Dupli blam u roku od tri dana bio je na vidiku i da ne beše Alekse Avramovića i njegove trojke iz nebuha, košarkaši Srbije drugi „kvalifikacioni prozor“ za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. završili bi žestoko uzdrmani i osramoćeni.
Poraz u Nemačkoj i pobeda u Austriji izvojevana na način kojim se niko u taboru selektora Aleksandra Đorđevića ne može i ne sme podičiti dovoljan su razlog da krajem juna i početkom jula za gostovanje Gruziji i domaćinstvo Nemačkoj popularni Sale pozove evroligaše.
Ono što je trebalo da izgleda kao sadržajan izlet za vikend, pretvorilo se u putešestvije bez kompasa i navođenja, i sigurno bi bilo zaustavljeno u slepoj ulici da kojim slučajem sreća nije „pomazila“ košarkaša Varezea, koji je trojkom na 22 sekunde pre kraja utakmice u Austriji sprečio bruku od koje se Raduljica i saigrači ne bi oprali. Zvanični vicešampioni Evrope, sveta i na poslednjim Olimpijskim igrama, bez obzira u kakvom sastavu nastupili, sebi nisu smeli da dozvole da rezultatski strepe u duelu sa reprezentacijom čija spoljna liniji ima manje tehničkog znanja i fizičkih predispozicija od poluprofesionalaca u Srbiji koji pre podne rade u fabrici ili pekari, a posle podne dolaze na rekreaciju.
– Košarka je takva igra, mi smo takmičari, nikada se ne predajemo, verovali smo u sebe do samog kraja i uspeli da pobedimo. Nismo igrali dobro, naročito u odbrani. Austrijski tim je bio spremniji na našu igru nego mi na njihovu. Ponosan sam na igrače što se nisu predavali, ali nikako nisam zadovoljan načinom na koji su ušli u meč – istakao je selektor Đorđević, koji je nakon promašenog zakucavanja Raduljice, u smiraj meča u Austriji, u neverici završio na kolenima.
Upravo je Raduljica bio jedan od igrača koji je najviše razočarao u Nemačkoj i Austriji. Na stranu njegov učinak u napadu, potpuno je neshvatljivo da prvi centar reprezentacije Srbije defanzivno nije u stanju da sačuva ili barem „primiri“ Rašida Mahalbašića, „Dejana Milojevića za siromašne“, koji se bukvalno poigravao sa našom centarskom linijom.
– Ne kažem da smo potcenili tim Austrije, ali ono što sam video u svlačionici pred utakmicu, nije pristup koji se očekuje od reprezentativaca Srbije pred ovako važan meč. Možda su neki igrači bili uljuljkani pohvalama koje sam izrekao o njima, ali to nije dovoljno. Svaki igrač mora da se dokazuje protiv svakog protivnika i to je jedini ispravan pristup svakoj utakmici u ovim kvalifikacijama – podvukao je selektor Srbije.
Diskretni heroj Srbije
Put kojim se teže ide prošao je Aleksa Avramović, 24-godišnji Čačanin, koji je sa 13 poena i pet asistencija, računajući i pobedonosnu trojku, bio apsolutni junak trijumfa Srbije u Austriji. Ponikao u Mladosti iz Čačka, na velikoj sceni pojavio se u Borcu; sezonu je proveo u OKK Beogradu, a zatim je u takmičarskoj 2015/16 bio impresivan u domaćem prvenstvu. Njegova partija protiv zemunske Mladosti još uvek se prepričava.
Avramović je Zemuncima ubacio rekordnih 47 poena, završivši sezonu sa prosekom od 20 poena, što je ubedilo čelnike italijanskog Varezea da ga angažuju. Avramoviću je ovo druga sezona u petostrukom evropskom prvaku, koji mahom inostrane igrače „drži“ jednu takmičarsku godinu. Savladao je jezik i uz devojku Teodoru znatno lakše podnosi razdvojenost od porodice. Idol mu je Dejan Bodiroga, a pobednički krug u Austriji obišao je u zagrljaju selektora.
FIBA: Računaju se sve utakmice
FIBA je kraj prvog kruga kvalifikacija iskoristila da pojasni način prolaska na Svetsko prvenstvo u Kini 2019. „Podsećanje: Svaka utakmica se računa! Rezultati svih mečeva odigranih u prvoj fazi biće preneti u drugu“, objavljeno je na Twitter profilu „FIBA Media“. Poslednjim objašnjenjem FIBA postalo je jasno kolike je probleme Srbiji mogao da napravi poraz od Austrije.
Ovako Nemci i Grci vode na tabeli sa samo jednom pobedom više od izabranika Aleksandra Đorđevića (3-1), a krajem juna i početkom jula biće poznato koje tri ekipe će se još naći u novoformiranoj grupi L. Do kraja prve faze će svi odigrati još po dve utakmice, a šest kola druge faze biće odigrano u septembru 2018, novembru/decembru 2018. i u februaru 2019. Na Svetski kup plasiraće se ukupno 12 evropskih reprezentacija, po tri najbolje iz četiri novoformirane grupe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.