Kosta obrisao Ronaldu suze, Portugalija izbacila Sloveniju posle penala 1Foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Fudbaleri Portugalije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva jer su u meču druge faze šampionata pobedili Sloveniju posle penala sa 3:0 (0:0).

U duelu koji je odigran u Franfurktu Portugalci su do trijumfa stigli tek posle penal serije, zahvaljujući golmanu Kosti koji je odbranio tri jedanaesterca, Iličiću, Balkovcu i Verbiču.

Ekipa selektora Roberta Martineza se u četvrtfinalu, 5. jula u Hamburgu (21.00), sastaje sa Francuskom, koja je ranije danas eliminisala Belgiju (1:0).

Reprezentacija koja je pre početka takmičenja bila jedan od favorita imala je čak 70 odsto vremena loptu u svom posedu i uputila mnogo više udaraca ka golu rivala, ali je golman Jan Oblak još jednom pokazao da je jedan od najboljih čuvara mreže na svetu.

Kosta obrisao Ronaldu suze, Portugalija izbacila Sloveniju posle penala 2

Portugalija – Slovenija pen. 3:0 (0:0)

Stadion u Franfurktu. Gledalaca: 47.000.

Sudija: Danijele Orsato (Italija).

Penali: Iličić -, 1:0 Ronaldo, Balkovac -, 2:0 Fernandes,  Verbič -, 3:0 Silva.

PORTUGALIJA: Kosta, Kanselo (od 117. Semedo), Mendes, Dias, Pepe (Neveš), Fernandes, Vitinja (od 65. Žota), Palinja, Silva, Leao (od 76. Konseisao), Ronaldo. Selektor: Roberto Martinez.

SLOVENIJA: Oblak, Kaničnik, Balkovec, Drkušić, Bijol, Stojanović (od 86. Verbič), Mlakar (od 74. Gorenc Stanković), Gnezda Čerin, Elsnik (od 106. Iličić), Šporar (od 74. Čelar), Šeško. Selektor: Matjaž Kek.

Takođe, Slovenija je prikazala još jednu požrtvovanu i organizovanu partiju, posebno poslednja linija tima, dok je na sredini Elšnik u nekoliko navrata organizovao kontra napade.

Portugalija je imala terensku inicijativu sve do dvadesetak minuta pre kraja, ali se od tog perioda Slovenija otvorila i mnogo otvorenija ka golu protivnika.

Iako nisu stvorili velike šanse za gol, u nekoliko navrata imali su situacije iz kojih su mogli da dođu do pogotka.

U prvom nastavku oba tima spustili su gard i nastojali da postignu odlučujući gol, pa je u 104. minutu Žota sam krenuo u kontra napad na četiri igrača protivnika, ušao u kazneni prostor, gde ga je Drkušić faulirao.

Kosta obrisao Ronaldu suze, Portugalija izbacila Sloveniju posle penala 3

Penal je šutirao Ronaldo, ali Oblak je sjajno odbranio, zbog čega se jedan od najboljih igrača svih vremena u pauzi izmešu dva produžetka rasplakao.

U drugom produžetku najveću šansu imao je najtalentovaniji slovenački igrač Benjamin Šeško, koji je u 115. minutu izašao sam pred golmana Kostu, međutim Portugalac je sjajno odbranio.

Četvrtfinale

Španija – Nemačka (Štutgart, 5. jul, 18.00)

Francuska – Portugalija (Hamburg, 5. jul, 21.00)

Pobednik E – Pobednik F (Berlin, 6. jul, 21.00)

Engleska – Švajcarska (Diseldorf, 6. jul, 18.00)

Polufinala su u Minhenu 9. jula i u Dortmundu dan kasnije, oba u 21 sati.

Finale je na Olimpijskom stadionu u Berlinu 14. jula u 21.00.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.