Doprinos Luke Jovića u 90+: Čeka se deseti gol u zaustavnom vremenu, rekordni na jednom evropskom prvenstvu 1Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Na 17. evropskom prvenstvu u Nemačkoj do sada je palo devet golova u takozvanom zaustavnom vremenu, koje se nadoknađuje po isteku 90. minuta.

To je i najviše. u ravni sa šampionatom u Francuskoj 2016.

Prvi je postignut na otvaranju. Nemački reprezentativac Emre Džan je u 90+2 dotukao Škote (5:1).

Jedan pripada Luki Joviću, koji je u petom minutu nadoknade doneo Srbiji bod protiv Slovenije.

Još dva su bila izjednačujuća. Oba su šokirala Hrvate – prvo Albanac Klaus Đasula u 90+5 (2:2), zatim i Italijan Matija Cakanji u 90+8 (1:1), kojim je evropski prvak otišao u osminu finala na megdan sa Švajcarcima, ostavljajući nokautiranom protivniku minimalnu šansu za odlazak dalje s trećeg mesta u B grupi.

Dva su bila i pobedonosna.

Portugalac Fransisko Konseisao je u 90+2 obradovao svoj tim protiv Češke (2:1), a Kevin Čobot je u 90+10 doneo dragocena tri boda Mađarskoj protiv Škotske (1:0), što je i najkasniji pogodak u istoriji evropskog prvenstva.

Sedam golova u zaustavnom vremenu palo je 2008, a po šest 2004. i 2000.

Pre 24 godine na taj način je Španija i izjednačila protiv Jugoslavije, a i stigla je do pobede s 4:3.

Prvo je Ivicu Kralja u 90+4 matirao Gaiska Mendijeta iz penala, a minut kasnije, u 90+5, i Alfonso Perez.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.