Argentina prvi finalista Kopa Amerika: Dade ga i Mesi (VIDEO) 1Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Portugalski as Kristijano Ronaldo postao je u Nemačkoj prvi koji je učestvovao na šest evropskih prvenstava, ali i prvi put nije postigao gol, pa ni iz penala ono protiv Slovenaca u osmini finala.

U Kataru potkraj 2022, recimo, ušao je u istoriju svetskog šampionata kao jedini strelac na pet mundijala.

Za razliku od njega Lionel Mesi, prva violina Argentine, zatresao je mrežu i na šestoj kontinentalnoj smotri Južne Amerike, budući da je bar po jednom matirao golmane i 2007, 2015, 2016, 2019. i 2021.

Tako se u analima takmičenja poravnao u rekordnom dostignuću s nekadašnjim brazilskim asom Zizinjom (1942, 1945, 1946, 1949, 1953, 1957), koji je s Argentincem Norbertom Mendezom na deobi prvog mesta večne liste strelaca (po 17 golova).

Mesi je postigao gol u polufinalu protiv Kanade u Nju Džersiju (igra se u SAD), pošto je u 51. minutu udvostručio prednost Argentine, postavljajući konačan rezultat 2:0, koliko je bilo i kad su se sreli u grupi na otvaranju.

To je Mesijev 15. pogodak.

Gosta na prvenstvu Južne Amerike iz Severne Amerike, prvog debitanta koji je dogurao do polufinala posle Hondurasa 2001, načeo je Hulijan Alvarez u 22. minutu.

Argentina, prvak s Marakane 2021, igraće u finalu u Majamiju s uspešnijim iz meča Kolumbije i Urugvaja koji se u Šarlotu sastaju noćas po našem.