Srpkinje nisu izgubile bronzu već su osvojile četvrto mesto. Ženska rukometna repezentacija Srbije poražena je u borbi za treće mesto na Evropskom prvenstvu od Mađarske nakon produžetaka sa 41:38 (21:19, 33:33). Čini se da se Srpkinjama sve srušilo nakon tesnog poraza od Crne Gore, ali izabranicama Saše Boškovića nema šta da se zameri, borile su se, iskusnije Mađarice su bile koncentrisanije u pojedinim momentima, odbrana nije funkcionisala i na kraju su gostujuće rukometašice svojoj kolekciji medalja pridodale i bronzu na kontinentalnom šampionatu.
Srbija – MaĐarska 41:38 (21:19, 33:33)
Hala: Kombank arena. Gledalaca: 9.000. Sudije: Gusko i Repkin (Belorusija). Isključenja: Srbija 8 minuta, Mađarska 2 minuta. Sedmerci: Srbija 4 (3), Mađarska 6 (6).
SRBIJA: Krpež 1, Popović 4, Lekić 7, Damnjanović 2, Erić 3, Risović (3 odbrane), Rajović, Pop-Lazić 1, Ognjenović 7, Filipović 7, Tomašević (6 odbrana), Nišavić 1, Milošević 2, Stoiljković, Liščević, Dmitrović 3.
MAĐARSKA: Triščuk, Verten 2, Šučanski 3, A. Kovačic, Vince 3, Bulat, Her (2 odbrane), Gerbic 6, Klivinji, Samoranski 3, Redei-Sos 9, Kiš (8 odbrana), Bodi 1, Sekereš 3, M. Kovačic 3, Tomori 8.
Start meča nagovestio je neizvesnu borbu, „pljuštali“ su golovi na obe strane, sve do 12. minuta, kada je desno krilo Ivana Milošević postigla pogodak i „odlepila“ Srbiju na plus dva, a prednost je odmah povećala Svetlana Ognjenović (9:6). Publika se našla u delirijumu, bila je bučnija nego u meču sa Crnom Gorom iako je navijača bilo mnogo manje, Srpkinje su bodrile jedna drugu i delovalo je da će se medalja naći u vitrini naših igračica. Nažalost, nije dugo trebalo Mađarskoj da se vrati na pravi put, a najzaslužnije za izjednačenje bile su bekovi Viktorija Redei-Sos i Žužana Tomori. Priča iz prvog dela poluvremena se nastavila i u drugom, igralo se gol za gol, ali je onda Mađarska uspela da stvori prednost od dva do tri gola. Kapitenka Andrea Lekić je sa dva pogotka u finišu poluvremena uspela da smanji prednost i anulira golove Vince i fantastične Tomori, a rezultat na kraju je i očekivan kao i ukupno 40 golova, ako se uzme u obzir da su obe strane zajedno upisale četiri odbrane.
U istom ritmu nastavljeno je drugo poluvreme, prednost Mađarske se nije povećavala ali ni smanjivala, sve do 38. minuta kada je Katarina Krpež postigla treći gol u nizu za Srbiju i izjednačila rezultat. Izabranice Saše Boškovića stizale su do izjednačenja, ali do vođstva nisu mogle. U 53. minutu Krpež je pogodila prečku i propustila priliku da izjednači, što su Mađarice odmah kaznile i povećale prednost. Jedan od ključnih momenata koji su doveli Srbiju do produžetaka bila je fantastična odbrana Katarine Tomašević koja je sprečila da se gostujući tim ponovo odlepi na plus dva, izjednačila je Slađana Pop-Lazić, pala su još dva pogotka na obe strane i žustra borba je mogla da se nastavi. Ni produžetak nije doneo ništa novo, gol za gol, konastantna, minimalna prednost Mađarske, ali je hrabra kapitenka Andrea Lekić pre drugog produžetka dovela Srbiju u vođstvo u momentima kada je svaki pogodak bitan. Ispostavilo se da je to bilo i poslednje vođstvo Srbije u meču, koja se održavala u igri do 38:37 za Mađarice, ali je tada potpuno pala i samo još jedan gol je postigla Biljana Filipović u poslednjim sekundama meča.
Tužan je bio domaći tim nakon poraza, ali nema za čim da žali. Svih 9.000 gledalaca u Kombank Areni, kao i oni malobrojni koji su posećivali mečeve tokom celog šampionata, mogli su da vide da je u reprezentaciji vladao zdrav timski duh i da su sve rukometašice iskoristile svaku sekundu i ukazanu priliku da svoju zemlju popnu u sam evropski vrh. I igračice, a posebno navijači, imaće priliku za popravni već za manje od godinu dana, kada se takođe u Srbiji održava Svetsko prvenstvo gde će ova reprezentacija doći sa mnogo više samopouzdanja, a i ono što je bitnije, iskustva.
