– Nikakva Regionalna liga nije bila dogovorena, nikakav novac nije pripremljen… Ako neko drugi drugi osim UEFA hoće da organizuje Regionalnu ligu, to je druga stvar – rekao je predsednik UEFA Aleksandar Čeferin.
Prvi čovek Evropske fudbalske organizacije tako je stavio tačku na spekulacije o pokretanju takozvane Balkanske lige koje su prethodno bile dodatno podgrejane izjavom direktora makedonske fudbalske lige Vaska Dojinovskog, koji je rekao da bi regionalno takmičenje trebalo da počne za godinu i po dana. U međuvremenu srpski mediji su objavili da je UEFA odvojila budžet od 19,2 miliona evra, kao i visoke nadoknade za svakog učesnika u visini od 800.000 evra po sezoni.
Iako je Čeferin u Zagrebu bio decidan da ne postoji nikakav precizan dogovor o regionalnoj ligi, priča o nadnacionalnom takmičenju delom je počela i njegovim izjavama. Tako je Slovenac početkom septembra govorio o razvoju balkanske fudbalske lige.
– Razgovarali smo o regionalnoj ligi i ona ne bi bila umesto nacionalnih liga. Za sada je to samo ideja. Oni klubovi koji ne prođu u evropskim takmičenjima do nove godine, od tada bi igrali regionalnu ligu, a nagrada bi bila ulazak u Ligu šampiona ili Ligu Evrope. Bio bi interes klubovima da igraju u tom takmičenju, svi smo protiv toga što se događalo u košarci, kada se regionalna liga igrala umesto nacionalnih. To bi uništilo nacionalne fudbalske lige u regionu. Mislim da naša ideja nije loša, ali mora da bude u organizaciji UEFA – kazao je tada Čeferin, koji je na mesto predsednika UEFA došao delom i zahvaljujući podršci manjih fudbalskih saveza koji su nezadovoljni povlasticama datim najjačim evropskim ligama.
Odluka prethodnog rukovodstva UEFA do dodeli po četiri mesta u Ligi šampiona timovima iz četiri najjače lige – španske, engleske, nemačke i italijanske razljutila je mnoge saveze. Govoreći o tome Čeferin je neposredno nakon što je postao predsednik oštro kritikovao povlastice namenjene najbogatijim klubovima. Slovenac je takođe pre izbora insistirao na tome da će tokom svog mandata braniti interese siromašnijih.
– Treba osigurati da UEFA takmičenja nikada ne postanu zatvoreno nadmetanje: klubovi i reprezentacije iz svake zemlje moraju imati priliku da učestvuju u UEFA takmičenjima – govorio je pravnik iz Slovenije.
Upravo zato što im je ograničeno učešće u evropskim takmičenjima, Škotska, Holandija, Belgija i Danska sve više razmišljaju o pokretanju Atlantske fudbalske lige, koja bi funkcionisala nezavisno od Lige šampiona. Prema poslednjim izjavama funkcionera ovih liga, ideja o formiranju novog takmičenja sve je bliža ostvarenju.
– Mislim da je to u suštini loša ideja, ali apsolutno neophodna ako UEFA odustane od toga da se vrednost evropskog fudbala bazira na sportskim dostignućima. Ovo nije samo mogućnost – neophodno je da neko učini nešto drugo – rekao je predsednik danske lige Klaus Tomsen za Bi-Bi-Si.
Za razliku od atlantske lige, regionalna liga od početka je vezana za UEFA i njena takmičenja. Po svemu sudeći pare ne bi bile problem, međutim otvorena su tri pitanja – kako bi se regionalno takmičenje uklopilo u raspored nacionalnih, i da li bi ih oslabilo, koja bi bila garantovana prohodnost ka Ligi šampiona i Evrope, te kako amortizovati „bezbednosne rizike“ s obzirom na to da se pristalice balkanskih timova, pre svih srpskih i hrvatskih, veoma glasno protive fudbalskom ujedinjenju.
Aleksandar Čeferin takođe je isticao da regionalna takmičenja mogu da budu pretnja za nacionalne lige.
– Ne smemo ubiti domaće lige. Ako na primer pošaljete dva slovenska tima u balkansku ligu, slovenska liga je mrtva. LJudi vole revolucionarne ideje, vole da govore o velikim promenama, ali morate da budete pametni. Morate uzeti u obzir sve, a nacionalne lige su i suviše bitne – zaključio je Slovenac krajem oktobra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.