Diogo Kosta nije odbranio nijedan: Portugalci idu kući, a Francuzi u polufinale na penale 1Foto: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Francuska i Portugalija su i četvrti put u svojim međusobnim susretima na ispadanje na evropskim prvenstvima igrale produžetke.

Za dva okrutna pogotka „galskih petlova“ u polufinalu, Platinijev u 119. minutu u Marselju 1984 (3:2) i Zidanov s bele tačke u Briselu 2000 (2:1), što je bio zlatni nokaut gol, Portugalci su još surovije vratili milo za drago u finalu 2016. Ederovom strelom na Sen Deniju, predrgađu Pariza.

U četvrtfinalu na 17. evropskom šampionatu u Nemačkoj odluka je pala na penale.

Sve portugalske oči bile su uprte u golmana Dioga Kostu, koji je u osmini finala, na meču sa Slovencima, postao prvi ikada koji je na evropskom prvenstvu odbranio tri penala (3:0).

Ovaj put mu to nije pošlo za rukom nijednom.

Francuzi su bili hladnokrvni svih pet puta, a portugalski tragičar je Žoao Feliks koji je u trećoj seriji pogodio stativu.

Portugalija – Francuska 0:0, penalima 3:5

Stadion u Hamburgu. Gledalaca: 50.000.

Sudija: Oliver (Engleska)

PORTUGALIJA: Diogo Kosta, Žoao Kanselo (od 74. Semedo), Pepe, Ruben Dijas, Mendes, Vitinja (od 119. Mateus Nunjes), Žoao Palhinja (od 90. Ruben Neves), Bruno Fernandes (od 74. Konseisao), Bernardo Silva, Kristijano Ronaldo (k), Rafael Leao (od 106. Žoao Feliks). Selektor: Martinez (Španija).

FRANCUSKA: Menjan, Kunde, Upamekano, Saliba, Teo Ernandez, Kante (k), Tčuameni, Kamavinga (od 91. Fofana), Grizman (od 66. Dembele), Mbape (od 106. Barkola), Kolo Muani (od 86. Tiram). Selektor: Dešan.

PENALI

Prva serija: 0:1 Dembele, 1:1 Kristijano Ronaldo

Druga serija: 1:2 Fofana, 2:2 Bernardo Silva

Treća serija: 2:3 Kunde, 2:3 Žoao Feliks (stativa)

Četvrta serija: 2:4 Barkola, 3:4 Mendes

Peta serija: 3:5 Teo Ernandez

Kući ide i gol-mašina Kristijano Ronaldo, 39-godišnjak koji nije iskoristio priliku da postane najstariji strelac u istoriji evropskih šampionata (to zvanje pripalo Hrvatu Luki Modriću), jer prvi put od svog debija na velikim takmičenjima 2004. nije zatresao mrežu.

Drugo poluvreme je bilo mnogo življe i sa uzbuđenjima pred oba gola u kojima se lopta vež videla u mreži.

Prvo se istakao francuski golman Menjan koji je za kratko vreme odbranio odlične šanse Bruna Fernandesa i Vitinje.

Na drugoj strani odjednom se oči u oči s Diogom Kostom, malo iskosa, našao Kolo Muani. Da je bio strelovitiji, portugalski čuvar mreže ne bi imao vremena da mu uđe u šut.

Diogo Kosta nije odbranio nijedan: Portugalci idu kući, a Francuzi u polufinale na penale 2

Pošto su mreže ipak ostale mirne, otišlo se u produžetke.

Umalo da rezervista Žoao Feliks u svom prvom kontaktu s loptom dovede Portugalce u vođstvo.

Na odličan centaršut na suprotnu stranu francuskog šesnaesterca zahvatio je loptu glavom, ali je pogodio spoljni deo mreže.

Nuno Mendes je u 119. minutu, u minutu španskog pobedonosnog gola protiv Nemačke u prvoj četvrtfinalnoj utakmici, šutirao po zemlju iz izgledne pozicije, ali je Menjan bio dobro postavljen i nije dozvolio još jedan šokantan pogodak.

Parovi četvrtfinala

Štutgart

A Španija – Nemačka 2:1

Hamburg

B Portugalija – Francuska 0:0, penalima 3:5

C Holandija – Turska (Berlin, 6. jul, 21)

D Engleska – Švajcarska (Diseldorf, 6. jul, 18)

Polufinala su u Minhenu 9. jula (Španija – Francuska) i u Dortmundu dan kasnije (C-D), oba u 21 čas.

Finale je na Olimpijskom stadionu u Berlinu 14. jula u 21.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.