Priznanja za Lekićevu i Damnjanovićevu
Kapiten rukometašica Srbije Andrea Lekić proglašena je za najboljeg plejmejkera, dok je Sanja Damnjanović najbolji levi bek Evropskog prvenstva za žene. Norvežanka Anja Edin je MVP šampionata, najbolji golman je Katrin Lunde Haraldsen i brani u istoj reprezentaciji, dok je najbolji pivot Hajdi Loke, takođe iz Norveške. Crnogorka Katarina Bulatović, koja je najefikasniji strelac takmičenja, najbolji je i desni bek, dok je njena saigračica Jovanka Radičević najbolje desno krilo.Polina Kuznjecova iz Rusije najbolje je levo krilo, dok je reprezentativka Nemačke Anja Althaus najbolja odbrambena igračica Evropskog prvenstva.
Predsednik EHF nezadovoljan publikom
Prvi čovek Evropske rukometne federacije izjavio je na konferenciji povodom završetka šampionata da je srećan što je ponovo u Srbiji, ali da nije zadovoljan posetom. On je naveo i da je to u neku ruku normalno, jer su u olimpijskoj godini svi ostali sportski događaji slabije posećeni iz ekonomskih razloga. Prisutnima su se obratili i predsednik Rukometnog saveza Srbije Velimir Marjanović i generalni sekretar Božidar Đurković koji su naglasili da su dali sve od sebe i da se izvinjavaju ukoliko je bilo nekih grešaka u organizaciji.
Bez teksta Ognjenovićeva, Pop-Lazićeva…
Iako su ih svi ubeđivali da je i četvrto mesto veliki uspeh, većina rukometašica pojavila se u suzama pred novinarima. Izjave nisu mogle da daju Svetlana Ognjenović, Slađana Pop-Lazić, Katarina Tomašević, Jelena Popović i mnoge druge rukometašice, što naravno nije za osudu jer je tokom celog šampionata bilo evidentno koliko je celom timu stalo da se popne na pobedničko postolje.
Crnogorke osvojile zlato
Rukometašice Crne Gore nove su šampionke Evrope nakon što su u velikom finalu, posle dva produžetka, savladale Norvešku sa 34:31 (28:28, 24:24). Crnogorke su se na taj način revanširale Skandinavkama za poraz u finalu Olimpijskih igara u Londonu, ali i donele veliko slavlje svojim navijačima koji su još jednom ispunili tribine Kombank arene. Najefikasnije u pobedničkom timu bile su Milena Knežević sa 10 i Katarina Bulatović sa osam golova, dok je kod Norvežanki Ida Alštad dala 11 golova.
Rajovićeva: Moramo biti zadovoljni
– Ovo je katastrofa, mnogo mi je teško u ovom trenutku i žao mi je što nismo osvojile medalju. Propustile smo veliku priliku, ali moramo biti zadovoljni i ovim plasmanom jer je posle mnogo godina Srbija u evropskom vrhu – izjavila je uplakana Sanja Rajović.
Filipovićeva: Bila sam ubeđena da osvajamo medalju
– Škripala je odbrana koja je bila veliki adut tokom celog prvenstva, ali nam je nedostajao faktor sreće. Svi u timu smo bili ubeđeni da osvajamo medalju zbog čega nam je poraz posebno teško pao – iskrena je Biljana Filipović.
Erićeva: Videćete ko smo na SP
– Ceo turnir odigrale smo dobro, a najvažnija dva meča smo izgubile. Nema šta da nam se zameri, bile smo borbene i požrtvovane, ali moramo znati da uspeha nema preko noći. Četvrto mesto je samo početak za nas, izvući ćemo pouke i pokušati da osvojimo medalju na Svetskom prvenstvu sledeće godine, a tada ćete videti ko smo – analizirala je iskusna Jelena Erić.
BoškoviĆ: Tužan sam, ali i ponosan
– Jako sam tužan jer nismo osvojili medalju, ali sam ponosan jer predvodim ovakvu reprezentaciju. Puno mi je srce jer su od prve do poslednje utakmice pokazale koliko vole ovu zemlju. Šteta što nismo uzeli medalju jer mislim da smo zaslužili, ako uzmemo u obzir kako smo igrali tokom čitavog prvenstva – rekao je selektor Saša Bošković.
Lekićeva: Rukomet se vratio u Srbiju
– Čestitam Mađarskoj, zaslužili su bronzu, igrali su dobro poslednjih 10 minuta. Mi smo se borili od prve utakmice, nije nas bilo nigde poslednjih godina i moramo da budemo ponosni na sebe, iako nismo uspele da osvojimo medalju, rukomet se vratio u Srbiju – objasnila je vidno utučena kapitenka, Andrea Lekić.
Damnjanovićeva: Zakazala je odbrana
Tužne smo, zaslužile smo bronzu, jer smo ostavile srce na terenu, bile smo fantastične. Čitav turnir krasila nas je odbrana na čelu sa sjajnim golmanima, a to je danas zakazalo. Ovo je podstrek za nas, iako će narednih nekoliko dana biti izuzetno teški, dok se ne slegnu utisci – bila je kratka Sanja Damnjanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.