Francuska u četvrtfinalu zahvaljujući autogolu Fertongena 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pošto je u prvoj utakmici nokaut faze pobedila Belgiju sa 1:0 (0:0).

U derbi utakmici osmine finala ovogodišnjeg šampionata “trikolori” su do pobede došli posle autogola Fertongena u 85. minutu.

“Trikolori“ će 5. jula u Hamburgu u četvrtfinalu igrati sa boljim iz duela u kojem se u večeras (21.00) sastaju Portugalija i Slovenija.

Francuzi su igrali sa dva napadača, pošto se Tiramu pridružio i povređeni Embape, ali u prvom poluvremenu nisu uspeli da bitnije poprave bled utisak koji su ostavili u grupnoj fazi.

Francuska u četvrtfinalu zahvaljujući autogolu Fertongena 2

Ipak, uputili su čak deset šuteva ka golu protivnika, a najbolju šansu imala je ekipa Didijea Dešana, kada je Kunde centrirao, a Tiram dobro šutirao glavom.

S druge strane, Belgijanci su bili primorani da se brane, međutim, u nekoliko navrata su uspevali da stignu do kaznenog prostora rivala i da šutevima sa distance ugroze Manjana.

Francuska – Belgija 1:0 (0:0)

Stadion: “Merkur Špil-arena” (Dizeldorf). Gledalaca: 47.000.

Sudija: Glen Niberg (Švedska).

Strelci: 1:0 Fertongen (autogol) 85.

FRANCUSKA: Manjan, Kunde, Ernandez, Saliba, Upamekano, Kante, Rabio, Čuameni, Grizman, Tiram (od 62. Kolo Muani), Embape. Selektor: Didije Dešan.

BELGIJA: Kastels, Kastanj, Teat, Fes, Fertongen, De Brujne, Karasko, Onana (od 63. Mangala), Openda, Doku, Lukaku. Selektor: Domeniko Tedesko.

Od 49. do 54. minuta Francuzi su imali tri prilike – Čuameni je odlično šutirao sa ivice kaznenog prostora, potom je opet Kunde dobro centrirao a Tiram dobro šutirao glavom, da bi potom i Embape dobro šutiraosu imali dobre prilike.

“Trikolori” su zadržali posed lopte i dominaciju na sredini terena, ali je sledeću veliku priliku imala ekipa Dominika Tedeska, nakon što je konačno Romelu Lukaku dobio loptu u kaznenom prostoru, dobro šutirao u donji desni ugao, međutim, Manjan je bio dobro postavljen.

Kad se činilo da će utakmica otići u produžetke Lukaku je izgubio loptu na svojoj polovini, Francuzi su izveli brz napad, prebacili loptu na suprotnu stranu, Kolo Muani je šutirao, lopta je zakačila Fertongena i prevarila Kastelsa.

Četvrtfinale

Španija – Nemačka (Štutgart, 5. jul, 18.00)

Francuska – Pobednik D (Hamburg, 5. jul, 21.00)

Pobednik E – Pobednik F (Berlin, 6. jul, 21.00)

Engleska – Švajcarska (Diseldorf, 6. jul, 18.00)

Polufinala su u Minhenu 9. jula i u Dortmundu dan kasnije, oba u 21 sati.

Finale je na Olimpijskom stadionu u Berlinu 14. jula u 21.00.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.