Na golu Holandije najmlađi golman evropskog prvenstva u poslednjih 60 godina 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

U prvoj utakmici u D grupi na 17. evropskom fudbalskom prvenstvu u Nemačkoj jedan tim je imao prekaljenog golmana, a drugi najmlađeg u istoriji šampionata u poslednjih šest decenija.

Za Poljake, naravno, u Hamburgu je branio Vojčeh Ščensni, 34-godišnjak.

Holandski selektor Ronald Kuman među svojom trojicom čuvara mreže dao je poverenje Bartu Verbrugenu, koji je s 21 godinom i devet meseci postao drugi najmlađi golman u istoriji šampionata (od 1960).

Na golu Holandije najmlađi golman evropskog prvenstva u poslednjih 60 godina 2

Mlađi od njega bio je jedino legendarni Španac Hose Anhel Iribar, koji je s 21 godinom i tri meseca doprineo da „crvena furija“ osvoji trofej pred svojom publikom 1964, braneći i u polufinalu protiv Mađarske (2:1 na produžetke) i u finalu sa Sovjetskim Savezom (2:1).

Na tom šampionatu je samo nekoliko meseci stariji od Iribara bio Danac Leif Nilsen (22 godine i 20 dana).

Čeh Peter Čeh je imao 22 godine i 26 dana kada je stao između stativa na meču prvog kola 2004. protiv Letonije (2:1).

Među pet najmlađih je i Ščensni s 22 godine i mesec dana.

Debitovao je kad se Poljska 2012. u Varšavi kao domaćin prvenstva sa Ukrajinom sastala u prvom kolu s Grčkom.

Meč, koji je završen 1:1, nije mu ostao u lepom sećanju.

Skrivio je penal, zbog čega je i isključen.

Kamen sa srca mu je pao pošto je njegova zamena Pžemislav Titon odbranio jedanaesterac Georgiosu Karagunisu, sprečavajući Grke da u 71. minutu povedu s 2:1.

Verbrugen je prvi savladan na meču (16. minut), ali su njegovi saigrači smogli snage da preokrenu rezultat – 2:1.

U finišu susreta istakao se jednom instinktivnom reakcijom da ne bude 2:2.

Najnovije informacije o dešavanjima na Evropskom prvenstvu u fudbalu čitajte na stranici EURO 2024.