Mnogi košarkaški talenti bi, što se kaže, platili da igraju u Partizanu, pogotovo da se bruse pod rukom Željka Obradovića, jednog od najboljih evropskih trenera svih vremena, a Tristan Vukčević je platio da iz Partizana ode.
Tako je centar/krilni centar nespornog dara (208 cm) obrazložio u izjavi za španski dnevni sportski list iz Barselone „Mundo Deportivo“ formu svog razlaza s crno-belima, razočarano nalazeći u izjalovljenim očekivanjima razloge za iznenadni rastanak usred sezone, u susret najvećim izazovima.
Tristan Vukčević je Partizanu pristupio u januaru prošle godine.
Godina tavorenja umesto godina razvoja
Stigao je u tim velikih ambicija s reputacijom raskošnog talenta, istaknutog u svojoj klasi novog pokolenja evropske košarke.
Prešao je preko praga koji je ostao nedosanjani san mnogih darovitih igrača, a njemu se posrećilo da mu se vrata Partizanove kuće otvore kad su ključevi od nje u Obradovićevoj šaci.
Sledeća etapa u građenju sinovljeve karijere ispunila je srce Dušana Vukčevića, nekadašnjeg vojnika i dobrog strelca u nekoliko timova s najvišim pretenzijama u njegovo igračko vreme.
Bivši reprezentativac, član državne selekcije Srbije i Crne Gore na neslavnom Evropskom prvenstvu u Švedskoj 2003 (prvak iz Istanbula 2001. zauzeo tek šesto mesto), bio je zadovoljan što mlađi od dva njegova ivera stiče lepu priliku za napredovanje prirodnim koracima u postupnom košarkaškom razvoju i dokazivanju, koji na vrhu treba da dovedu do NBA.
Godinu kasnije sve je ispalo drugačije.
Niti se boravak Tristana Vukčevića u Partizanu odvijao po njegovim željama u pogledu uloge u timu i igračkog stasavanja, niti je po odlasku načinio idući međukorak ka američkoj profesionalnoj košarci kao svom najvećem snu.
NBA štof
Iskoristio je šansu da odmah, a u smiraj osnovnog dela NBA lige, ode u Vašington, koji ga je na prošlom draftu izabrao s 42. mesta u drugoj rundi.
Tim iz američkog kepitola jedan je od najlošijih ove sezone, a Vukčevića je doveo, iako pri kraju sezone, da bi ga što pre stavio u pogonu za sutrašnjicu.
Gorčina s kojom je napustio crno-bele njemu je bila podstrek da od prvih utakmica u najjačoj ligi sveta stavi na znanje da je mnogo bolji igrač nego što se pokazalo u Partizanu i da u košarkaškoj javnosti izazove pitanje – kako ovde nije mogao da bude značajnija uzdanica pod košem, a tamo može smelo da zakuca i preko jednog Lebrona Džejmsa.
Vukčević je u druge četiri od prvih pet utakmica ostvario dvocifreni učinak po broju poena, a triput uzastopce je pomerao granicu ličnog rekorda, sa 14 protiv Milvokija, sa 15 protiv Lejkersa i sa 17 protiv Portlanda.
Rođen je 11. marta 2003 u Sijeni, gde je njegov otac u to vreme igrao u Montepaskiju.
Majka mu je Grkinja iz Švedske, jer je njene roditelje život odveo s juga evropskog kontinenta na sever. Po zanimanju je modna kreatorka, posvećena izradi ženskih kupaćih kostima.
Calikis i Janis
Pošto se Dušan, koji je u svoje vreme igrao i pod svojim grčkim prezimenom Calikis, koji je preneo i na sina, posle karijre nastanio u Atini, Tristan je prve korake načinio u mlađim selekcijama Olimpijakosa.
Godine 2018. prelazi među juniore Reala.
I pirejski crveno-beli i „kraljevski klub“ bili su jata koja su primila njegov0g oca.
U sezoni 2020/21. Tristan je debitovao u Realovom seniorskom timu.
Po svom koloritnom poreklu ima državljanstva i BiH (Dušan rođen u Sarajevu) i Srbije i Grčke i Švedske i Italije i Španije.
Kad se Vašington sreo s Milvokijem Vukčevićev rival u njegovoj drugoj utakmici u NBA bio je Janis Adetokumbo, jedan od najboljih igrača u SAD.
Tamnoputi Grk nigerijskog porekla je zatim izjavio da mu je Tristan navodno otkrio da će igrati za Helene i da će ubuduće biti saigrači u reprezentaciji.
Međutim, još kada je Vukčević dolazio u Partizan njegov otac je rekao da je već odmaklo zalaganje Košarkaškog saveza Srbije pred FIBA da se Tristan stavi na raspolaganje selektoru Svetislavu Pešiću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.