Nema tu šta da se priča: Đoković je u smiraj svoje veličanstvene karijere stekao odvažnog suparnika, neustrašivog dvadesetogodišnjaka, savršeno igrački potkovanog za svoje mlade godine, koji je iznikao na putu i dalje najviših pretenzija našeg asa. I to je prilog za istoriju teniskog sporta, jer se rodio igrač dostojan rival onom koji se retko rađa.
U finalu na turniru iz masters serije u Sinsinatiju, do kojeg je Đoković stigao perfektno, lomeći sve rivale bez izgubljenog seta, a Španac Alkaraz kolebljivo, uvek na tri seta, sa oštricom meč-lopte Poljaka Hurkača u polufinalu, slika na osunčanom terenu je bila sasvim drugačija.
Prvoplasirani na svetskoj listi je protiv drugoplasiranog dosegao sredinom prvog seta do vimbldonskog ritma igre, kojim je svrgnuo kralja s trona najuglednijeg teniskog takmičenja. Za kratko vreme, posle okršaja na šljaci Rolan Garosa i na najčuvenijoj travi „belog sporta“, videlo se da se Alkaraz vrlo brzo prilagodi i na tvrdu podlogu. Uostalom, važeći je osvajač ju-Es opena.
Kad se načini rezime razvoja događaja u odlučujućem meču, dva gorostasa su ljubiteljima tenisa podarili Vimbldon u malom u kojem je Đoković nadmašio i protivnika i sebe u upitnim trenucima svojih mogućnosti u iscrpljujućem dvoboju od više od tri i po sata – 5:7, 7:6 (9:7), 7:6 (7:4) . Alkaraz je jedinu meč-loptu imao u taj-brejku drugog seta, a Đoković je u sledećem setu iskoristio petu.
Ovako je to bilo…
Posle Đokovićevog vođstva s 3:2 u prvom setu, prvi se s brejk-loptom na svoj servis suočio Alkaraz.
Nalet našeg tenisera je bio nezaustavljiv. Tu pukotinu u odbrani Španca pretvorio je u prednost od dva gema – 4:2.
Činilo se da je Đoković uspostavio kontrolu u finalu, ali se, dok dlanom o dlan, on našao pred izazovom Alkarazove prve brejk-prilike. Taj gem je bio repriza prethodnog, ali s nepovoljnim ishodom po drugog „reketa“ sveta.
Mladi Španac se vratio u sedlo. Izjednačio je na 4:4 bez izgubljenog poena, sa dva asa.
Đoković je morao da izbije iz glave opterećujuće misli o propuštenoj prilici za vođstvo s tri razlike i da se pomiri s tim da u finišu prvog seta mora da ide od nule.
Zatim 5:4 pa 5:5.
I onda gem s najviše uzbuđenja do tada. S dve greške, prvo iz bekhenda, onda iz forhenda, Đoković je poklonio Alkarazu dve brejk-lopte. Da bin se izvukao iz nebranog grožđa i da bi poremetio ritam dobrih udaraca svog protivnika, dvaput je, mimo Alkarazovih predviđanja, starovremski odigrao servis-volej, što je urodilo plodom. Međutim, sledeća dva poena su pripala Špancu, koji je brejkom poveo sa 6:5. S tog postamenta je servirao za vođstvo u setovima.
Iako se tračak nade ukazao za Đokovića na 15:30, nije delovao ohrabrujuće. Alkaraz je imao svoju igru, kojoj naš teniser nije mogao da se suprotstavi – 7:5. Đoković se odmah uputio u svlačionicu.
Nije se slika na terenu promenila ni posle predaha. Prvi je do brejka u drugom setu došao Španac – 2:1.
Đoković bledog iznurenog lica uzeo je medicinski tajm-aut da mu se izmeri puls. Nije čudo što je delovao ispijeno, jer se finale igralo popodne na 34 stepena Celzijusovih.
It’s a brutal day in Cincinnati 🥵#CincyTennis pic.twitter.com/xsprSXjzds
— Tennis TV (@TennisTV) August 20, 2023
Njegova onespokojavajuća isceđenost je slutila na krah, ali je odolevao. Alkaraz ode na 3:1, on mu se primakne. Alkaraz stekne 4:2, on mu se opet primakne.
I opet pitanje koje se nebrojeno puta javljalo uz sliku Đokovićeve fizičke iznurenost: gde mu čuči ta snaga koja ga i u takvom stanju gura da se nepokolebljivo bori, pratktično da vaskrsava u igri?
Najednom, Đoković se osvežio. Načinio je brejk za 4:4. I poveo je.
Zatim 5:5, pa još jedan Đokovićev sjajan gem. Izvesna Alkarazova pobeda dok mu je protivnik bio na konopcima više nije bila tako izgledna.
Igran je taj-brejk. Đoković je značajan korak načinio mini-brejkom za 1:0, ali je prvi meč-loptu stekao Alkaraz – 6:5. Pobeda Španca ili promena strana? Ipak drugi ishod.
Zatim, u toj „klackalici“, prva pa i druga set-lopta za Đokovića, koju je i iskoristio.
Alkaraz je spoznao efekat „isceđene krpe“. U neposrednom duelu mu je bilo jasno da Đokovića ne treba otpisati ni kada deluje da se jedva drži na nogama.
Rasplamsala se borba. Svako je i dalje neizvesno stremio ka svom parčetu Sinsinatija: Đoković da s 36 godina i kusur postane najstariji pobednik ikada (Australijanac Ken Rouzvel 1970. na pregu 36), a Alkaraz da bude najmlađi osvajač u poslednjih 38 godina (Nemac Boris Beker 1985. sa 17).
Več umorni i od prethodnih iskušenja i od međusobnog nadvladavanja dva teniska viteza su osvajali gemove na svoj servis. U sedmom gemu Đoković nije iskoristio četiri brejk-lopte, ali se nije pokolebao. Jeste petu – 4:3.
Brejk je nadgradio gemom na svoj servis. Alkarazu je ostalo da servira za ostanak. Na 56 minuta posle meč-lopte koju je Alkaraz imao u taj-brejku, meč-loptu je stekao Đoković. Jednu, pa drugu, koju je Španac spasao maestralnom paralelom. Nije se predao – 5:4.
Uzeo je pet poena uzastooce od Đokovićeve druge meč-lopte. U gemu u kojem je Đoković servirao za pobedu počelo je s 0:30. Serija je najzad prekinuta sjajnim servisom, ali je Alkaraz došao do dve brejk-lopte. Novak je oba puta odigrao strpljivo, a greške je načinio njegov protivnik.
Izborio se za treću meč-loptu. Ni tu drami nije bio kraj. Naprotiv – Đoković pravi dvostruku servis-grešku. Zar sad?
Onda brejk-šansa za Alkaraza, pa ponovo meč-lopta za Đokovića, četvrta, pa opet brejk-lopta za Španca, kome se treba odati puno priznanje za ruke u vatru u tom gemu. Na kraju mu je zasluženo i pripao – 5:5.
Sledeći gem pun preokreta, koji je trajao skoro 10 minuta, pripao je Alkarazu, a Đoković je imao brejk-loptu četiri puta. Sada je naš teniser morao da se servira za ostanak.
Kroz šta su sve prošli, najpravednije i jeste bilo da odluka padne u taj-brejku.
Nijedan nije odstupao. Đoković je poveo s 3:0, Alkaraz je poravnao na 3:3.
Na 5:4 Novak je došao do svoja dva servira. Odmah je stekao petu meč-loptu. Nju je iskoristio za treći trijumf na ovom mastersu, a 39. ukupno, čime uvećava rekord.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.