Kada je Novak Đoković stigao u Australiju da igra svoj prvi grend slem ove godine, držeći u ruci dokument koji mu dozvoljava da uđe u zemlju bez kovid 19 vakcine, teško da je tajming mogao biti gori, piše agencija AFP u jučerašnjem tekstu pod nazivom „Zadržavanje Đokovića postalo političko pitanje u Australiji“.
Da je sve što se desilo Đokoviću od trenutka objave na društvenim mrežama da će igrati prvi grend slem sa medicinskim izuzećem politika čulo se od Australije do Srbije.
Kako drugačije razumeti izjavu australijskog premijera Skota Morisona, opterećenog nezadovoljstvom dela stanovništva načinom na koji je vodio državu kroz pandemiju, par meseci pre izbora, da će Đoković biti vraćen kući prvim avionom ako nema validna dokumenta i da niko nije iznad pravila.
Međutim, dok se besno uzvikivalo „Politika, politika“, zaboravilo se kako se desilo da Đokovićev nastup postane političko pitanje, odnosno zašto je njegov ulazak u zemlju te način na koji je to učinio uopšte bitan građanima Australije a samim tim i političarima.
Tokom 2020. i 2021. godine Melburn je grad koji je proveo zaključan preko 250 dana.
Oko pet miliona građana odlazilo je u karantin u šest navrata ukupno.
Lokdaun je počinjao sa prvim naznakama širenja virusa u zajednici, kada bi se otkrilo tek nekoliko desetina obolelih.
Primera radi početkom septembra prošle godine u državi Viktoriji produžen je lokdaun a uveden je i policijski čas u danu kada je otkriveno 22 novoinficiranih.
U Srbiji, oko dvadesetak inficirani poslednji put otkriveno je početkom juna 2020. godine, i to u periodu kada su sve mere bile ukinute i kada je postojala ozbiljna sumnja da se pravi broj dnevnozaraženih skriva zbog predstojećih izbora.
Lokdauni u Australiji su podrazumevali zabranu okupljanja, policijski čas, zatvaranje parkova, igrališta, naredbe da se ostane kod kuće….
I sve to zajedno u sklopu „covid zero“ politike, odnosno namere da se iskoreni virus.
Pored zaključavanja i strogih mera, čiji je cilj bio da se ograniče mogućnosti za prenos virusa, te famoznog praćenja kontakata (na sajtu australijskog ministarstva zdravlja moguće je pročitati strukturu zaraženih prema izvoru infekcije), treći stub „covid zero“ politike bio je zatvranje granica, tako da je ulazak u zemlju praktično bio nemoguć, zbog čega je skoro dve godine nemali broj porodica ostao razdvojen.
Australijski ali i drugi mediji prenosili su priče članova porodica koji su iznova i iznova pokušavali da se ponovo sastava tražeći bezuspešno dozvole za ulazak u zemlju.
Par meseci nakon dolaska vakcina, ali i širenja zaraznije delta varijante, australijska vlast odustala je od pokušaja da stvori okruženje bez virusa i „covid zero“ politiku zamenila politikom „moramo živeti sa virusom“.
Iako je u poređenju sa drugim najrazvijenijim državama proces vakcinacije u Australiji sporo počeo, čak u jednom trenutku nije ni bilo dovoljno vakcina, sada je vakcinisano preko 90 odsto starijih od 16 godina.
U odnosu na prethodni period mere su blaže, iako je ovo vreme kada zemlja beleži najveći broj obolelih od početka pandemije.
U Melburnu maske su obavezne u zatvorenom prostoru. Skoro nigde nije moguće ući bez dokaza o vakcinaciji. Ograničenja u pogledu okupljanja ne postoje.
Takođe granice su bar malo otvorene – u zemlju mogu ući australijski državljani, građani koji imaju boravišnu dozvolu, i oni kojima je odobrena viza.
Takođe, članovi uže porodice australijskih građana mogu da dobiju posebnu vrstu dozvole za ulazak u zemlju. Za sve njih međutim važi pravilo da moraju biti vakcinisani.
Moguće je dobiti medicinsko izuzeće, koje se daje onima koji ne smeju da prime vakcinu, dakle osobama kod kojih bi vakcinacija mogla da dovede do ozbiljnih posledica.
Medicinsko izuzeće nije zamišljeno kao dozvola da ne mora da se primi vakcina.
Kako se navodi na sajtu australijske vlade izuzeće je moguće za osobe koje su imale anafilaktički šok na prvu dozu vakcine ili neki od sastojaka vakcine. Izuzeće se ne dobija za prethodnu infekciju.
Mediji prenose da je Đoković pokušao da dobije izuzeće upravo na osnovu prethodne kovid infekcije u poslednjih šest meseci.
Navodno organizator Australijan opena poslao je svim igračima dokument u kome se navodi da je moguće dobiti medicinsko izuzeće, te ući u zemlju bez vakcine ako je osoba prethodno preležala kovid.
Sasvim je moguće da je ovo zapravo i koren problema, te da je Novak Đoković pre ulaska u Australiju imao sva dokumenta za koja mu je rečeno da su mu potrebna.
Ali nije srpski teniser trenutno u karantinu zbog dokumenata. Lako bi se zažmurelo na jedan papir koji fali najboljem na svetu da nije bilo takve reakcije javnosti, koja je u dozvoli Đokoviću da uđe u zemlju pod posebnim okolnostima videla omalovažavanje svih žrtava koje su građani do sada podneli.
I na to opravdano reagovala sa besom suštinski poručivši isto što je kolumnista Vremena Teofil Pančić napisao – Nisi ti bolji od nas, ti samo bolje igraš tenis.
Devet meseci karantina, izolovanost i razdvojenost porodica cena je koju je Australija platila da bi sačuvali ljudske živote.
Do juče u ovoj zemlji koja ima oko 25 miliona stanovnika bilo je 2,321 umrlih. U Srbiji koja ima oko 6,9 miliona čak i po zvaničnim a netačnim podacima bilo je višestruko više.
A bilo je i okupljanja u vreme ubrzanog širenja omikrona radi podrške Đokoviću.
Tako se opet pokazalo da je dobar deo onih i na vlasti i među građanima „slobodu“ da se ne vakcinišu, da se okupe, da rade šta im volja, kad im volja, kako god im volja, spreman da plati zdravljem i životom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.