Srbija izgubila utakmicu, ali dobila igru: Posle lošeg prvog poluvremenu, u drugom dobra partija "orlova" 1Foto: AP/Martin Meissner

Fudbalska reprezentacija Srbije izgubila je od Engleske rezultatom 1:0 (1:0) u prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

22.52

Kraj utakmice, Srbija odigrala dobro drugo poluvreme i pokazala da u preostale dve utakmice može da izbori plasman u drugu fazu. Ako ništa, selektor Stojković uvideo koja taktika mu može doneti dobar rezultat u duelima sa Slovenijom (20. jun) i Danskom (25. juna).

Izabranici Dragana Stojkovića loše su ušli u utakmicu, ali su u nastavku zaigrali mnogo bolje, u pojedinim trenucima čak uspevali da potisnu jednu od najboljih ekipa na svetu na svoju polovinu.

Bilo je očigledno da ideja da Vlahović igra na krilu nije dobra, dok je Mitrović brzo izgubio snagu u brojnim duelima sa centralnim bekovima protivnika.

Srećom, Englezi do poluvremena nisu stvorili ozbiljniju prednost pa je Srbija u drugom poluvremenu sa puno samopouzdanja krenula po izjednačenje.

Promenu je doneo Filip Mladenović, koji je zamenio povređenog Filipa Kostića, uneo živost u napadu srpskog tima i brojnim centaršutevima sa desne strane stvarao situacije iz kojih je Srbija mogla da izjednači.

U nastavku je ušao i Tadić, povezao igru na sredini terena, ali je to bilo kasno i nedovoljno da bi se izbegao poraz.

22.42

82. minut – Povratna lopta Jovića, Vlahović šutirao pod prečku Pikford izbacio u korner. Posle udarca sa ugla šutirao Birmančević, Kejn je zaustavio na putu ka golu. Prvi udarci „orlova“ u okvir gola rivala

22.36

76. minut – Hari Kejn šutirao glavom, Rajković odbio loptu koja je pogodila prečku.

22.34

75. minut – Žuti karton za Tadića posle faula nad Tripijeom

22.33

74. minut – Birmančević ulazi u igru umesto Andrije Živkovića

22.25.

69. minut- Prva promena kod Engleza, Galager umesto Aleksandera-Arnolda

22.20

61. minut – Stojković izvršio dvostruku izmenu, umesto Lukića ušao Dušan Tadić, a Aleksandra Mitrovića zamenio Luka Jović. Ovo je 109. nastup za reprezentaciju za Tadića.

22.18

58. minut – Mladenović prošao po desnoj strani, ali Mitrović nije stigao do nje.

Srbija izgubila utakmicu, ali dobila igru: Posle lošeg prvog poluvremenu, u drugom dobra partija "orlova" 2

22.15

55. minut – Englezi dve šanse u jednom napadu, Ilić otklonio opasnost.

22.12

52. minut – Šansa za Srbiju, Vlahović sjajno primio loptu u kaznenom prostoru, centrirao po zemlji, ali Mitrović nije bio u poziciji da je zahvati.

22.08

50. minut – Čini se da je selektor izvršio i izmene u taktici i da je Vlahović sa desnog krila vraćen u špic napada

22.04

46. minut – Počelo drugo poluvreme. Stojković u igru uveo Ilića umesto Gudelja, koji ima žuti karton

21.48

Završeno prvo poluvreme u kojem je ideja selektora Dragana Stojkovića da izvede „napadačku“ startnu postavu doživela potpuni neuspeh. Srbija se većim delom prvog poluvremena očajnički branila i samo u nekoliko navrata uspela da sa loptom pređe na polovinu protivnika. Povreda Kostića samo upotpunjuje lošu sliku koju su „orlovi“ prikazali u prvom poluvremenu. Sreća u nesreći je da su Englezi iskoristili samo jednu šansu i da nemaju nedostižnu prednost.

21.43

42. minut – Filip Kostić se povredio i mora da napusti teren, umesto njega ulazi Filip Mladenović. Veliki hendikep za ekipu Dragana Stojkovića.

21.39

38. minut – Prvi žuti karton za igrače Srbije posle oštrog starta Gudelja nad Belingemom.

21.34

33. minut – Konačno nekoliko dobrih dodavanja na polovini Engleza, centaršut Živkovića, ali lopta nije stigla do Mitrovića.

21.25

24. minut– Voker prošao po desnoj strani, izašao sam pred Rajkovića, ali izgubio ravnotežu i loše šutirao.

21.21

20. minut – Prva šansa za Srbiju.  Gudelj pronašao Mitrovića, koji je sa ivice šesnaesterca šutirao pored gola.

21.16

17. minut – I pored vođstva Englezi nastavljaju sa napadima, igrači Srbije retko u posedu lopte.

21.12

13. minut – Englezi vode, Belingem pogodio glavom nakon centaršuta Sake.

21.04

1. minut – Meč je počeo Englezi napadaju, Srbija u poslednjoj liniji sa petoricom.

20.53

20.47 Aleksandar Stojanović, novinar RTS-a, preneo je informaciju da Srbija neće igrati formacijski sa dva napadača, iako su u startnoj postavi i Aleksandar Mitrović i Dušan Vlahović. Prema Stojanovićevim informacijama, Vlahović i Milinković-Savić će igrati po krilima.

20.45 ĐOKOVIĆ SE OBRATIO FUDBALERIMA SRBIJE

Na video bimu „Veltins arene“ se pojavio snimak sa porukom Novaka Đokovića, nakon što je zvanični spiker pročitao sastav Srbije.

„Tu smo da vam pružimo podršku , da vam damo vetar u leđa, nadamo se pobedama i da prođemo dalje“, rekao je Đoković između ostalog.

Navijači Srbije na tribinama ovacijama su pozdravili poruku Đokovića.

20.36 Fudbaleri Srbije na zagrevanju za duel sa Engleskom. „AufŠalke arena“ skoro ispunjena pola sata pre početka.

20.28 Selektor Dragan Stojković predvodiće večeras Srbiju 40. put. Piksi je selektor sa najdužim stažom na klupi Srbije. U prethodnih 39 mečeva, upisao je 22 pobede, sedam remija i deset poraza.

20.05 SRBIJA – ENGLESKA

Stadion: „AufŠalke Arena“ (Gelzenkirhen). Sudija: Danijele Orsato (Italija)

SRBIJA: Rajković – Veljković, Milenković, Pavlović – Živković, Gudelj, Lukić, Sergej Milinković Savić, Kostić – Vlahović, Mitrović. Selektor: Dragan Stojković.

ENGLESKA: Pikford – Voker, Stons, Gehi, Tripije – Aleksander-Arnold, Rajs – Saka, Belingem, Foden – Kejn. Selektor: Garet Sautgejt.

19.54 Reprezentativci Srbije stigli na stadion „Auf Šalke arena“

19.51 Ova dva tima sastaju se u okviru kvalifikacione Grupe C, u kojoj je su Slovenija i Danska u Štutgartu igrali nerešeno 1:1.

19.50 Tokom dana mediji su uglavnom pratili događanja sa ulica Gelzenkirhena, na kojima su se u nekoliko incidenata sukobili navijači Srbije i Engleske, srećom bez težih posledica.