perović

Naravno, Stojković nije postigao ove rezultate sam. Moguće je da reprezentacija danas ima kvalitetnije igrače nego što je imala u poslednjih 30 godina. Da je Stojković bio selektor 2015. možda ne bi postigao slične rezultate. Zaista, ova generacija jeste pobedila svetsko prvenstvo u fudbalu do 20 godina 2015. Ti igrači kao Sergej Milinković Savić, Andrija Živković i Predrag Rajković su sazreli. Štaviše, Aleksandar Mitrović sa 50 postignutih golova postigao je više golova nego bilo koji drugi igrač, čak i ako ga uporedimo s igračima iz reprezentacije bivše Jugoslavije. Ipak, ako uporedimo rezultate reprezentacije sa rezultatima koje je postigao Ljubiša Tumbaković (2019-2020) sa sličnim igračima brojke pokazuju da reprezentacija sada postiže bolje rezultate i da je Stojković imao nepobitni pozitivan uticaj na reprezentaciju.

Ovi brojevi pokazuju da su, uprkos ranijih razočarenja sa reprezentacijom, ova reprezentacija i ovaj selektor deo jedinstvenog trenutka za srpski fudbal. Drugim rečima, bilo bi šteta da im ne dajemo pažnju koju su stvarno zaslužili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari